Меморіальний музей-гауптвахта Тараса Шевченка

Меморіа́льний музе́й-гауптва́хта Тараса́ Шевче́нка — меморіальний музей Тараса Шевченка в місті Оренбург (Росія) розташований за адресою вул. Совєтська, 24.

Меморіальний музей-гауптвахта Тараса Шевченка
51°45′38″ пн. ш. 55°06′10″ сх. д.
Тип музей
Статус спадщини об'єкт культурної спадщини Росії регіонального значенняd
Країна  Росія
Розташування м. Оренбург вул. Совєтська, 24, (вхід з вул. Правди).
Засновано 1989 рік
Меморіальний музей-гауптвахта Тараса Шевченка (Росія)

 Меморіальний музей-гауптвахта Тараса Шевченка у Вікісховищі

Музей відкритий до 175-річчя з дня народження Кобзаря у 1989 році. Гауптвахта побудована в будинку, зведеному в 1843 році «для канцелярій Управлінь з інженерної частини і генштабу при Оренбурзькому окремому корпусі». Станом на 2020-ті рр. будівлю займає школа № 30. Сюди 27 квітня 1851 був поміщений заарештований за участь у Кирило-Мефодіївському братстві поет і художник Тарас Григорович Шевченко.

В експозиції відтворена обстановка гауптвахти XIX століття. Камера, в якій утримували Шевченка, караульне приміщення. Для «арештантської кімнати, — як повідомляється в архівних документах, — сковано з шинного заліза у вікна дві решітки заввишки і шириною 1 аршин 10 вершків, вагою в 7—37 пудів». Ці вікна зображені на малюнку Шевченка «У в'язниці» із серії «Покарання в Росії». Справжній вхід в гауптвахту з головної вулиці, перетворений зараз у вікно, охороняє манекен козака в повній амуніції.

У великому експозиційному залі показані етапи нелегкої долі Тараса Шевченка: документи про перебування поета в різні роки — в Орську (18471848 роки), Аральської експедиції (1848–1849 роки), «Оренбурзької зими» 1849–1850 роки і 7 роках перебування в Новопетровському укріпленні на півострові Мангишлак.

В Оренбурзі Шевченко, натхненний участю в науковій експедиції, пише і створює портрети мешканців міста: дружини губернатора Матільди Обручевої, подружжя квартирмейстера Олени Бларамберг, поміщика Племяннікова та інших. Це і стало приводом для арешту: йому особистою вказівкою Миколи I було заборонено писати і малювати.

Щорічно в музеї проходять «Шевченківський березень», засідання українського товариства, діє школа української мови, збирається художня самодіяльність української діаспори.

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.