Максвел Андерсон

Максвелл Андерсон (англ. Maxwell Anderson; 15 грудня 1888, Атлантик, Пенсільванія 28 лютого 1959, Стамфорд, Коннектикут) — видатний американський драматург і теоретик театру.

Максвел Андерсон
англ. Maxwell Anderson
Ім'я при народженні англ. James Maxwell Anderson
Народився 15 грудня 1888(1888-12-15)[1][2][…]
Атлантик, Пенсільванія, США[1]
Помер 28 лютого 1959(1959-02-28)[1][2][…] (70 років)
Стемфорд, Ферфілд, Коннектикут, США
·інсульт
Країна  США[1]
Діяльність сценарист, журналіст, драматург, письменник, педагог, поет, поет-пісняр
Alma mater Університет Північної Дакоти[1] і Стенфордський університет
Знання мов англійська[3][1]
Заклад Стенфордський університет
Членство Американська академія мистецтв та літератури
Роки активності з 1922
Конфесія атеїзм
Нагороди

Пулітцерівська премія за драмуd

honorary doctor of Columbia Universityd

Пулітцерівська премія

IMDb ID 0027173

Біографія

Андерсон народився в багатодітній сім'ї (він був старшим з 8 дітей) лісоруба. Пізніше його батько, Вільям Лінкольн Андерсон, працював пожежним на залізниці і баптистським проповідником. У зв'язку з цим родині доводилося часто змінювати місце проживання. Андерсони жили бідно і голодно, Максвеллу вже в 13 років довелося йти працювати на ферми. Вчитися виходило уривками, хлопчик відвідував близько 10 шкіл у різних місцях Середнього Заходу, проте книги читав дуже часто.

Відхиливши пропозицію батька піти по його стопах і стати духовною особою, Максвелл в 1908 році вступає в університет Північної Дакоти, в містечку Гранд-Форкс. Тут він уперше побачив театральну виставу. Грали ібсенівську «Гедду Габлер», роль якої виконувала чудова російська актриса Алла Назімова. По закінченні університету Андерсон одружується і викладає протягом 2 років англійську мову і літературу в школі містечка Мінневокан, а потім в Сан-Франциско, де паралельно з викладанням продовжує навчання в Стенфордському університеті, по закінченні якого отримує ступінь магістра в галузі англійської літератури. В цей час він публікує в журналах свої перші статті та вірші.

Восени 1917 року майбутній письменник отримує місце викладача в каліфорнійському коледжі Віттера, однак внаслідок зайнятої ним твердої позиції пацифіста в умовах вступу США у війну у Європі зазнав цькування з боку керівництва коледжу і був звільнений. Потім працював у редакціях газети «Сан-Франциско Кронікл», нью-йоркських «Нью Ріпаблік» і «Нью-Йорк Ворлд». В останній крім усього іншого був відповідальний за театральну рубрику, і це визначило майбутню діяльність Максвелла. У 1920 році він пише свою першу, віршовану п'єсу «Біла пустеля». У 1923 році п'єса була поставлена, мала середній успіх — але завдяки їй на автора звернув увагу Лоренс Столлінг — журналіст, колега Андерсона з «Нью-Йорк Ворлд», який запропонував Максвеллу разом з ним написати антивоєнну п'єсу і став співавтором кількох його драм. Поставлена в Нью-Йорку восени 1924 року п'єса «Ціна слави» викликала скандал, мерія Нью-Йорка збиралася подати на авторів в суд, однак глядачі сприйняли спектакль захоплено, «Ціна слави» витримала понад 400 виступів і зробила своїх авторів знаменитими.

Дві наступні п'єси, написані Андерсоном спільно з Столлінгом, успіху не мали, і їх творчий дует розпався. Однак створена ним у 1927 році комедія «Діти суботи» і, особливо, написана разом з Гарольдом Хікерсоном драма «Громовержці», присвячена судовому процесу, невинно засуджених на смерть робітників-революціонерів Сакко і Ванцетті, які були вельми успішними. «Громовержці», показали розправу буржуазної держави над революціонерами-анархістами, передбачили появу соціальних п'єс лівих американських драматургів у 30-ті роки XX століття.

