Мастика (напій)

Мастика - міцний алкогольний напій на основі анісової витяжки. Широко поширений в Болгарії. Вміст спирту по болгарському державному стандарту - мінімум 47%.

Мастика
Країна походження  Греція
Македонська мастика виробництва "Грозд" м.Струмиця.

Алкогольний напій "Мастика" виробляється шляхом ароматизації натурального етанолу анетола (отриманим шляхом ректифікації ефірних олій з бадьяна (Illicium verum), анісу (Pimpinella anissum), фенхелю (Foeniculum vulgare) або іншої рослини, що містить такі ж ароматні компоненти) в кількості не менше ніж 2,5 г/л, цукром у кількості не менше ніж 40 г/л, з додаванням або без додавання мастики і/або ароматної витяжки, і має специфічні органолептичні характеристики.

Напій широко поширений на Балканах, зокрема в Греції, Болгарії, Македонії, всюди має свої місцеві особливості.

У Греції міцний анісовий напій іменується узо, а мастикою називають пряний алкогольний напій, до складу якого входять близько 20 інших спецій, причому кожна спіртоварня тримає їх у таємниці. Крім мастичної смоли, це гвоздика, кориця, кардамон, чорний перець і інші східні прянощі. Вживається як дигестив.

Греція

У Греції мастиха (грец. Μαστίχα — жувати, скреготати зубами) — лікер із додаванням мастики — смоли мастикового дерева (невеликого вічнозеленого дерева, що росте у Середземноморському регіоні). Мастика походить з острову Хіос та захищена за походженням (Protected Designation of Origin) у Європейському Союзі[1].

В Греції існує два різні напої, що відомі під назвою мастика. Більш відомий Мастика Хіу (грец. Μαστίχα Χίου, від назви острову Хіос) - це лікер міцністю 30% на основі бренді, що з'явився на острові Хіос, батьківщині мастики[2]. Нерідко подається до десертів з мигдалю та як дигестив для частування гостей на весіллях. Має солодкий запах та присмак.

Другий – міцний алкогольний анісовий напій "Мастика узо". Він подається холодним чи кімнатної температури, зазвичай із льодом. Змінює колір з прозорого на мутно-білий, коли змішується з водою чи льодом, та перетворюється на маленькі кришталики, коли заморожується. Сервірується із різноманітними мезе - закусками, такими як оливки, сир, салати, кальмари тощо.

Болгарія

В Болгарії мастика - міцний анісовий напій. Подається сильно охолодженим. Найкращою закускою до мастики болгари вважають кавун[3]. Часто змішується з м'ятним лікером у коктейль. Вміст спирту відповідно до болгарського державного стандарту — мінімум 47%. Мастика виготовляється з натурального етанолу з додаванням анетолу, витягнутого шляхом ректифікації ефірних олій з бодяну (Illicium Verum), анісу (Pimpinella anissum), фенхелю (Foeniculum vulgare) або інших рослин, що містять той самий компонент аромату з концентрацією принаймні 2,5 г/літр. Вміст цукру, щонайменше, 40 грамів на літр, з додаванням або без додавання мастики та/або ароматної витяжки і має специфічні органолептичні характеристики[4].

Болгарія вимагає визнати за нею право на торговельну марку «Мастика», однак у Македонії також виробляють цей напій[5].

Північна Македонія

В Північній Македонії мастика вважається національним напоєм і найчастіше вживається як аперитив, зазвичай подається із льодом та мезе. Містить 43–45% алкоголю та за смаком нагадує коньяк. Як правило, виготовляється з винограду, родзинок, слив, інжиру. В Македонії, мастика традиційно виготовляється в регіоні Струмиці; найвідоміший бренд Strumička mastika ("Струмицька мастика"), виготовляється компанією Grozd з 1953 року, містить 43% алкоголю та виготовляється у експортній якості.

Інші

В Румунії mastícă [6] подається на весіллях та вважається гарним додатком до страв з курки.

Турецька раки та іранський арак дещо схожі на мастику.

Див. також

Примітки

  1. http://ec.europa.eu/agriculture/quality/door/list.html;comboName=Masticha%20Chiou
  2. The Magic Tree - Marvelous Masticha", Epikouria Magazine, Fall/Winter 2005
  3. Пей вино анисовое, да ума не пропей[недоступне посилання з липня 2019]
  4. Наредба за определенията на видовете спиртни напитки, видовете суровини и технологични операции, правилата за производство на спиртните напитки, разрешените добавки и условията за използването им, ДВ бр. 68 от 2006 г.
  5. Болгария поссорилась с Румынией из-за ракии, и с Македонией — из-за мастики. Архів оригіналу за 10 березня 2007. Процитовано 29 травня 2010.
  6. "Mastícă". dexonline.ro (in Romanian).

Посилання

Популярные водки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.