Менелік II

Менелік II (амх. ዳግማዊ ምኒልክ; до коронації мав ім'я Сале Мар'ям; 17 серпня 1844 12 грудня 1913) негус Ефіопії з 1889 до 1913 року. З 1855 був правителем провінції Шоа. Заснував на території тієї провінції нову столицю своєї держави Аддис-Абебу.

Менелік II
амх. ዳግማዊ ምኒልክ
Менелік II
Прапор
89-й Імператор Ефіопії
10 березня 1889  12 грудня 1913 року
Попередник: Йоганнис IV
Наступник: Йясу V
 
Народження: 17 серпня 1844(1844-08-17)
Шоа, Ефіопія
Смерть: 12 грудня 1913(1913-12-12) (69 років)
Аддис-Абеба, Ефіопія
Поховання: Аддис-Абеба і Ефіопська імперія
Національність: Оромо
Країна: Ефіопія
Релігія: Ефіопська православна церква
Рід: Соломонова династія
Батько: Гейле Мелекот
Мати: Йїгаєху
Шлюб: Taytu Betuld і Emyat Bafanad
Діти: Завдіту
Нагороди:
Орден Святого Михайла і Святого Георгія
Кавалер Великого хреста Королівського угорського ордена Святого Стефана

 Медіафайли у Вікісховищі

Життєпис

Був нащадком Соломонової династії, народився в родині правителя Шоа, Гейле Мелекота та його дружини, принцеси Йїгаєху. Здобув домашню освіту.

У ті часи імператор Теводрос II проводив успішну завойовницьку війну проти держави Шоа. Він захопив Менеліка у полон та ув'язнив у гірському замку. 1864 року Теводрос одружив знатного бранця зі своєю дочкою Атлаш-Теводрос, однак за рік зятю вдалось утекти до рідного Шоа.

Прийшов до влади 1889 року після загибелі імператора Йоганниса IV у битві з суданськими магдістами. Менелік узяв гору над спадкоємцем попереднього негуса на ім'я Менгеш. Обґрунтовуючи свої претензії на престол, він посилався на те, що його батько походив від ізраїльсько-юдейського царя Соломона за чоловічою лінією, а Менгеш — тільки за жіночою.

Під час коронації (9 березня 1889) Сале Мар'ям зайвий раз підкреслив своє походження, узявши собі тронне ім'я Менелік II. Відповідно до ефіопських легенд ім'я Менеліка I мав син царя Соломона й аксумської цариці Бількіс.

Менелік II продовжив незалежну політику, започатковану Теводросом II, який загинув, але не здався англійцям під час англо-ефіопської війни 1867—1868 років. Негус зробив значний внесок до об'єднання, територіальної експансії та економічного розвитку Ефіопії, а також до протистояння європейським загарбникам. 1896 року перемога при Адуа увінчала війну з італійцями.

Менелік установив дипломатичні відносини з Францією, з якою 1897 року підписав торговий договір. Ще раніше, 1894 року, уклав з французами концесію на будівництво залізниці Аддис-Абеба Джибуті.

Наприкінці свого життя Менелік важко захворів і фактично відійшов від управління державою. Періодично з'являлись чутки про його смерть, провокуючи боротьбу за владу.

Мавзолей Менеліка II в Аддис-Абебі

Менелік залишив по собі Ефіопію як єдину в Африці незалежну державу (не враховуючи Ліберію). 1924 року на пам'ять про його заслуги було започатковано орден Менеліка II.

Примітки

    Джерела

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.