Луцький ботанічний сад

Ботанічний сад «Воли́нь» (Лу́цький ботані́чний сад) ботанічний сад загальнодержавного значення в Україні. Розташований у місті Луцьку, складається з двох ділянок: 1). на правобережжі річки Стир — вздовж річки Сапалаївки (10 га); 2). на лівобережжі річки Стир — на вулиці Потебні (нова ділянка, 10 га).

Ботанічний сад
загальнодержавного значення
«Волинь»
Ботанічний сад, ділянка на березі річки Сапалаївки
Ботанічний сад, ділянка на березі річки Сапалаївки
50°44′55″ пн. ш. 25°20′28″ сх. д.
Розташування: м. Луцьк,
вул. Шопена
Площа: 20 га (дві ділянки по 10 га)
Заснований: 1977 р.
Керівна
організація:
Волинський національний університет імені Лесі Українки
Країна  Україна

 Луцький ботанічний сад у Вікісховищі

Загальна площа становить 20 га. Перебуває у віданні Волинського національного університету імені Лесі Українки.

Рослинність ботанічного саду належать до трьох відділів рослин: хвощеподібні, голонасінні та покритонасінні. Тут представлено 23 родини і 51 рід. Переважають покритонасінні (60 видів), з них 55 видів дводольних.

Історія

Територію вздовж річки Сапалаївки на місці нинішнього ботанічного саду з 1934 року польським урядом планувалося облаштувати під зону відпочинку. Після Другої світової війни там було створено парк імені радянського військового та політичного діяча Климента Ворошилова. У 1950-х роках один зі схилів парку використали для спорудження Луцької дитячої залізниці[1].

Ботанічний сад на території парку був заснований у 1977 році. Сучасний статус пам'ятки природи загальнодержавного значення отримав 1983 року. Після розпаду СРСР сад став занепадати через відсутність догляду. В 2001 році співробітники Ботанічного саду Національної академії наук України обстежили сад і зробили висновок, що він не підпадає під категорію ботанічних садів з причини занедбаності. Університет почав шукати інше місце під ботанічний сад — у 2004 році було виділено і затверджено нову додаткову ділянку на вулиці Потебні (площею 10 га) на лівій надзаплавній терасі річки Стир.

Отже, ботанічний сад «Волинь» складається з двох однакових за площею ділянок у різних частинах міста. У 2010 році фахівці факультету ландшафтної архітектури й екологічного планування Вищої технічної школи Східна Вестфалія-Ліппе з Німеччини розробили із науковцями ВНУ новий проєкт ботанічного саду. Втілення проєкту було розраховане на 4 роки[2]. Тоді і виникла узагальнювальна назва «ботанічний сад „Волинь“», яка в проєкті стосувалася лише лівобережної ділянки. Реалізацію плану було призупинено через фінансові проблеми, пов'язані із конфліктами на Сході України[3]. Станом на 2021 рік догляд за ботанічним садом обмежується періодичним прибиранням території та вирощуванням рослин для подальшої висадки.

ПЗФ у складі ботанічного саду

Нерідко оголошенню ботанічного саду передує створення одного або кількох об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення. В результаті, великий ботанічний сад фактично поглинає раніше створені ПЗФ. Проте їхній статус зазвичай зберігають.

До складу території ботанічного саду «Волинь» входять такі об'єкти ПЗФ України:

Культурне значення

На правобережній ділянці ботанічного саду «Волинь» біля р. Сапалаївка розташований неофіційний символ міста Луцька — «Луцьке слоненя». Це — колишній фонтан зі скульптурою слона (початково зображав героїв байки Крилова «Слон і Моська»), споруджений у 1950-х рр.[1] Традиційно він щороку перефарбовується ентузіастами, котрі також доглядають за навколишньою ділянкою ботанічного саду[4]. В червні 2017 недіючий вже багато років фонтан було перероблено на квітник, а скульптуру слона відремонтовано[5].

Галерея

Примітки

  1. А луцький слон — хамелеон!. А луцький слон — хамелеон!. Процитовано 3 жовтня 2015.
  2. Ботанічний сад «Волинь» завис у повітрі. vidomosti-ua.com. Процитовано 3 жовтня 2015.
  3. Потебні: ботанічний сад в очікуванні своїх 20 мільйонів - Район Луцьк. lutsk.rayon.in.ua. Процитовано 3 жовтня 2015.
  4. Луцький слон-хамелеон | НОВИНИ | VisitLutsk.com. visitlutsk.com. Процитовано 3 жовтня 2015.
  5. У Луцьку презентували оновленого «слоника». Волинські новини. Процитовано 14 червня 2017.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.