Мелехов Григорій Пантелійович

Григорій Пантелійович Мелехов (рос. Григо́рий Пантеле́евич Ме́лехов) , головний герой роману Михайла Шолохова «Тихий Дон». Одним з прототипів персонажа є, на думку дослідників, командир 1-ї повстанської дивізії в Вешенському повстанні Харлампій Єрмаков. Образ героя, званий літературознавцями «відкриттям у світовому мистецтві»[1], був неодноразово втілений в кінематографі.

Григорій Мелехов
Творець: Михайло Шолохов
Твори: роман «Тихий Дон»
Стать: чоловічий
Національність: русский
Дата народження: 1892
Рід занять: військовослужбовець
Роль виконує: Андрій Абрикосів (1930)
Петро Глєбов (1958)
Руперт Еверет (1992-2006)
Євген Ткачук (2015)

Історія створення. Можливий прототип

Літературна біографія Григорія Мелехова, на думку дослідників, невіддільна від питання про авторство текстів роману «Тихий Дон». Так, ряд літературознавців дотримується думки про те, що в рукописах твори проглядається «„соавторское“ редагування»; звідси — «непослідовність і суперечливість образу головного героя[2]. Інші переконані, що метання Мелехова пов'язані з формуванням його особистості і «йдуть по наростаючій»[3].

У чорнових начерках роману, датованих 1925 роком, Григорія Мелехова не було — він з'явився у підсумковій редакції, зайнявши місце персонажа Абрама Єрмакова[4]. У той же час, за словами письменника Анатолія Калініна, ім'я Григорій нерідко зустрічається в ранніх оповіданнях Шолохова; історії героїв, які діють в таких його творах, як «Коловерть» і «Пастух», вельми далекі від долі Мелехова, однак у них вже виявляється «відблиск того, зовсім юного Григорія, який ще не заблукав на дорогах суворого лихоліття»[5].

Свідченням того, що «попередником» Мелехова був Абрам Єрмаков, є, за даними літературознавця Фелікса Кузнєцова, і зовнішня схожість (у обох були «сині опуклі білки очей» і «зігнута ліва брова»), і загальні риси характеру: і той, і інший відрізнялися гарячою вдачею і безудержностью у вчинках. При цьому два героя мали спільного прототипу — козака Харлампія Єрмакова, розстріляного в 1927 році на підставі рішення колегії ОГПУ[6]. Сам Шолохов протягом декількох десятиліть після виходу «Тихого Дону» на питання про прообразах відповів досить ухильно, не підтверджуючи і не заперечуючи версію про близькість доль Єрмакова і Мелехова: «І так, і ні... Скоріше всього це образ збірний»[7].

Дослідники встановили, що Шолохов був добре знайомий з Харлампием Васильовичем, досить щільно спілкувався з ним при зборі матеріалів, пов'язаних з історією Громадянської війни на півдні Росії. В архівах зберігся лист Михайла Олександровича, адресований Єрмакову; у ньому, зокрема, згадується про необхідність особистої зустрічі для одержання деяких додаткових відомостей щодо епохи 1919 року»[8].

Схожість між Григорієм і його прототипом неодноразово встановлювалося радянськими вченими в ході їх бесід з дочкою Єрмакова Пелагеєю і кількома козаками більш старшого віку ніж вона. Заслуговує уваги свідоцтво надійшло від білогвардійського офіцера Євгена Ковальова, який влітку 1919 року служив разом з Єрмаковим Донський армії. Ковальов знайшов настільки разючу подібність між Григорієм Єрмаковим і щодо їх зовнішності та хоробрості, що написав статтю, озаглавлену «Харлампій Єрмаков — герой „Тихого Дону“»[9][10].

Віхи біографії

Під певним кутом зору Григорій Мелехов — тип молодої людини світової літератури, що проходить свої роки навчання і формування як особистості, тільки тут ці роки припали на часи розломно-тектонічні, і вчиться Григорій не на книгах, а через живе спілкування, суперечку, але головне все ж таки — через саму життя, її випробування та відкриття, через жорстке дорослішання душі і розуму[3].

