Мадарський вершник

Мадарський вершник (болг. Мадарски конник) археологічна пам'ятка, рельєфне зображення, висічене на скелі на висоті 23 м. Розміщений у північно-східній частині Болгарії, коло села Мадара. Занесений в список Всесітньої спадщини ЮНЕСКО в 1979. 29 червня 2008 року Мадарський вершник оголошений символом Болгарії (задля цього було проведено національне опитування)[2]. Зображення вершника буде викарбувано на першій болгарській євромонеті.

Мадарський вершник
Madara Rider [1]
Світова спадщина
43°18′ пн. ш. 27°09′ сх. д.
Країна  Болгарія
Тип Культурний
Критерії i, iii
Об'єкт  43
Регіон Європа і Північна Америка
Зареєстровано: 1979 (3 сесія)

Мадарський вершник на карті Болгарії

 Мадарський вершник у Вікісховищі

Пам'ятник

Рельєф являє собою тріумфуючого правителя — символ моці Першої болгарської держави. Тут зображено кіннотника, який поволі їде, орла, який кружляє перед ним, собаку, яка йде біля вершника і лева, який лежить під кіннотником. Композиція яка символізує перемогу над ворогом нагадує тріумфальні сцени з античної художньої традиції. Деталі визначають датування початком 8 століття, що доводить тезу про праболгарський характер цього зображення і пов'язує його з ханом Тервелом.

Написи

Коло фігури вершника вирізані написи грецькою мовою, які містять важливі свідчення з болгарської історії. Професор Веселін Бешевлієв вважає, що цей надпис пов'язаний з ханом Аспарухом. Деякі дослідники пов'язують їх з ханами Крумом і Омуртагом.

Охоплення

Пам'ятник охоплює об'єкти релігійного, військового та культурного значення. Стежки ведуть до Мадарського плато. Недалеко знаходяться і дві перші болгарські столиці Пліска і Преслав.

Мадарський вершник знаходиться в списку національних туристичних об'єктів Болгарії. Археологічні розкопки, літній час роботи: 8:00—19:00 г.; зимовий: 8:00—16:00 г.

Мадарський вершник — один з дев'яти об'єктів Болгарії які включені в список Всесітньої спадщини ЮНЕСКО.

Література

  • Д. Дечев, Мадарският конник — проучвания върху надписите на Мадарския конник, С. 1956

Виноски

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.