Ментик

Ме́нтик[1] (від угор. mente — «плащ», «накидка») — короткий одяг, схожий на куртку, обкладену хутром, з ґудзиками в кілька рядів, зі шнурками і петлями.

М. Ю. Лермонтов в однострої лейб-гвардії Гусарського полку (1837).

Ментик був частиною форменого одягу гусарів, який в холодну пору року надягали зверху доломана. У теплий період року, ментики носили накинутими на ліве плече, від звалювання ментик утримувався шнурком, який охоплював шию та мав назву ментишкет. У російській армії у теплу пору року з 1836 року ментик носили за спиною, за винятком гусарів, озброєних піками (частина полку під час бойових дій, наприклад у війні 1812 року). Перед атакою ментик було положено знімати зовсім або надягати у рукави, аби він розвиваючись на скаку, не створював незручностей[2][3].

Ментики в Україні

Протягом 1760-70-х років ментик (під назвою ментия або ментія) був складовою частиною гусарського однострою Надвірної компанійської корогви гетьмана Розумовського[4]. Надвірна команда («їздові»), що знаходилась при похідній канцелярії гетьмана в Санкт-Перебурзі, мала ментики блакитні у поєднанні з червоними доломанами та чакчирами (гербові кольори Розумовського)[5], тоді як решта особистого складу корогви мала червоні ментики у поєднанні з зеленими доломанами та чакчирами (традиційні кольори компанійських полків)[6].

З 1765 року Слобідські козацькі полки були розформовані, а з їх особового складу було створено п'ять нових гусарських полків. Кольори одностроїв гусарських полків, збігалися з кольорами скасованих козацьких полків. У козаків ці кольори були такі: сині кунтуші в усіх полках, жупани, чекмені та шаровари по полках — у Харківському — жовті, у Сумському — світло-сині, у Охтирському — зелені, у Ізюмському — червоні та у Острогозькому — червоно-помаранчеві[7]. У новосформованих гусарських полках кольори чекменів та шароварів стали кольорами доломанів та чакчирів, тоді як колір кунтушів повинен був стати кольором ментиків, але згідно з «Історичним описом одягу та озброєння російських військ» останній вказаний як чорний[8].

Примітки

  1. Ментик // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Доломан // Военная энциклопедия : [в 18 т.] : [рос.] / под ред. В. Ф. Новицкого [и др.]. СПб. ; [М.] : Тип. т-ва И. В. Сытина, 1911—1915. (рос.)
  3. Веремеев, Юрий. Униформа русской кавалерии 1812 года Гусары. Анатомия армии.
  4. Славутич, 2012, с. 34.
  5. Славутич, 2004, с. 172—174.
  6. Славутич, 2004, с. 175.
  7. Ілляшевич Л. В. Короткий нарис історії харківської шляхти — Харків. тип. М. Зільберберга, Рибна № 25.1885. — С.51 — 166 с., 32 с. прикладок (До друку дозволено. Київ. 28 березня 1885 року)
  8. XI. ГУСАРЫ. Архів оригіналу за 21 вересня 2017. Процитовано 21 вересня 2017.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.