Медаль «За оборону Києва»

Меда́ль «За оборо́ну Ки́єва» державна нагорода СРСР, остання медаль СРСР із серії нагород «За оборону…». Її засновано Указом Президії Верховної Ради СРСР від 21 червня 1961 року[1].

Медаль «За оборону Києва»
Медаль «За оборону Киева»
Країна СРСР
Тип Медаль
Вручається: усім учасникам оборони Києва
Статус не видається
Нагородження
Параметри круг діаметром 32мм, латунь
Засновано: 21 червня 1961
Нагороджено: 150 000
Нагороджені:
Категорія:Нагороджені медаллю «За оборону Києва» (64)
Черговість
Старша нагорода Медаль «За оборону Сталінграда»
Молодша нагорода Медаль «За оборону Кавказу»

 Медаль «За оборону Києва» у Вікісховищі

Опис медалі

Медаль «За оборону Києва» — кругла, виготовлена з латуні. На лицьовому боці — зображення будинку Верховної Ради України з прапором над куполом, на фоні будинку — фігури солдата, матроса, робітника і партизанки з гвинтівками наперевіс. Під фігурами вздовж нижнього краю медалі — дві лаврові гілки, з'єднані стрічкою із п'ятикутною зіркою посередині. Вздовж верхнього краю медалі — напис «За оборону Киева». На зворотному боці — напис «За нашу Советскую Родину», серп і молот.

Історія нагороди

Оборона Києва у липні — вересні 1941 р. була однією з найбільших операцій Червоної армії початкового періоду війни. Для взяття Києва німецьке командування сконцентрувало на південному напрямі групу армій «Південь». До її складу входило 5 армій, танкова група і угорський корпус. Використовуючи значну перевагу в живій силі та техніці на напрямі головного удару, противник 11 липня 1941 р. вийшов до р. Ірпінь, за 15 — 20 км на захід від Києва. Тут, на найближчих підступах до міста, вперті бої тривали 70 діб.

За короткий час Київ перетворився в могутній оборонний район. У спорудженні укріплень активну участь брало цивільне населення. 200 тис. киян-добровольців поповнили діючу армію, 90 тис. вступило до народного ополчення.

Після напружених боїв ворог у серпні 1941 р. значними силами форсував Дніпро і зайняв плацдарми на північ та південь від Києва. Після кривавих боїв оборону радянських військ було прорвано, частину військ — оточено. 20 вересня Червона армія змушена була залишити Київ, а оточені продовжували вести кровопролитні бої.

За мужність і героїзм, виявлені киянами у боротьбі з фашистськими загарбниками, столиці України Києву в 1961 році присвоєно почесне звання «Місто-герой».

Медаллю «За оборону Києва» нагороджувалися всі учасники оборони Києва — війська Червоної армії і НКВС, цивільні особи, які обороняли місто у лавах народного ополчення, будували укріплення, працювали на підприємствах, що забезпечували потреби фронту, київські підпільники і партизани, котрі вели боротьбу з ворогом під Києвом[1].

Всього медаллю «За оборону Києва» нагороджено близько 150 тис. осіб.

Джерела інформації

  1. УКАЗ ПРЕЗИДИУМА ВС СССР ОТ 21.06.1961 ОБ УЧРЕЖДЕНИИ МЕДАЛИ "ЗА ОБОРОНУ КИЕВА". www.economics.kiev.ua. Процитовано 22 травня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.