Мар'яна Рубчак

Мар'яна Рубчак (англ. Marian J. Rubchak, *31 травня 1931) — американська дослідниця фемінізму та матріархату, фахівчиня з історії західноєвропейських та слов'янських країн. Редакторка науково-публіцистичної збірки «Багатолика жінка в сучасній Україні», авторка численних праць та публіцистичних статей, опублікованих у багатьох країнах світу. Професорка-емерит університету Вальпараїсо (штат Індіана).

Мар'яна Рубчак
Marian Rubchak
Народилася 31 травня 1931(1931-05-31) (90 років)
Країна  США
Діяльність науковиця
Alma mater Манітобський університет
Галузь формування ідентичності, гендерні дослідження, інтелектуальна історія, історія західноєвропейських та слов'янських країн
Заклад Університет Вальпараїсо
Посада Старша наукова викладачка
Звання професорка - емерит

Життєпис

Народилася 31 травня 1931 року в Сасктауні (Канада), куди батьки емігрували в 1920-х роках.

1949 року переїхала до міста Вінніпег[1].

У 1954 році в Університеті Манітоби зустріла Богдана Рубчака. Одружившись з ним у 1965 році, переїхала до Чикаго.

Наукова діяльність

У 1948 році Рубчак завершила середню освіту з можливістю отримати вищу, котра фактично була закрита для неї. Навчання на бакалавраті розпочала в Університеті Манітоби. Дванадцять років потому, у 1961-му, Мар'яна Рубчак почала свою, часто перервану, подорож до аспірантури, завершивши її, хоча інші з її підготовкою робили це з малоймовірним успіхом, з докторською дисертацією, і побудувала успішну академічну кар'єру.

В Чикаго отримала бакалаврський ступінь з історії з відзнакою і найвищу в країні відзнаку Phi Beta Kappa. Продовжила освіту в галузі інтелектуальної історії, а потім в російсько-радянських дослідженнях[2]. Цей накопичений освітні досвід посилив схильність Рубчак до вивчення формування ідентичності у різних контекстах, що забезпечило міцну основу для безперервного вивчення спочатку формування національної ідентичності, а потім фемінізму з акцентом на Україні, що й досі залишається у фокусі досліджень Рубчак.

Під час численних поїздок до України Рубчак викладала у Київському лінгвістичному, Політехнічному та Харківському університетах, літній програмі феміністських студій у Форосі (Крим), проводила семінари у Львівському та Харківському центрі гендерних досліджень,[1]. Все це поповнило її знання про бачення жінками власного статусу та розвиток феміністських досліджень в Україні.

Перехід до феміністських студій

Фокусом ранніх робіт Мар'яни Рубчак була формація української національної свідомості. Під час першої поїздки до України (1982 рік) Рубчак зіткнулась із новим викликом у напрямі своїх досліджень. Її інтерес до жіночих та гендерних питань, до феміністської літератури, що стрімко з'являлася, до робіт таких ранніх феміністок, як Симона де Бовуар та Торіл Мой, і зростаючого феміністського руху у США, зачіпав і породжував роздуми стосовно фемінізму, але напрямку наукової діяльності не змінив. Пізніше, у 1990 році, досліджуючи і знову безпосередньо спостерігаючи Україну, Рубчак все ж змінила напрямок досліджень та оголосила про перехід до фемінізму. Багаторазові нагороди за дослідження в Україні Фулбрайт, IREX[3] — у період з 1995 по 2003 рік — разом з різними дослідницькими грантами та стипендіями дали змогу все більше відвідувати Україну.

Рубчак проаналізувала та написала про зміну ставлення українських жінок до власного статусу, котра відбувається дуже повільно; з жіночих питань виступала на численних конференціях, брала активну участь і сама проводила семінари, презентації, брала інтерв'ю а включалася в інші активності.

Перехід Рубчак до фемінізму часто змушував її різними засобами кидати виклик старим анти-жіночим звичкам, говорити і писати про укорінені мізогінні гендерні стереотипи і стимулював розпочинати змістовні дискусії.

Публікації

Першою публікацією Мар'яни Рубчак з жіночих та феміністських питань була «Christian Virgin or Pagan Goddess: Women in Russia and Ukraine, Rosalind Marsh (ed.) Cambridge, UK: Cambridge University Press, 1996»[4]. Ця публікація бере свій початок із добре сприйнятої презентації на міжнародній конференції в британському університеті Бат 1993 року «Жінки у Росії та колишньому СРСР», де темою Рубчак був «Потенціал феміністичного руху в Україні: вплив культу сім'я».

Книги з жіночих студій

  • Mapping Difference. The Many Faces of Women in Contemporary Ukraine. Translated, with an Introduction by Marian J. Rubchak, ed.  New York, Oxford: Bergen Books, 2011.
  • Mapping Difference. The Many Faces of Women in Contemporary Ukraine.Translated, with an Introduction by Marian J. Rubchak, ed.  New York, Oxford: Bergen Books, 2012 in paperback.
  • New Imaginaries. Youthful Reinvention of Ukraine's Cultural Paradigm. Translated from Ukrainian and with an Introduction by Marian J. Rubchak, ed. New York, Oxford: Bergen Books, 2015.

Статі та розділи

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.