Мальцеви

Ма́льцеви — багатий купецький рід з Надволжя, який займався хліботоргівлею. Належали до старообрядців-попівців Білокриницької згоди (нині - Російська Православна Старообрядницька Церква), були піклувальниками монастирів і скитів, благодійниками та храмобудівельниками.

Інтер'єр садиби Паїсія Мальцева в Балаково

Засновник династії — селянин Михайло Тимофійович (за іншими даними - Трохимович) Мальцев. Місце і рік народження невідомі. Згідно з даними Державного архіву Самарської області відомо, що вже в 1849 році М. Т. Мальцев проживав в Ніколаєвську, мав салотопенний і бійний заводи біля Балакова і числився Рильським купцем, вихідцем з Рильських міщан. За особливий героїзм, проявлений ним у Кримській війні, отримав земельний наділ в Поволжі в селі Балаково Ніколаєвського повіту (нині місто Балаково Саратовської області) і, здаючи орну землю в оренду, торгуючи хлібом, зумів настільки збільшити свій наділ, що до 1861 року став одним з найбільших землевласників регіону, маючи 116 тис. десятин (близько 127 га) землі. Сини Михайла Мальцева, Онисим і Паїсій, продовжили торговельну справу батька. За їх участі в Балаково була створена хлібна біржа, яка, за словами старообрядницького письменника-апологета Федора Євфимовича Мельникова (1874-1960), «диктувала ціни на хліб лондонському Сіті». Мальцевські хлібні пристані в Балаково по вантажообігу поступалися тоді тільки Астрахані, Самарі і Казані.

Онисим Михайлович Мальцев був головним фінансовим ділком в Ніколаєвському повіті. При цьому він був ревним старообрядцем, піклувальником місцевої моленної, в 1907 році відкрив в Балаково громаду Білокриницької згоди — одну з найбільших старообрядницьких громад губернії, ставши її головою. Благодійність свою ретельно приховував, просив нікому не розповідати про свої щедрі пожертвування. На його кошти були побудовані кілька богадільнь і притулків, а в Балаково влаштована школа для дітей старовірів.

Паїсій Михайлович Мальцев закінчив Московський університет, був людиною широко освіченою, спілкувався з Чеховим і Гіляровським, був відомим бібліофілом, колекціонував стародавні книги і рукописи. Цікаво відзначити, що столичний блиск і сухозлітку він проміняв, в результаті, на рідне Балаково. Там він купив двірцеву ділянку, на якій в 1880 році за проектом саратовського архітектора Франциска Івановича Шустера був збудований масивний будинок з підвалом і мансардою. Навколо будинку був чудовий бузковий сад. Пізніше, в 1910-ті роки садиба була реконструйована знаменитим московським архітектором, «творцем російського модерну» Федором Осиповичем Шехтелем (1859-1926). Садиба Паїсія Мальцева збереглася до сих пір, тепер це архітектурний пам'ятник федерального значення. Поруч з садибою Шехтель побудував дивовижної архітектури церкву Трійці на 1200 прихожан.

Джерела

  1. Будкина И. Хлебные короли (Балаковский купеческий род Мальцевых)
  2. Каргин Ю. Хлебное место. Краткий очерк истории Балаково. «Спутникъ по реке Волге и ея притокамъ». Саратов 1909.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.