Майдан Волі (Запоріжжя)

Майда́н Во́лі майдан у Запоріжжі.

Майдан Волі
Запоріжжя
Земська лікарня (нині — Обласна дитяча лікарня) на перехресті майдану Волі та проспекту Соборного
Земська лікарня (нині — Обласна дитяча лікарня) на перехресті майдану Волі та проспекту Соборного
Місцевість Центр
Район Олександрівський
Загальні відомості
Координати 47°48′55″ пн. ш. 35°10′38″ сх. д.
Поштові індекси 69063
Транспорт
Автобуси № 22, 24, 33, 39, 94, 384
Трамваї  3, 10, 12, 14, 15, 16
Зупинки громадського транспорту «Майдан Волі»
Найближчі залізничні станції Запоріжжя II (940 м)
Рух багатосторонній
Покриття асфальт
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Архітектурні пам'ятки Будівля колишнього Народного будинку (1900),
Перша міська електростанція (1911)
Медичні заклади Обласна дитяча лікарня
Забудова багатоповерхова
Комерція Боулінг-клуб «Cosmic Bowling»
Парки сквер Прикордонників, «Дубовий Гай» (550 м)
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа

Безпосередньо до площі прилягає сквер Прикордонників. На його околиці був встановлений пам'ятник головному чекісту Феліксу Дзержинському. Погляд «залізного Фелікса» був спрямований в бік Майдану Волі. Пам'ятник демонтований 10 березня 2016 року[1].

Серед пам'яток архітектури: будівлі колишнього Народного дому (1900)[2] та першої міської електростанції (1911)[3] — обидві розташовані на вулиці Поштовій у точці її перетину з майданом Волі.

Перша міська електростанція

На початку ХХ століття почалася міська електрифікація, повсюди в Україні почали з'являтися електростанції, як правило, теплові. Проєкт споруди першої міської електростанції та електромереж був створений у 1905 році, але через проблеми з фінансуванням будівельні роботи розпочалися тільки через 5 років, у 1910 році.

Побудована на початку 1911 року електростанція працювала на твердому паливі: найчастіше на вугіллі або торфі. Потужність станції була сміховинною за нинішніми мірками, але і потреби в електроенергії тоді були набагато скромніші[4].

Будівля першої електростанції Олександрівська (нині Запоріжжя)

Будівля електростанції, виконана у псевдоготичному стилі з венеціанськими вікнами. Коли Запоріжжя було повітовим містом Олександрівськом, його градоначальником був Фелікс Мовчанівський. Йому і приписують будівництво першої теплової електростанції загальною площею 1151,8 м². Незважаючи на єдиний поверх, будівля має висоту понад 7 метрів, а також двоповерхову прибудову з цегли висотою близько 9 метрів. Цоколь будівлі виконаний з граніту, підносячись на метр від землі. Всередині будівлі розташовувалися два газогенераторних двигуна з генераторами постійного струму по 100 кВт кожен. Спочатку електроенергія була задоволенням не з дешевих. Тим не менше, тільки в лютому заявки на освітлення подали 125 мешканців Олександрівська — переважно промисловці, купці, духовенство[5].

Башта колишньої першої електростанції

Під час окупації Запоріжжя у 1941 році був зруйнований купол на одній з веж станції, який так і не був відновлений.

13 грудня 2021 року Запорізька обласна прокуратура у судовому порядку повернула у державну власність пам'ятку архітектури та містобудування — Будинок першої теплоелектростанції. Господарським судом міста Києва задоволено позов Запорізької обласної прокуратури, витребувано з незаконного володіння та повернуто державі об'єкт нерухомості, який має культурну цінність. Прокуратурою встановлено, а судом підтверджено, що попри законодавчу заборону на приватизацію, акціонерне товариство набуло у приватну власність об'єкт культурної спадщини місцевого значення загальною вартістю майже 34 млн грн, розташованого у Олександрівському районі обласного центру[6].

Нині у цій будівлі розташоване Управління міських електромереж та щитова підстанція Олександрівського району[7].

Меморіал захисникам України

19 січня 2022 року в Запоріжжі відбувся відкритий архітектурний конкурс, за підсумками якого було обрано проєкт майбутнього меморіалу. Це здвоєний тризуб, який є одним із найбільш значущих символів українських воїнів, і стеля пам'яті, присвячена загиблим.

Сам тризуб включає також мечі, як символ воїнів України всіх часів, і козацький хрест як символ запорізького козацтва. Основу тризубця прикрашає вишитий орнамент. У проєкті передбачено і реконструкцію скверу Прикордонників, щоб територія мала закінчену композицію. З урахуванням того, що візерунки вишиванок містять у собі певні коди, було запропоновано, щоб орнамент основи тризубця був кодом Запоріжжя. Меморіал захисникам України планується встановити у 2022 році[8][9].

Інфраструктура

Поруч з площею розташовані:

Кінцева зупинка трамвайних маршрутів № 10, 12, 15

Площу перетинають трамвайні маршрути № 3, 10, 12, 14, 15, 16.

За 500 м від майдану Волі вниз до Дніпра розташований Центральний парк культури і відпочинку «Дубовий Гай».

Галерея

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.