Мерефо-Херсонський міст

Мерефо-Херсонський міст
Мерефо-Херсонський міст
Мерефо-Херсонський міст
Мерефо-Херсонський міст
48°28′03″ пн. ш. 35°05′00″ сх. д.
Офіційна назва Мерефо-Херсонський міст
Країна  Україна
Розташування Дніпро
Галузь застосування Залізничний міст
Перетинає р. Дніпро
Тип конструкції арочний
Матеріал залізобетон
Загальна довжина 1627 м
Початок будівництва 1931
Відкрито 21 грудня 1932
Ідентифікатори і посилання
Картах Google

Мерефо-Херсонський міст
Мерефо-Херсонський міст (Україна)
 Мерефо-Херсонський міст у Вікісховищі

Мерефо-Херсонський міст арковий міст в Дніпрі, Україна. На час будівництва — найбільший арковий міст Європи. Як унікальну інженерну споруду Мерефо-Херсонський залізничний міст занесено до реєстру пам'яток архітектури України (Ф. Р-86, к. 1-493, оп. 1)[1].

Історія

Це другий за часом спорудження міст у межах сучасного мегаполіса[2].

Ще перед революцією 1917 року було ухвалене рішення побудувати в межах Катеринослава ще один залізничний міст. Будували міст для Мерефо-Херсонської залізниці (звідси і назва). Проєкт його розробили й розпочали будівництво у 1912 1914 роках. Встигли встановити 22 опори металевого моста, який спроєктував академік Г. П. Передерій. На заваді подальшому будівництву мосту стала Перша світова війна. Після неї розпочалася довга черга революційних трансформацій, і будівництво залізобетонного мосту було відкладено. Попри те, що до 1916 року всі опори мосту були встановлені, виготовлення й установку прольотних споруд так і не встигли зробити.

Вдруге рішення про будівництво мосту, використовуючи здобутки попередників, ухвалили тільки у 1929 році. Тоді знадобилося з'єднати з лівобережжям нещодавно відкриту для руху залізничну ділянку «Лоцманська Апостолове». Був проведений всесоюзний конкурс на будівництво мосту.

Вдруге до будівництва раніше законсервованого мосту приступили в 1930 році. Та за іншим проєктом. Автором нового проєкту моста став М. М. Колоколов. Він запропонував вперше в історії мостобудування застосувати монолітний залізобетон. Головним інженером будівництва був М. О. Кісня, відомий інженер, нагороджений орденом Червоної Зірки за досягнення в технічному керівництві спорудженням залізничних мостів. При будівництві використали опори, поставлені напередодні Першої Світової війни і революції. Як і всі основні об'єкти того часу, будували міст надшвидкими «ударними» темпами. Перед робітниками було поставлене завдання здати міст достроково. Тому 35 залізобетонних арок і обидва металеві прольоти по 52 метри кожний спорудили усього за сім місяців.

24 жовтня 1932 року о 15 год. 30 хв. був покладений останній кубометр бетону.

Роботи з будівництва й випробування мосту продовжувалися всього рік і чотири місяці. Дійсно унікальний міст через Дніпро був зданий в експлуатацію 21 грудня 1932 року. Його загальна довжина склала 1627 метрів (ширина Дніпра в цьому місці — 1250 метрів). Одночасно завершили прокладку спеціального тунелю в Тунельній балці (звідси походить її назва) і підвели нові залізничні колії.

Під час Другої світової війни Мерефо-Херсонський міст зазнав суттєвих руйнувань. Проєкт відновлення мосту розробив колектив інституту «Дніпродіпротранс» під керівництвом Є. Г. Тетерука. За удосконалювання технології будівництва Мерефо-Херсонського мосту М. М. Молоканов одержав Сталінську премію.

Завершальним етапом у формуванні вигляду Мерефо-Херсонського мосту стала реконструкція в післявоєнні роки, в ході якої його привели у відповідність з початковим проєктом Колоколова – міст позбувся металевих прольотів.

Зараз цей арочний міст у місті складається з перекриттів лівобережжя, залізобетонних арок над основним руслом Дніпра, малих аркових прольотів Монастирського острову і правобережжя та трьох з’єднувальних прольотів в парку імені Шевченка.

Галерея

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.