Ленок гостроносий

Ленок гостроносий (Brachymystax lenok) — вид риб роду Ленок підродини Лососі родини лососевих.

?
Ленок гостроносий

Ленок гостроносий
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Протакантопері (Protacanthopterygii)
Ряд: Лососеподібні (Salmoniformes)
Родина: Лососеві (Salmonidae)
Підродина: Лососеві (Salmoninae)
Рід: Ленок (Brachymystax)
Вид: Brachymystax lenok
(Pallas, 1773)
Посилання
Вікісховище: Brachymystax lenok
Віківиди: Brachymystax lenok
EOL: 994714
МСОП: 156767039

Опис

Загальна довжина сягає 55-60, інколи 70 см, вага в середньому 8 кг, деякі особини сягають 15 кг. Тіло струнке і сильне, вкрите дрібною лускою. На хвостовому стеблі є маленький жировий плавець, в якому немає променів. Рот напівнижній. Зуби на сошнику й піднебінні утворюють безперервну подковоподібну смужку, рот невеликий, верхнещелепна кістка не доходить до вертикалі заднього краю ока. Забарвлення світле, сріблясте, під час нересту на боках добре помітні ніжно-рожеві плями. З боків тіла зазвичай є округлі темні плями. Зябревих тичинок має 20-27.

Спосіб життя

Мешкає в річках і озерах, по річках піднімається до витоків, зустрічаєюься навіть у високогірних льодовикових озерах, тримуючись у річках перекатів і порогів, а в озерах — витоків річок і гирл приток.

Молодь у ранньому віці живиться зоопланктоном, у міру зростання переходить на споживання донних організмів — личинок комах, бокоплавів, дрібних молюсків, дощових хробаків, ікри й молоді інших видів риб (ян, піскар, ялець, окунь і харіус). Великі ленки іноді заковтують мишей, землерийок, жаб. Живиться ленок у будь-який час доби, особливо активно вранці й увечері.

Статевозрілими стає на 5-му році життя, при досягненні довжини 25-40 см і ваги 400–500 г. Самки зазвичай дозрівають на рік пізніше самців. Нерест проходить у верхів'ях невеликих річок, струмків, ключів, де нереститься в травні на глибині 20-50 см. Нерест буває в травні-червні при температурі води 5-7 °C . Викидають ікру на ділянках зі швидкою течією і кам'янисто-гальковим ґрунтом, на глибині до 1 м. Середня плодючість 5-6 тис. ікринок. Ікринки в ленка найдрібніші з усіх лососевих риб — у діаметрі не перевищують 3 мм. Ембріональний розвиток триває від 15 до 45-49 днів залежно від температури води.

Розповсюдження

Мешкає у річках Єнісей, Іртиш, Лена, Селенга, Амур, Керулен, оз. Байкал (райони Монголії, Казахстану, Росії, північного Китаю).

Джерела

  • Kartavtseva, I.V.; Ginatulina, L.K.; Nemkova, G.A.; and Shedko, S.V. (2013). Chromosomal study of the lenoks, Brachymystax (Salmoniformes, Salmonidae) from the South of the Russian Far East. Journal of Species Research 2(1):91-98.
  • Archiv für Naturgeschichte: Zeitschrift für systematische Zoologie, Bände 32-33
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.