Кільцеві структури

Кільцеві структури (рос. кольцевые структуры, англ. ring structures, нім. Ringstrukturen f pl) геологічні утворення в плані кільцевої, округлої або овальної форми в кам'яній оболонці Землі та інших планетних тіл. Встановлюються загалом шляхом геологічного дешифрування космічних та аеровисотних знімків земної поверхні.

Кальдера вулкану Окмок на острові Умнак, Алеутські острови.
Кратер Манікуаган імпактного походження, заповнений водами озера Манікуаган, Квебек.
Кільцева структура у Сахарі Ришат невідомого генезису.

Генетична класифікація

Кільцеві структури — різнорідні за генезисом і формою проявів на знімках геологічні об'єкти з центральною симетрією. Запропонована велика кількість класифікацій кільцевих структур. Загальноприйнято розділяти такі структури на:

  • Тектонічні розділяють на позитивні (склепіння і куполи) і негативні (западини і мульди). До цього ж типу належать розриви і зони тріщин кільцевої і дугової форм в плані.
  • Магматичні. Серед них виділяють структури, зумовлені нерозкритими або частково розкритими інтрузивними масивами, інтрузіями округлої форми або концентричної будови з ореолами контактово-змінених порід. Деякі структури відповідають кільцевим дайковим комплексам. У полях розвитку вулканічниз порід кільцеві структури виражені системою кільцевих і дугових тріщин біля вулканів центрального типу, кальдерами, вулкано-тектонічними підняттями і депресіями.
  • Метаморфічні включають граніто-гнейсові куполи і овали.
  • Імпактні або астроблеми, генеза яких до кінця не з'ясована — можливе як їх метеоритне походження, так і геологічне. До них належить більшість кільцевих структур, планетних тіл земної групи.

Окремою ланкою стоять гігантські кільцеві структури, так звані нуклеари діаметром у сотні і тисячі км, сформовані приблизно на ранніх стадіях утворення земної кори, можливо, під дією інтенсивного метеоритного бомбардування при завершенні акреції.

Геологія корисних копалин

З вивченням кільцевих структур пов'язано виявлення невідомих раніше закономірностей у їх розміщенні, в тому числі компактного характеру над нерозкритими інтрузивними масивами, низькотемпературного оруднення, пов'язаного з вулкано-тектонічними кільцевими структурами, зональності оруднення по відношенню до кільцевих структур нуклеарної природи. Крупні структури (або концентри) можуть відігравати важливу роль в локалізації зон нафтогазового накопичення і окремих родовищ нафти і газу. Тектонічні кільцеві структури часто служать індикаторами малоамплітудних піднять у платформених областях, перспективних щодо нафтогазоносності.

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.