Головний герой роману «Тихий Дон» з'явився на світ у 1892 році (дата народження у творі не вказана, проте вона встановлена дослідниками на основі документів про призовному віці, що діяли в Росії перших десятиліттях XX століття) в сім'ї відставного урядник Отаманського лейб-гвардії полку Пантелея Мелехова[11]. У зовнішньому вигляді Григорія помітні батьківські риси, якого, як і інших «горбоносих, дикувато-красивих» представників роду Мелеховых, хуторяни називали турками[11]. У романі простежуються основні етапи біографії Григорія. Так, у грудні 1913 року він покликаний в армію[12]; на службі в 12-му Донському козачому полку Мелехов проявляє себе як людина, з люттю відстоює власну честь і прагне не допустити образ інших людей[11]. Восени 1914-го він потрапляє в госпіталь, потім повертається на фронт, бере участь у Брусилівському прориві; до 1916 році Григорій має вже чотири Георгіївських хреста[13].

Життя Мелехова в 1917 році позначена пунктирно; на думку дослідників, така авторська стриманість пов'язана з тим, що герой «залишався в стороні від політичної боротьби, що захлеснула країну»[14]. Одним з ключових моментів, що вплинули на його світосприйняття, є, на думку літературознавця Ірини Медведєвої-Томашевської, епізод, в ході якого відбувається знищення полонених козацьких офіцерів: «Це звірство, до того ж свідчить про відсутність військового права і честі, рішуче відштовхує Григорія від більшовиків»[15]. У поглядах Мелехова на життя з'єднаний досвід землероба і бійця, тому його, як і інших козаків, по-справжньому хвилюють три питання: про землі, волі і влади[2].

Звичайно, Григорій сам залучений в криваву, расчеловечивающую круговерть війни та братовбивства, але він болісно душевно мучиться цим... Він не тільки невідступно відчуває на собі тягар недоброго, глибинно ганебного, того, що в християнстві називається гріхом, але головне — здатний зупинити своє рассвирепевшее серце, ображене почуття, вже заносящее руку на кривдника, готовий охолонути і пробачити[3].

Григорий Мелехов и Аксинья

Интерес к Аксинье — жене соседа Мелеховых Степана Астахова — зарождается у Григория в тот момент, когда тридцать казаков, в том числе муж героини, уходят на военные сборы в лагеря. Роман развивается стремительно; Аксинью и Григория сближает безоглядность чувств, искренность порывов, нежелание считаться с людской молвой[16]. По словам литературоведа Светланы Семёновой, Мелехов и его возлюбленная объединены «страстностью, мощной, почти звериной эротической, жизненной энергетикой»; при этом герой с его «диковатой красотой» является «воплощением мужественности», тогда как пылкая, чувственная, притягательная Аксинья несёт в себе мощное женское начало. Любов персонажів подібна «весняному розкріпаченню землі»; не випадково описи природи займає так багато місця в момент побачень або томлений героїв: «Ксенія і кленовий кущ», «Ксенія і сумний чарівний запах займаного в'яненням конвалії»[3].

У фіналі «Тихого Дону» герої висуваються вночі до станиці Морозівської[17]. В дорозі молоду жінку наздоганяє куля, випущена «людиною з застави». Після смерті Аксіньі герой занурюється в «апокаліптичний ступор»; його існування нагадує «мертву обвуглілу землю»[3].

Григорій як би похитнувся у своїх вітальних основи, став несхожим на себе, жалюгідним, полохливим, навіть кілька юродивим. З нього немов вирізали частину його сутності, тісно пов'язаної з коханою: поки вона існувала, навіть далеко від нього і в розриві з ним, він перебував у своєму повному складі, фізичному і духовному, а тут впав... Але і зараз він продовжує інстинктивно боротися за життя[3].

Григорій Мелехов і Наталія

Григорій одружився з Наталією Коршуновою не по любові — це вибір його батька[18]. Про те, наскільки далека від героя юна наречена, свідчить сцена весілля, написана автором «відстороненим оком»: Мелехов спостерігає за поведінкою осіб, фіксує особливості їх поведінки під час застілля і в той же час відчуває якусь відгородженість від того, що відбувається: «Йде кілька гротесковий монтаж укрупнених деталей»[3].

При цьому Григорій усвідомлює, що його дружина — «тонка, нарядна», з «добрим станом» — хороша собою; побачивши її після довгої відсутності, Мелехов зазначає: «Красива баба, в око шибается». Однак штучно зростити в собі любов до Наталі він не може; визнання героя в тому, що «нема на серці на нічого», сусідять з описом «мертвотно віджилих трав» і «чорно-блакитний вышней пустки». Наталія відноситься до чоловіка інакше, ніж Аксінья; в ній, на думку дослідників, немає темпераментної запалу суперниці, зате є «пронизує лучистість»[3].

