Латута Опанасій Олександрович

Латута Опанасій Олександрович (каз. Жакып Жоламанов) (січень 1890, Маслівка, Миронівська волость, Канівський повіт, Київська губернія - пом. 1970) — один з керівників казахського національно-визвольного повстання 1916 року. Один з героїв Національно-визвольної боротьби казахського народу.

Біографія

Опанасій Олександрович Латута народився в січні 1890 в українському селі Маслівка Миронівської волості Канівського повіту Київської губернії в бідній селянській родині Олександра Кіндратовича Латути.

Коли маленькому Панасу виповнилося майже 5 років, його спіткало горе: від важкої хвороби померла мати. Батько одружився зі старою дівою, яка, за словами самого Опанасія Олександровича, «виявилася такою злою, що, не витримавши її знущань, я втік до дідуся і бабусі по материнській лінії на прізвище Борисенко».

Переслідувався царськими приставами і виявився на території Казахстану, після чого довгий час був змушений ховатися в Кургальджінських степах. Там Латута вивчив казахську мову і ази ісламу. Незабаром він відкрив свою школу і почав навчати місцеве населення. На той час у Афанасія з учителем почалися суперечки і брат Габдильгафара Абдрахман «запросив мене жити в нього. А в 1912 році влаштував мене вчителем — давати приватні уроки казахським юнакам з російської мови, а дітям — з арабської». З 1913 року постійним пристановищем молодого вчителя став аул Клишбая роду Курмантай. Школа містилась на Жаманколі в урочищі Жартас, учні були з місцевих жителів та жителів у радіусі 30-50 км. На той час місцевий казах-бідняк Жоламан усиновив Афанасія Латуту на його прохання і став Афанасій Жакипом Жоламановим.

Повстання

25 червня 1916 року в Казахстані почався потужний національно-визвольний рух проти набору місцевого населення на тилові роботи. Зазвичай в історичній літературі пишуть про двох великих центрах повстання — Семіречинські і Тургайському, незаслужено забуваючи про третій, не менш потужному — Акмолинської, кістяк якого склали казахи коргалжінской степи, а на чолі його стояли Жакип Жоламанов (Латута) і Рахимжан Мадін. До цього часу вони вже стали друзями, духовними братами. Чисельність повсталих на території Акмолинської повіту незабаром дійшла до 5 тис., А в самий пік повстання — до 30 тис. чоловік.

Незабаром повстанці розгромили загін пристава Іванюшкін, який був відправлений у коргалжінскіе степу для виконання царського указу і реквізиції коней. В кінці липня 1916 року з Омська прибув військовий губернатор Кошур-Масальський. Він направив дві роти піхоти в коргалжінскіе степу. А в місцевості Кок-домбак відбулося засідання штабу повстанців. Тут же було зібрано 50 ковалів: вони почали виготовляти холодну зброю і ремонтувати вогнепальну. Після битви було вирішено рушити в Акмолинської, опанувати гарнізонної зброярки і продовжити боротьбу. Але … погано озброєні загони повсталих були приречені на поразку. 25 жовтня 1916 року один із загонів, які перебували в Кендірлінском лісі, був розбитий. Повстанці втратили убитими 42 людини, 72 були захоплені в полон і містилися в Акмолинської в'язниці як заручники. Восени рух пішов на спад. Повстанці пішли на з'єднання до Амангельди Іманова, в Тургайскому степу. Жакип Жоламанов, етнічний українець Афанасій Латута, все своє життя присвятив справі служіння казахському народу, був співкерівником Акмолинської центру повстання казахів 1916 року, унікальним народним просвітителем і великим організатором сільського господарства в Акмолинської Приишимья.

Місцеве казахське населення поважало його і за прекрасне знання казахської мови, його історії, звичаїв і обрядів, а також казахських шежіре і ісламу. У Коргалжіно він був першим, хто почав займатися садівництвом.

На знак глибокої поваги до нього його сучасники і нащадки присвоїли йому звання почесного громадянина Коргалжінського району. Колись на його честь місцеві казахи створили краєзнавчий музей. У свята його запрошували до президії зборів. Залишаючись вірним своїм принципам, синів назвав Бостандик (Свобода) і Тендик (Рівність). Пам'ять про Жакип Жоламанове — Опанаса Латуте назавжди залишиться в пам'яті синів Великого «Дешт-і Кипчак» і служить справжнім прикладом інтернаціоналізму, мужності і відваги, а та також відданості інтересам казахського народу і його незалежності.

Джерела

  • Кабульдинов, П. Токарь, 2011. — № 3-4, ПГУ им. С. Торайгырова. Истинный сын казахского народа украинец Афанасий Латута (Жакып Жоламанов) // Менің елім, 2011. — № 3-4
  • Затов Қ., Ғабитов Т., Сатершинов Б., Бағашаров Қ., Өмірбекова Ә. ҚАЗАҚСТАННЫҢ РУХАНИ МӘДЕНИЕТІ. ТОЛЕРАНТТЫЛЫҚ ЭНЦИКЛОПЕДИЯ

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.