Мензура

Мензура (лат. mensura — міра) — довжина робочої, що звучить частини струни на музичних інструментах. Також мензурою є відмінність повітряних каналів духових інструментів.

Конструкція гітари
Акустична гітара

I гриф II корпус
III голова грифа IV накладка на гриф
1. кілки | 2. поріжок | 3. лади | 4. основа грифа і ґудзик
5. нижня дека | 6. резонаторний отвір з розеткою
7. струни | 8. обичайка | 9. гнізда
10. струнотримач | 11. верхня дека
Анкерний стрижень
Мензура

Електрогітара
Звукознімачі: сингл, хамбакер
тремоло, сустейн
Інше
Каподастр | Медіатор
Файли на вікісховищі
Нижній поріжок електрогітари. Внизу показані регульовані болти від одного до шести під настройку мензури викруткою

До мензури відносять весь набір основних величин такого роду для даного типу інструментів, наприклад, у струнних — довжину, діаметр і натяг струн (а у струнних, ударних і клавіатурно-ударних — ще й лінію удару молоточків, місце збудження струни), у духових — перетин, діаметр і довжину повітряного каналу (в язичкових — профіль, ширину і довжину язичка).

Також — розрахунки розташування струн по ширині корпусу рояля, по ширині грифа, розташування бокових отворів в стінках духових інструментів, розбивку ладів в струнних інструментах.

У струнних щипкових і смичкових інструментах мензурою називають фактичну відстань струн від верхнього до нижнього порожків струнних музичних інструментів, таких як: гітара, скрипка, балалайка і т. д., що є максимальною довжиною частини струни, яка здатна коливатися (звучати). Для гри з більшою мензурою треба докладати більше зусиль, однак менша мензура має більш виражений перкусійний відтінок.

Мензура гітар

Найбільш поширена мензура електрогітар (ідеальна розрахункова) становить 25,5 дюйма (647,7 мм), як на інструментах фірми Fender, що взяла за основу величину мензури класичних (акустичних) гітар, і 24,75 "(628,7 мм), як на Gibson Les Paul.[1] Стандартна мензура бас-гітари дорівнює 34 "(863,6 мм). Існують також бас-гітари з меншою і більшою довжиною відкритих струн, а також з «косою» мензурою Dingwall — конструкція інструмента така, що довжина товстих струн більше, ніж тонких; це дозволяє надати насиченіший і глибший відтінок низьким басовим нотам, домогтися більш точного темперування кожної зі струн.

  • На акустичних гітарах нижній поріжок розташовується під кутом, щоб отримати різну, найточнішу довжину робочої частини всіх струн одночасно.
  • Для електрогітар з рухомим бриджем (нижнім порожком) мензуру налаштовують для кожної струни окремо, зазвичай за допомогою викрутки, тюнера і шестигранного ключа.

Окрім довжини струн на правильність мензури впливають металеві лади, матеріал і товщина струн. Відхилення звучання на кожному ладі визначається розмірами металевих ладів. Чим більша висота металевого ладу, тим нижче звучатиме нота на цьому ладі.[2]

  1. Чаппел, Джон (2006). Рок-гитара для "чайников" (Російською). Москва: Вильямс. с. с. 275. ISBN 5-8459-0767-5.
  2. Баранов, Ілля (07.02.2020). Як оновити стару або дешеву гітару (Українською).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.