К-1 (літак)

К-1 пасажирський літак, створений під керівництвом українського радянського авіаконструктора Костянтина Калініна. Перший літак у Радянському Союзі, що успішно витримав державні випробування та був рекомендований до серійного виробництва та експлуатації на повітряних лініях цивільної авіації. Не дивлячись на рекомендації серійне виробництво не було налагоджене, але літак став основою для подальших проектів Костянтина Калініна.

К-1
Тип пасажирський літак
Виробник Ремповітрошлях-6
Головний конструктор Калінін Костянтин Олексійович
Перший політ 26 липня 1925
Початок експлуатації 1925
Основні експлуатанти Доброліт
Роки виробництва 19241925
Вироблено 5
 К-1 у Вікісховищі

Історія

Навчаючись у Київського політехнічного інституту Калінін розпочав проектування свого першого літака. Це мав бути універсальний літак, що міг використовуватися як пасажирський, санітарний, для топографії, надійний та простий у виготовленні та експлуатації.
З часів громадянської війни на київському авіаційному ремонтному заводі "Ремповітрошлях-6" зберігся ремонтний фонд літаків "Вуазен", в тому числі двигуни "Сальмсон".
Проект виконаний з урахуванням обмежених технологій та матеріалів, що були доступні заводу на той час. Керівництво заводу сприйняло ініціативу позитивно та надало кількох спеціалістів на допомогу Калініну.

1924 року запатентував конструкцію еліптичного крила.
У липні проект К-1 затвердили у науково-технічному комітеті а у вересні завод розпочав нарешті будівництво дослідного зразка. Будівництво велося повільно та уривками через склоки де-яких керівників та працівників заводу, та все ж було закінчено у червні наступного року.

1925 року, 26 липня, відбувся перший політ пасажирського літака К-1 під керуванням молодого пілота київського гарнізону С. А. Косинського. При чому, в перший політ разом з пілотом полетів і сам К. О. Калінін. В подальшому це стане правилом для Калініна - в першому польоті ризикувати разом з випробувачем.

Після усунення дрібних дефектів та доопрацювання руля напрямку у вересні літак перегнали до Харкова, де з ним ознайомилися представники «Укрповітрошлях». 16 вересня літак вилетів за маршрутом Харків-Орел-Серпухов-Москва, успішно подолавши сумарну відстань 1200 км.
На протязі жовтня-листопада літак успішно пройшов державні випробування та був рекомендований до серійного виробництва та експлуатації на повітряних лініях цивільної авіації, вперше в СРСР.
Літак був придбаний товариством "Доброліт", отримав реєстраційний номер RR-DBE (пізніше СССР-481) та переданий Центральній повітростанції Москви, де використовувався для перевезення пасажирів та аерофотознімання до 1930 р.
Наприкінці грудня Калінін блискуче захищає проект К-1 перед дипломною комісією КПІ та отримує диплом інженера-механіка.

Особливості конструкції

Літак — одномоторний підкісний високоплан змішаної конструкції с класичним оперенням.

Фюзеляж — корпус прямокутного перетину, каркас зварений зі сталевих труб. Обшивка передньої частини (включно з пасажирською кабіною) гладка дюралева, задньої частини — полотняна з дротяними розчалками. Спереду моторний відсік з універсальною моторамою (під різні двигуни). Далі — закрита кабіна екіпажу. За нею — пасажирська кабіна на вісім місць.

Крило — еліптичної форми, дволонжеронне. Каркас центроплана зварний сталевий, консолей — дерев'яний, з дротяною розтяжкою. Обшивка полотняна. Підкоси крила (по два з кожного боку фюзеляжу) — сталеві труби з фанерними обтічниками.

Двигуни на різних варіантах: М-15 — 450 к.с./ 330 квт, радіальний 9-ти циліндровий з повітряним охолодженням; М-22 — 480 к.с./ 350 квт, радіальний 9-ти циліндровий з повітряним охолодженням; М-17ф — 500—730 к.с./ 365—535 квт, V-подібний 12-ти циліндровий з водяним охолодженням. Гвинт дволопатковий на усіх версіях

Вертикальне оперення — однокільове. Стабілізатори підкісні еліптичної форми. Каркас оперення дерев'яний, з полотняною обшивкою.

Шасі — двостійкове з хвостовим костилем.

Технічні характеристики

ЛТХ Значення
Модель К-1
Розмах крила, м 16.70
Довжина літака, м 10.72
Площа крила, м2 40.00
Маса порожнього літака, кг. 1452
Максимальна злітна маса, кг. 1972
Тип двигуна 1 x "Сальмсон" РВ-4
Потужність, к. с. 1 х 160 (злітна)
Максимальна швидкість, км/год. 161
Крейсерська швидкість, км/год 130
Практична дальність, км. 600
Практична стеля, м. 3000
Екіпаж, чол. 2
Корисне навантаження: 3 пасажирів

Фото

Фото літака Калінін К-1


Фото літака Калінін К-1










Посилання

Література

  • Савин В.С. Планета "Константин". — Издательство: Харьков: Основа, 1994. — 312 с. — ISBN 5-7768-0407-8.
  • Первые из первых. 75 лет ХГАПП. Под редакцией Героя Украины, Генерального директора ХГАПП А. К. Мялицы. Автор проекта В. С. Савин — Х.:ХГАПП; Основа, 2001. — 416 с. — ISBN 5-7768-0744-1.
  • Шавров В. Б. История конструкций самолетов в СССР до 1938 г. - 2-е издание - М.: Машиностроение, 1978. - 576 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.