Марінер-5
Марінер-5 (англ. Mariner 5) — космічний апарат американської програми «Марінер», запуск якої здійснили 14 червня 1967.[1] Космічний апарат провів дослідження атмосфери Венери.
Мета дослідження
Метою було дослідження міжпланетних магнітних полів, заряджених частинок, плазми, радіорефракції і УФ викидів в атмосферу планети.
Технічні характеристики
Марінер-5 був побудований як резервний апарат для Марінер-4, але після його успіху модифікований для експедиції «Венера». З нього було знято телекамери, змінені характеристики чотирьох сонячних панелей, і додано додаткову теплоізоляцію.
Склад наукового обладнання
- Двох-частотний прийомник маяка
- Покриття S-групи
- Магнітометр гелія
- Міжпланетний зонд
- Інша астрономічна механіка
Перебіг космічної експедиції
Апарат був запущений у бік планети Венера 14 червня 1967 року з мису Канаверал, з дванадцятого стартового комплексу і пролетів планету 19 жовтня 1967 року на висоті 3990 кілометрів (2480 миль). З чутливішими приладами, ніж його попередник Марінер-2, Марінер-5 вдало виконав свою місію дослідивши Венеру.[2]
За допомогою апарата Марінер-5 було визначено, що Венера має дуже гарячу поверхню, а її атмосфера ще щільніша, ніж очікувалося. Експедиція «Марінер-5» закінчилася в листопаді 1967 року і з того часу зв'язок з апаратом був втрачений. Згодом корабель був залишений на тому ж ідеалізованому магнітному спіральному полі.
Спроби відновити зв'язок
В подальшому всі спроби відновити зв'язок з космічним апаратом, були невдалими.
З квітня по листопад 1968 року НАСА спробувало знову взяти під контроль апарат «Марінер-5», і продовжити його активне використання, але ці спроби знайти «Марінер-5» в червні, липні, і на початку серпня 1968 нічого не дали, сигнал від станції отримано не було.
14 жовтня, американці оператор в DSS 14 отримав сигнал від «Марінера-5». Апарат був знайдений, але поза межами очікуваної частоти і довжини хвилі. Потужність сигналу змінилася внаслідок переходу апарату в повільний крен. Незважаючи на численні спроби вирівняти орієнтацію космічного апарату, вона не реагувала на жодні команди і не відповідала. Без телеметрії і без будь-якої реакції станції на команди, не було ніякої можливості відновити або продовжити використання космічної станції. Тому всі операції були зупинені DSS 61 в 07:46 GMT 5 листопада 1968 року.[3]
Примітки
- Космічний апарат Марінер-5. Інститут Космічних Досліджень. Архів оригіналу за 6 липня 2012.
- Інформація про Марінер-5. НАСА.
- Закінчення програми Марінер-Венера. НАСА.
Посилання
- Сторінка «Марінер-5» на вебсайті НАСА.
- Інформація про «Марінер-5» на вебсайті «НАСА. Дослідження Сонячної Системи».
- Марінер Венера, 1967 фінальний репортаж про проект.