Медаль Ковалевського

Медаль імені Олександра Онуфрійовича Ковалевського — медаль Санкт-Петербурзького товариства дослідників природи, якою нагороджуються вчені, що зробили видатний внесок у біологію розвитку, ембріологію тварин. Нагорода є міжнародною і вручається раз на рік.

Історія

Заснування

Імператорське Санкт-Петербурзьке товариство дослідників природи, яке було засновано при Санкт-Петербурзькому університеті у 1868 році, заснувало міжнародну премію імені видатного ембріолога Олександра Онуфрійовича Ковалевського. Премія являла собою медаль і грошову винагороду у сумі 250 рублів. Макет медалі у вигляді плакети розробив старший медальєр Монетного двору Петро Григорович Стадницький (1853—після 1916). На аверсі медалі знаходився портрет Ковалевського, а на реверсі - морське дно із різними безхребетними тваринами, яких вивчав вчений. Але через першу світову війну, падіння Російської імперії і громадянську війну нагородження не відбулося.

1940-ві

Перед радянсько-німецькою війною премію вирішили відновити. Проте медалі знайти не вдалося. Премію у розмірі 5000 рублів було вручено всього двічі: у 1940 і 1941 роках. Першим її лауреатом став Борис Балінський. І знову війна перервала традицію.

Сучасний етап

У 2000 році зразок медалі знайшли в нумізматичній колекції Ермітажу. На Монетному дворі також було знайдено форми для відливки плакети. Таким чином з 2001 року на честь сторіччя від дня смерті Олександра Ковалевського премію і медаль почали вручати щорічно за успіхи в галузі порівняльної зоології і ембріології дослідникам, що зробили суттєвий внесок у сучасні уявлення про філогенію тварин.

Положення про медаль

Медаль присуджується щорічно в листопаді Вченою радою товариства.

Список нагороджених

  • 2001: Дональд Томас Андерсон (Австралія), Клаус Зандер (Німеччина), Ольга Іванова-Казас (Росія), Клаус Нільсен (Данія), Руперт Рідль (Австрія), Рудольф Рефф, Гарі Фрімен (США)
  • 2002: Ерік Девідсон (США)
  • 2003: Вальтер Герінг (Німеччина)
  • 2004: Скотт Гілберт (США)
  • 2006: Пітер Холланд (Велика Британія)
  • 2007: Майкл Ейкем (Велика Британія)
  • 2008: Шон Керролл (США)
  • 2009: Марк Мартиндейл (США) [1]

Примітки

  1. Лауреати медалі Ковалевського. Архів оригіналу за 24 вересня 2014. Процитовано 26 липня 2013.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.