Мармурова печера (Косово)

Мармурова печера (алб. Shpella e Gadimës, також Shpella Mermerit, серб. Мермерна пећина/Mermerna pećina) — печера поблизу села Нижнє Гадиме (серб. Доње Гадимље) в муніципалітеті Липлян республики Косово. Розташована на захід від гірського масиву Жеговац, приблизно в 20 кілометрах на південь від Приштини, поруч з дорогою на Скоп'є. Входи в печеру розташовані на обох берегах річки Клісір (алб. Klysyr), в 6-10 метрах вище річкового русла — три на правому березі і один на лівому[1].

Мармурова
алб. Shpella e Gadimës (Shpella Mermerit)
серб. Мермерна пећина (Mermerna pećina)
Характеристики
Тип карстова
Гірські породи мармур
Довжина 1260 м
Дослідження
Рік відкриття 1969
Розташування
Країна  Косово
Карти розташування

 Мармурова печера у Вікісховищі

Печера утворена карстовими процесами в мармурі, що зустрічається нечасто. До відкриття вона була майже повністю занесена брудом і мулом. Численні відгалуження печери все ще не розчищені і тому не досліджені. Загальна довжина відомих її коридорів становить близько 1260 метрів, а їх площа — 1350 м²[1]. На самому нижньому її ярусі є понад 25 постійних озер,[1] глибина яких досягає 10 метрів. У коридорах печери в безлічі зустрічаються сталактити і сталагміти. Тут же зустрічаються великі, до 30 сантиметрів в довжину, кристали арагоніту, зростаючі у всіх напрямках[1].

Печера відкрита в 1969 році. Місцевий житель на ім'я Ахмет розкрив вхід, коли здобував камінь у дворі свого будинку. У тому ж році територія навколо входу площею 56,25 гектарів була оголошена пам'яткою природи (III категорія по IUCN)[1]. До 1976 року печера була обладнана і відкрита для туристів. Головний вхід в неї забрано масивними залізними дверима,[2] доступ з собаками або іншими тваринами в печеру заборонений[3].

Примітки

  1. Sabri AVDULLAHI et al. GADIME CAVE IN KOSOVO, ITS GEOTOURIST VALUES AND IMPACTS : [англ.] // GeoJournal of Tourism and Geosites. — 2013. — Vol. 11,  1 (May). — С. 7-15. ISSN 2065-0817.
  2. Footsteps in Kosovo
  3. Shpella e Mermert - Gadime Marble Cave. Архів оригіналу за 15 квітня 2016. Процитовано 17 квітня 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.