Ботанічна ілюстрація

Ботанічна ілюстрація — мистецтво зображення форми, кольору, деталей рослин.

Ботаніка
Різноманіття рослинного світу
Шаблони • Категорія • Портал

Ботанічні ілюстрації часто друкуються поруч з ботанічним словесним описом рослин у книгах, журналах та інших наукових ботанічних виданнях.

Створення таких ілюстрацій вимагає від автора-художника розуміння морфології рослин, доступу до натурних (живих, природних) зразків або гербарію (зразків рослин, засушених для збереження). Ботанічні ілюстрації найчастіше створюються у спільній роботі художника-ілюстратора та консультанта-ботаніка.

Ботанічна ілюстрація П.-Ж.Редуте Rosa centifolia

.

Історія

Багато ранніх фармакопеїв включали зображення рослин. Це робилося з метою кращого розпізнавання того чи іншого виду, зазвичай, у лікувальних цілях. Точний опис та зображення рослин до появи таксономії було принципово важливим при виготовленні лікарських препаратів.

У XVI столітті швейцарець Конрад Ґеснер (1516–1568), вивчаючи рослини, робив тисячі малюнків різних частин рослин. Постійно вправляючи руку та очі, він удосконалював свої малюнки. Геснер виявляв характерні для рослин ознаки, покращуючи якість наукового малюнка. Його нариси стали ескізами для ілюстрацій його книги «Enchiridion historiae plantarum» (1541).

З появою та виданням систем ботанічної номенклатури з їх гранично точним описом рослин графічні або мальовничі ботанічні ілюстрації стають необов'язковими. Однак саме у той час серед художників з'являється спеціалізація, а потім та професія ботанічного ілюстратора. Ботанічні ілюстрації у той час (втім, як і всі інші ілюстрації) створювалися у техніці ксилографії.

У XVIII столітті поліпшення типографської справи дозволило друкувати ілюстрації більш точно у кольорі та у деталях. Гравюра на металі поступово заміняла ксилографію як основну техніку ботанічної ілюстрації. Кожний ілюстрований лист книги розфарбовувався від руки аквареллю. Це була дуже кропітка робота, яка дорого коштувала. Видання великих, докладних та розкішних ботанічних книг (увраж) типу «Флор» було справою державного значення — за ними судили, у тому числі, про технічні та інтелектуальні можливості цілих держав.

Зростаючий інтерес до ботанічних книг з боку провідних ботаніків та натуралістів, а також заможних власників маєтків, парків та садів, призвів до збільшення попиту — ілюстрації стали з'являтися і в книгах, розрахованих не лише на вузьких фахівців, але і на масового, хоча і заможного, читача. Цьому сприяло розвиток наприкінці XVIII — початку XIX століть торцевої гравюри на дереві, техніки більш досконалої, ніж обрізна ксилографія. Гравюра на дереві дозволяла великим майстрам передавати найскладніші колірні й тональні співвідношення і у зв'язку з цим не вдаватися до розфарбовування відбитка (естампа) від руки. Це робила останню не настільки дорогою, як гравюра на металі.

Ботанічні ілюстрації стали включати в себе такі види видань, як польові визначники, описи гербаріїв та колекцій, журнали. Розвиток фотографії та пов'язаних з нею способів друку аж ніяк не зробив ілюстрацію, виконану художником, старомодною. Ботанічний ілюстратор здатний створити гармонію точності та образності, сплести кілька природних зразків, щоб показати єдине ціле, одночасно показати і лицьову і оборотну сторони предметів (наприклад, листя). Крім того, дрібні деталі та частини рослин можна збільшити, щоб показати їх немов під мікроскопом, і розмістити їх на вільних місцях малюнка.

Знамениті книги з ботанічними ілюстраціями

  • «Віденський Діоскорид» (лат. Códex Vindobonénsis) — манускрипт VI століття, копія роботи натураліста античності Діоскорид «De materia medica» (Про лікарські сполуках).
  • «Gottorfer Codex» — атлас рослин замку Готторп, створений в 1649–1659 роках гамбурзьким художником Hans Simon Holtzbecker за замовленням Фрідріха III. Атлас складається з 4 томів та містить 377 ілюстрацій, останнім часом атлас зберігається в Копенгагені.[1]
  • Curtis's Botanical Magazine  — ботанічний журнал.
  • «Flora Rossica» — робота П. С. Палласа 1784 і 1788 років, містить сто ілюстрацій.
  • «Flora Graeca»  — багатотомне видання XVIII століття, випущене художником Фердинандом Бауером та ботаніком Джоном Сібторпом, що містить опис рослин Греції.
  • «Illustrationes Florae Novae Hollandiae» — книга Фердинанда Бауера, опублікована 1813 року.
  • «English Botany»  — періодичне видання «Англійська ботаніка», випущене в 36 томах з 1790 по 1813 роки ботаніком Джеймсом Едвардом Смітом та художником Джеймсом Совербі. Повна назва: English Botany or, Coloured Figures of British Plants, with their Essential Characters, Synonyms and Places of Growth.
  • «Flora Altaica» з ілюстраціями «Icones plantarum novarum vel imperfecte cognitarum, floram rossicam, imprimis altaicam illustrantes» К. Ф. Ледебура, 1829–1834
  • «Deutschlands Flora in Abbildungen nach der Natur mit Beschreibungen» (Флора Німеччини в малюнках, з описом) Якоба Штурма 1796–1862
  • «Flora Danica» — ботанічний атлас флори Данського королівства. складається з 51 частини, видавався в 1761–1883 роках.
  • «Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz in Wort und Bild für Schule und Haus» (Флора Німеччини, Австрії та Швейцарії в оповіданнях та образах для школи та будинки) О. В. Томе 1885
  • «Köhler's Medizinal-Pflanzen» — довідник з лікарських рослин, складається з 3 томів (1883–1914), містить близько 400 ілюстрацій.
  • «Bilder ur Nordens Flora» — ілюстрована робота Карла Ліндмана про флору північних країн, що випускалася в 1901–1905, 1917, і 1977–1978 роках.
  • «The Banksias»  — тритомна монографія, що містить зображення всіх різновидів роду банксія (Banksia) Це перший випадок, коли настільки великий рід був повністю намальований одним художником Celia Rosser. Вважається, що це одна з видатних ботанічних робіт XX сторіччя.

Видатні художники — ілюстратори ботанічних видань

Примітки

  1. The Gottorfer Codex Архівовано 16 вересня 2009 у Wayback Machine.(англ.) Der Gottorfer Codex Архівовано 3 листопада 2010 у Wayback Machine.(нім.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.