Недарма і загрубелое серце чоловіка відгукується на такий інтенсивний світло, опиняючись здатним на розчуленість і сльози, чого зазвичай не відчуває Григорій при вигляді Аксіньі, — тут відчуття інші. Ставлення до Наталії Григорію більш цнотливо-соромливо у своїх безпосередньо-чуттєвих проявах, ніж у Аксіньі, пронизане ніжністю і відданістю, нераздельностью фізичного і душевно-духовного[3].

Образ Мелехова в кінематографі

Кадр з фільму «Тихий Дон». 1930

Першим виконавцем ролі Григорія Мелехова став Андрій Абрикосів, який знявся в картині, поставленої по двом першим книг роману. Як згадував згодом актор, в момент кінопроб він ще не прочитав шолоховського твори і прийшов на майданчик непідготовленим; уявлення про образ персонажа склалося пізніше[19]. За словами актриси Емми Цісарської, яка відіграла Аксенію, Шолохов після виходу фільму писав продовження «Тихого Дону» з оглядкою на героїв, втілених у стрічці[20].

У 1958 році епопея «Тихий Дон» була поставлена режисером Сергієм Герасимовим. Роль Григорія Мелехова, виконана Петром Глєбовим, стала, на думку кінознавців, найважливішою у творчій біографії актора: «Справа навіть не в тому, що Глєбов оживив образ книжкового героя і тим поставив під підозру будь-яку альтернативу, будь-якого іншого виконавця. Важливіше те, що йому вдалося неможливе — поодинці зобразити „народ“»[21].

У наступні роки образ Григорія Мелехова втілили на екрані Руперт Еверетт в телесеріалі Сергія Бондарчука «Тихий Дон»[22] Євген Ткачук у телесеріалі Сергія Урсуляка [23].

Примітки

  1. Якименко Л. Р. Шолохов // Коротка літературна енциклопедія / Головний редактор А. А. Сурков. — М. : Радянська енциклопедія, 1975. — С. 758-764.
  2. А. Макаров, Світлана Макарова. «А ця влада від бога». «Соавторская» обробка художнього тексту в «Тихому Доні».  1993. № 11.
  3. Світлана Семенова. Філософсько-метафізичні грані «Тихого Дону».  2002. № 1.
  4. Кузнєцов, 2005.
  5. Калінін А. В. Час «Тихого Дону». — М. : Известия, 1975. — С. 16.
  6. Кузнєцов, 2005, с. 130.
  7. Кузнєцов, 2005, с. 140.
  8. Марина Бровкіна. Розсекречена справа прототипу Григорія Мелехова.  2012. № 1 лютого.
  9. Кузнєцов, 2005, с. 131.
  10. Єрмолаєв Р. Михайло Шолохов і його творчість. — СПб : Академічний проект, 2000. С. 345-346. — ISBN 5-7331-0208-X.
  11. Семанов, 1977.
  12. Семанов, 1977, с. 82.
  13. Семанов, 1977, с. 88-90.
  14. Семанов, 1977, с. 91.
  15. Медведєва, 1974, с. 123.
  16. Семанов, 1977, с. 78.
  17. Семанов, 1977, с. 131.
  18. Семанов, 1977, с. 79.
  19. Абрикосів А. Перша роль.  1966. № 20.
  20. Абрикосів Андрій Львович. Енциклопедія вітчизняного кіно. Процитовано 3 грудня 2015.[недоступне посилання з липня 2019]
  21. Манцов Ігор. Глєбов Петро Миколайович // Новітня історія вітчизняного кіно. 1986-2000. Кіно і контекст. — СПб : Сеанс, 2004. — Т. 7.
  22. Павло Басинский. Привид козака.  2006. № 10 листопада.
  23. Анатолій Костирів. В Ростовській області завершилися зйомки «Тихого Дону».  2015. № 3 квітня.

Література

  • Кузнєцов Ф. Ф. «Тихий Дон»: доля і правда великого роману / РАН; Інститут світової літератури імені А. М. Гіркого / Науковий редактор А. Л. Гришунін. — М. : ИМЛИ РАН, 2005. — 864 с. — ISBN 5-9208-0207-3.
  • Семанов С. Н. «Тихий Дон» — література і історія. — М. : Сучасник, 1977.
  • Медведєва-Томашевська І. Н. Стремено «Тихого Дону». — Париж : YMCA-PRESS, 1974.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.