На самому початку 20-х років Андерсон купує поблизу містечка Нью-Сіті ділянку землі з фермою, де селиться і багато працює. Він створює в тому числі й історичні драми — «Королева Єлизавета», «Марія Шотландська», «Веллі Фордж». У 1933 році з'являється п'єса «Обидва ваші будинки», їдка сатира на звичаї в американському Конгресі, за яку Андерсон був удостоєний Пулітцерівської премії. У 1935 році ставиться його трагедія «Воцаріння зими», яка стала другою частиною «Громовержців» і удостоєна в тому ж році Премії гуртка театральних критиків (за 1935/36 рік). Другий раз цієї премії Андерсон удостоєний за п'єсу «Хай Тор» (за 1936/37 рік).

У 1933 році в США приїжджає емігрував з нацистської Німеччини композитор Курт Вайль, з яким у Андерсона встановлюються дружні відносини. Спільно вони створюють у 1935 році музичну комедію «Свято голландських поселенців». До 1954 році"Вереснева пісенька" з цієї комедії принесла драматургу грошей більше, ніж всі його п'єси, разом узяті.

Під час Другої світової війни Андерсон займає іншу позицію, ніж у 1917 році. Про необхідність боротьби й перемоги над нацизмом він пише у п'єсах «Напередодні дня святого Марка» (1942) і, особливо, у «Свічці на вітрі» (1941), дія якої відбувається в окупованій Франції.

У післявоєнний період драматург пише кілька історичних драм — «Жанна Лотаринзька» (про Жанну Д'Арк), «Тисяча днів Анни Болейн», «Босоногий в Афінах» (про останні місяці життя Сократа). Останню трагедію автор писав більше 6 років і покладав на неї особливі надії. Тому театральний провал «Босоногого» сприйняв з нерозумінням і обуренням. Слідом за цим він пише і ставить на Бродвеї в 1954 році п'єсу-трилер «Погане насіння» (яку сам же називав халтурою), що мала гучний, хоч і скандальний успіх.

Андерсон був першим американським драматургом, який працював над теорією трагедії, і єдиним — якщо не вважати Артура Міллера, який випустив книгу «Трагедія і проста людина». В 1947 році виходить збірка Андерсона «В стороні від Бродвею. Нариси про театр» (Off Broadway, Essays about the Theater), в якій він узагальнює свій досвід драматурга, пише про роль театру в суспільстві.

Вибрані п'єси

  • «Біла пустеля», White Desert 1922
  • «Ціна слави», What Price Glory 1924
  • «Діти суботи», Saturday´s Children 1927
  • «Громовержці», Gods of Lightning 1928
  • «Королева Єлизавета», Elisabeth the Queen 1930
  • «Марія Шотландська», Mary of Scotland 1933
  • «Веллі Фордж», Valley Forge 1934
  • «Обидва ваші будинки», Both Your Houses 1933
  • «Воцаріння зими», Winterset 1935
  • «Безкрила перемога», The Wingless Victory 1936
  • «Маска королів», The Masque of Kings 1937
  • «Зоряний корабель», The Star-Wagon 1937
  • «Званий обід», The Feast of Ortolans 1937
  • «Хай Тор», High Tor 1937
  • «Свято голландських поселенців», Knickerbocker Holiday
  • «Кей Ларго», Key Largo 1939
  • «Свічка на вітрі», Candle in the Wind 1941
  • «Напередодні дня святого Марка», The Eve of St.Mark 1942
  • «Жанна Лотаринзька», Joan of Lorraine 1946
  • «Тисяча днів Анни Болейн», Anne of the Touthand Days 1948
  • «Загублені серед зірок», Lost in the Stars 1949
  • «Босоногий в Афінах», Barefoot in Athens, 1951
  • «Погане насіння», Bad Seet 1954.

Робота в кіно

Максвелл Андерсон також працював у кіно. Його сценарій фільму На Західному фронті без змін по однойменному роману Ремарка (реж. Льюїс Майлстоун, 1930) номінувався на премію «Оскар». Багато з його творів були екранізовані відомими режисерами (Рауль Волш, Джон Форд, Джон Х'юстон, Рубен Мамулян та ін).

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.