Мазгаб
Мазгаб[1] або мазхаб — релігійна та юридична школа (напрямок) ісламського права. Мазгаби почали виникати ще в Аббасидському халіфаті у VIII-IX сторіччях, створювались вони й пізніше.
ДЖЕРЕЛА |
|
ТИП ВЧИНКІВ |
|
|
ДЖЕРЕЛА |
|
|
Сунітські мазгаби
З багатьох шкіл до нашого часу збереглося лише 4. За іменами їхніх засновників вони називаються:
- ханафійський (від Абу Ханіфи)
- малікійський (від Маліка ібн Анаса)
- шафіїтський (від аш-Шафії)
- ханбалійський (від Ібн Ханбали)
Свого часу у мусульманській Іспанії був популярним Загірійський мазгаб (від Дауда аз-Захірі), проте він був поступово витіснений ханбалітами[2].
Незважаючи на значні відмінності в тлумаченні багатьох деталей, усі ці 4 школи вважаються однаково авторитетними та канонічними в питаннях права, оскільки вважається, що вони однаково вірні принциповим положенням сунізму. Приналежність до одного з мазгабів є обов'язковою для більшості мусульман сунітів. Винятком є лише найосвідченіші богослови, які, як вважається, настільки розбираються в шаріаті, що можуть самі виносити вірні судження щодо певних питань.
Поширення сунітських мазгабів
Оскільки мазгаби налічують вже не одну сотню років, то вони давно стали традиційними, і приналежність до них перш за все визначається походженням людини. Певні релігійні громади та цілі народи й регіони традиційно належать до певного мазгабу. Ханафізм є найпоширенішим мазгабом і переважає серед індійських та китайських мусульман, тюркомовних народів, в Середній Азії та Сирії. Малікізм в Північній Африці (Марокко, Алжирі, Тунісі, частково Єгипті), Західній Африці та Судані. Шафіїзм в Єгипті, Східній Африці, Індонезії. Ханбалізм поширений в Саудівській Аравії.
Шиїтські мазгаби
У шиїтському ісламі існують:
- Зейдитський мазгаб (від Зейда ібн Алі (700-740))
- Джафаритський мазгаб (від Джафара ас-Садика (699-765))[3]
Примітки
- Михайло Якубович. Словник ісламських релігійних термінів арабського походження
- Архівована копія. Архів оригіналу за 23 травня 2010. Процитовано 8 квітня 2010.
- http://islam-slovar.ru/books/d.html#Dzhafaritskiimazhab26 Архівовано 23 травня 2010 у Wayback Machine. Джафаритский мазгаб
Джерела та література
- Мазгаб // Словник ісламських релігійних термінів арабського походження
- О. Д. Книш . Мазхаб // Ислам : энциклопедический словарь. — М. : Наука. Главная редакция восточной литературы, 1991. — С. 152. — 315 с. : ил. — ISBN 5-02-016941-2. (рос.)