Метальна зброя

Метальна зброязброя, здатна вражати супротивника на відстані, тобто без безпосереднього контакту з нападником. Дія метальної зброї (на відміну від вогнепальної) заснована на використанні м'язової сили людини, сили тяжіння, пружних властивостей дерева (металу, пластмаси) або енергії скручених волокон[1].

Ця стаття присвячена, головним чином, ручній метальній зброї. Про більші метальні знаряддя є окрема стаття «Метальні машини».

Метальна зброя поширена у багатьох народів. Першими і найпростішими метальними снарядами були камені і палиці.

Види ручної метальної зброї

Праща

Особливе пристосування у вигляді петлі для метання каменів отримало назву праща. Праща користувалася значним поширенням на Сході (пригадаймо перемогу Давида над Голіафом), у Греції і навіть у римлян, які мали при своїх військах союзників-пращників (наприклад, жителів Балеарських островів). Кам'яні (і кістяні) пращі застосовувалися ескімосами для полювання на птахів ще на початку XX століття.

Болеадорас

Дротик і бумеранг

Сулиця або дротик - довга, гостра палиця, яку кидають на велику відстань. Багато народів користувалися короткими метальними палицями з потовщенням на кінці - як Кірри готтентотів, або більш-менш плоскими і зігнутими - як багато австралійців. З такої плоскої і вигнутої метальної палиці утворився і австралійський бумеранг, що має властивість при спритному метанні описувати при польоті складну криву і повертатися назад до місця, з якого він кинутий, або навіть дещо далі. Знаряддя-аналоги бумерангів (тобто такі, що повертаються назад) були відомі і в інших народів - в Індії, у стародавньому Єгипті, місцями і в Європі.

Чакра

У Індії ще порівняно недавно використовували металеві кружки - чакри - з гострим зовнішнім обідком, і з широким круглим отвором в середині. Їх носили надітими на конічну шапку і в міру потреби знімали і метали, причому такий круг, обертаючись при польоті, міг завдавати серйозні рани, потрапляючи в натовп, особливо у натовп незахищених людей.

Трумбаш

У центральнії Африці, на просторі від Абісинії до нижнього Конго, ще недавно були в ходу так звані трумбаш - метальні залізні знаряддя подібні до ножів з багатьма гострими відростками, що стирчать в різні боки - це дуже небезпечна зброя для голого тіла людини.

Стріли

Стріли є найпоширенішою метальною зброєю. Для їх метання використовують духові трубки, луки або арбалети. Простий лук, що з'явився у первісних народів й різними народами в у всіх частинах світу. Лук натягується звичайно руками, але в деяких народів - ногами, в лежачому положенні. Стріли у різних народів також значно різняться як за формою древка, так і наконечника. Держак зазвичай має оперення. Наконечники іноді робляться тупі, частіше - гострі, прості або з зубцями, або легко відламуються, іноді намазуються отрутою.

Сюрикени

Метальні зірки, відомі як зброя японських ніндзя.

Див. також

Примітки

  1. Військовий енциклопедичний словник / Перед. Гол. ред. комісії Н. В. Огарков.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.