Гендерні дослідження

Гендерні дослідження, ґендерні студії, гендерологія (англ. Gender studies) — комплекс міждисциплінарних досліджень (соціології, психології, економіки, політології, педагогіки та інших наук), присвячених феномену статі в її соціальних вимірах. Центральними категоріями є гендер та опозиція маскулінність і фемінність, через призму якої досліджуються різні аспекти соціальних відносин класові, расові, національні, політичні, рольові та ін.[1][2]

Термін «гендер» ввела до наукового обігу американська дослідниця Дж. Скотт у середині 1980-х років. Вона розглядала поняття «гендер» як категорію історичного аналізу, що, на відміну від понять «стать» з його біологічним та «рід» з його граматичним наповненнями, наголошує саме на тих відмінностях чоловіків і жінок, які формуються під впливом особливостей суспільної діяльності людей різних статей та в кінцевому підсумку визначають своєрідність їхньої соціальної поведінки.

Поява гендерних досліджень була зумовлена зміною ролі жінок в суспільстві в останній чверті ХХ століття (т. зв. жіночу революцію) і стала своєрідною відповіддю на потужний поступ фемінізму. У сучасній Україні гендерні дослідження динамічно розвиваються і проводяться як на базі державних наукових і освітніх установ, так і громадських жіночих організацій та рухів.

Основним об'єктом сучасних гендерних досліджень є жінка та соціальні відносини між статями.

В історичних підходах до гендерних досліджень існують крайнощі. Після повного їх ігнорування як «псевдонаукових» історичних досліджень, через створення жіночої історії, феміністської історії та ряду інших розділів феміністської науки, що висвітлюють жінок як групу та артикулюють їх досвід в історично-соціальному бутті, поступово формується виважене ставлення до цих студій як до ефективного інструменту соціального і культурологічного аналізу історії взаємовідносин статей.

Див. також

Примітки

Посилання

Література

  • Гриневич Л. В. Гендерні дослідження // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. К. : Наукова думка, 2004. — Т. 2 : Г — Д. — С. 69. — 518 с. : іл. — ISBN 966-00-0405-2.
  • Сучасний стан ґендерних досліджень / Ірина Лазар ; Львів. регіон. ін-т держ. упр., Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К. : Парапан, 2007. — 230 с. : табл. ; 20 см. — Бібліогр.: с. 39—142 (1557 назв). — Предм. покажч.: с. 143—150. — Покажч. авт.: с. 151—162. — 300 пр. — ISBN 978-966-8210-55-6.
  • Ґендерний аналіз: метод. посіб. / Яйко О. М. — Львів: ПАІС, 2007. — 50, [1] с. : іл., табл. ; 20 см. — Бібліогр.: с. 47—49 (56 назв). — 800 пр. — ISBN 978-966-7651-75-6.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.