Плектр

Плектр (через лат. plēctrum від дав.-гр. πλῆκτρον, первісно — «знаряддя для удару, тикання»), або медіа́тор (від лат. mediator — «посередник») — кісткова, пластмасова або металева пластинка, гусяче перо або кільце з «кігтем», що надягається на палець.

Краплеподібний плектр-медіатор для гітари
Дон Вейн Рено грає на 5-струнному банджо «штучними кігтями»
Гра за допомогою плектра ріша на уді

За допомогою плектра защипують струни і тремолюють на деяких щипкових струнних інструментах лютні, уді, цитрі, мандоліні, домрі, кобзі, бандурі, піпі, сямісені, лавабо. Часто використовується при грі на інструментах, для яких традиційнішим є защипування струн пальцями — наприклад, на гітарі. Медіатор використовується при грі на електрогітарі. Грати на ній пальцями хоча і можливо, але менш поширено.

Медіатори виготовляють з наступних матеріалів:

Різновиди плектрів за товщиною та гнучкістю

  • Гнучкі — 0,46 мм,
  • середні — 0,96 мм,
  • тверді — 1,2 мм.

       

Різновиди плектрів за формою

  • Пластина трикутної, краплеподібної чи іншої форми, що тримається кількома пальцями руки.
  • У вигляді кільця з «кігтем», що одягають на кінчик пальця.

«Штучні кігті» — різновид плектра

На деяких струнних інструментах (банджо, гітара, бандура, кобза тощо) використовують пристрої, що імітують кігті (звідси і назва). Спочатку це кільце з уставленим в нього шматочком пера чи шматочком дерева (як це робив кобзар Остап Вересай (див. Кобза Вересая, методика гри). Зараз використовують пластикові чи металеві «кігті», зроблені у промисловий спосіб.

У культурі

Брендовані медіатори музичних гуртів є досить розповсюдженою практикою на заході. Їх продають на концертах разом з футболками, кепками та іншими товарами, а також дарують, кидаючи зі сцени у натовп. Колекціонери таких медіаторів називаються пікхантерами (англ. pick hunters).

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.