Маріанна Норт

Маріанна Норт (англ. Marianne North; 24 жовтня 1830 — 30 серпня 1890) — англійська вікторіанська біологиня, мандрівниця й художниця, відома своїми ботанічними ілюстраціями й пейзажами, а також відкриттями нових видів рослин.

Маріанна Норт
Marianne North
Маріанна Норт у своєму домі на Цейлоні, до 1879 року.
Народилася 24 жовтня 1830(1830-10-24)[1][2][…]
Гастінгс, Східний Сассекс, Східний Сассекс, Велика Британія
Померла 30 серпня 1890(1890-08-30)
Alderleyd, Страуд, Глостершир, Глостершир, Південно-Західна Англія, Англія, Сполучене Королівство[3]
Поховання Глостершир
Країна  Сполучене Королівство
Діяльність ботанічна ілюстраторка, художниця, біолог, наукова ілюстраторка, мандрівник-дослідник, мандрівник, філантропка
Жанр floral paintingd і пейзаж
Magnum opus Marianne North Gallery, Royal Botanic Gardens, Kewd
Батько Frederick Northd[4][5]
Мати Janet Marjoribanksd[4][5]
Брати, сестри Janet Catherine Northd[5]

Життєпис

Дитячі та юнацькі роки

Народилася в Гастінгсі, Англія, в родині землевласників. Вона була старшою з трьох дітей[6]. Маріанна брала уроки вокалу й хотіла стати співачкою, її навчанням займалася Шарлотта Елен Долбі. Однак після проблем з голосом дівчина захопилася малюванням[7].

Норт здобула незначну традиційну освіту, але її родина була багатою і культурною, тому Маріанна була знайома з відомими художниками й ботаніками. Одним зі знайомих її сім'ї був відомий вчений-ботанік Джозеф Долтон Гукер, директор Королівського ботанічного саду.

У 1847 році її родина почала подорож по Європі, яка тривала три роки й під час якої Маріанна вивчала ботаніку, музику та малювання[6]. У цій же поїздці вона намалювала свої перші пейзажі.

Після смерті матері в 1855 році Маріанна стала господинею сімейних маєтків у Гастінксі та Лондоні. Вона малювала й цікавилася ботанікою, проте вважала це своїми хобі й ніколи не розглядала як кар'єру, тому що в той час багатим жінкам було не заведено працювати[8].

Подорожі, відкриття і робота

Після смерті батька Норт і далі подорожувала, але вже сама, що було дуже незвично для жінки того часу. У своїй біографії вона написала, що віддає перевагу компанії «менш цивілізованих і цікавіших людей». Описуючи свої подорожі, Норт мало звертала уваги на важкі умови, в яких їй довелося жити, і зазвичай описувала їх лиш кількома словами[8]. У пошуках ботанічних зразків Маріанні доводилося відвідувати частини країн, куди не можна дістатися транспортом[6].

Їй вдалося відвідати десятки країн, включаючи Японію, США, Канаду, Індію, країни Африки. Під час однієї зі своїх поїздок до Бразилії Норт намалювала близько 100 картин, живучи в хатині в джунглях. А під час подорожі до Індії Маріанна намалювала понад 200 картин[8]. У 1875 році почалася її дворічна навколосвітня подорож[7].

На острові Борнео Маріанна відкрила найбільш відому м'ясоїдну рослину. Це перша рослина, яку назвали на її честь — Nepenthes northiana. Після цього дослідниця відкрила ще кілька рослин (в тому числі дерев), деякі з них також названо на її честь[9].

Галерея

Примітки

  1. SNAC — 2010.
  2. FemBio: Банк інформації про видатних жінок
  3. Oxford Dictionary of National Biography / C. MatthewOxford: OUP, 2004.
  4. Lundy D. R. The Peerage
  5. Kindred Britain
  6. Marianne North. biography.yourdictionary.com.
  7. North, Marianne. 1911 Encyclopædia Britannica. Volume 19.
  8. North, Marianne; Symonds, Janet Catherine North (1893). Recollections of a happy life : being the autobiography of Marianne North. Macmillan.
  9. Darwin Correspondence Project » Women and Science. web.archive.org.
Зовнішні відеофайли
 Галерея Маріанни Норт (укр.) на YouTube

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.