Луангва

Луангва (англ. Luangwa; суах. Luangwa; порт. Rio Luangwa) річка на сході Замбії, ліва притока Замбезі, одна з найбільших її приток[1]. Загальна довжина близько 770 км[2]. Площа басейну 145,7 тис. км²[1]. У ніжній течії слугує природним кордоном між Замбією і Мозамбіком. Це одна з найбільших річок Південної Африки. По берегах річки одні з найбільших площ незмінної природи на півдні континенту, 52 тис. км² з яких перетворено на національні природні парки й резервати[3].

Луангва
15°34′27″ пд. ш. 30°23′19″ сх. д.
Витік
• координати 9°55′59″ пд. ш. 33°20′58″ сх. д.
Гирло Замбезі
• координати 15°37′12″ пд. ш. 30°25′16″ сх. д.
Басейн Басейн Замбезіd
Країни:  Замбія
Довжина 770 км
Площа басейну: 145 700 км²
Притоки: Лунсемфваd і Q1891109?
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 1052787
 Медіафайли у Вікісховищі

Розташування

Витоки річки лежать на захід від північного краю озера Ньяса поблизу селища Чипуліа. Річка тече на південь, уздовж гірського пасма Мучинга. У верхній і середній течії огинає зі сходу ці гори. У місті Луангва (колишній Зумбо) зливається з водами Замбезі[1].

Гідрологія

Живлення переважно дощове з літньою повінню[1]. Витрати води значно різняться від сезону. Під час літнього сезону дощів (з листопада по травень у Південній півкулі) сильно розливається, роблячи навколишні землі непрохідними майже на півроку[3]. Під час сухого сезону може розділятись на окремі водойми.

Господарське значення

У басейні річки, на річках Лунсемфва і Мулунгуші, збудовані ГЕС для потреб гірничого регіону з видобутку й збагачення мідної руди в районі міста Кабве (колишній Брокен-Хілл)[1]. Луангва на деяких ділянках придатна для судноплавства.

Біота

Табун бегемотів в річці Луангва

Басейн річки припадає на природну зону тропічних і субтропічних саван і рідколісь, у цій місцевості це голі ліси мопані[3]. У річці водиться найбільша на континенті популяція бегемотів. Серед великих ссавців, що населяють басейн річки слони, жирафи, леви, леопарди, буйволи, зебри, імпали тощо[3]. Свого часу мисливство та браконьєрство, навіть у межах національних парків, різко зменшили популяції бегемотів та слонів, але в 2000-х роках популяція стабілізувалась[3].

Історія

У долині річки в XI столітті з'являється кераміка нового типу Луангва.

Див. також

Джерела

  • Атлас світу / голов. ред. І. С. Руденко ; зав. ред. В. В. Радченко ; відп. ред. О. В. Вакуленко. К. : ДНВП «Картографія», 2005. — 336 с. — ISBN 9666315467.

Література

    Посилання

      This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.