Лицемірство
Лицемі́рство — невідповідність слів справжнім переконанням, почуттям чи діям певної особи.[1] Така поведінка може прикривати нещирість, злість притворним щиросердям, чесністю.
![](../I/Brooklyn_Museum_-_Woe_unto_You%252C_Scribes_and_Pharisees_(Malheur_%C3%A0_vous%252C_scribes_et_pharisiens)_-_James_Tissot.jpg.webp)
Трактування
Негативна моральна якість, яка полягає в тому, що завідомо аморальним вчинкам (які здійснюються заради егоїстичних інтересів, за низькими мотивами і заради антигуманних цілей) приписують псевдоморальне значення, піднесені мотиви і людинолюбні цілі.
Це розуміння характеризує спосіб дій, з огляду відношення його дійсного соціального і морального значення і того значення, яке йому намагаються надати.
Лицемірство протилежне чесності, прямоті, щирості — якостям, в яких виявляється усвідомлення і відкрите репрезентування людиною правдивої суті її дій.[2][3]
Зазвичай, під лицемірством розуміють наклеп і негативні висловлювання на адресу відсутнього на момент обговорення суб'єкта.
Часто люди можуть придумати тимчасове виправдовування замість просто вибачення зі словами: " Я був не правий". Вони ,часто, обвинувачують людей в тому, що і самі неодноразово робили, в цьому і вся суть лицемірства.
Див. також
Примітки
- ЛИЦЕМІРСТВО - тлумачення, орфографія, новий правопис онлайн. slovnyk.ua. Процитовано 22 жовтня 2020.
- Прикладом лицемірної поведінки можуть слугувати: заклики релігійних лідерів жити за законами Божими, в той час як самі лідери іноді злісно їх порушують (релігійне Л.), публічні заяви про свої певні наміри та повна протилежність у діях (публічне Л.).
- Кон И. (1981). "Словарь по этике". «НаpLykFHO. Архів оригіналу за 17 квітня 2013. Процитовано 17 грудня 2008.
Джерела
- Лицемірство - академічний тлумачний словник української мови
- Лицемірство Тофтул М. Г. Сучасний словник з етики. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім.І. Франка, 2014. – 416с. ISBN 978-966-485-156-2
Посилання
- Дводушність // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1958. — Т. 2 : Д — Є, кн. 3. — С. 309. — 1000 екз.
- Лицемірство // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Буенос-Айрес, 1960. — Т. 4, кн. VII : Літери Ле — Ме. — С. 841. — 1000 екз.