Метальні машини

Метальні машині (допорохова артилерія) — вид військової техніки, що застосовувався в стародавні і середньовічні часи. У загальному випадку являв собою механізми, що перетворюють м'язові зусилля людини в енергію польоту снаряда. Як правило, але не обов'язково, це перетворення здійснювалося за допомогою плавного накопичення потенційної енергії (пружними елементами або противагою) і подальшим різким її вивільненням.

Метальні машини

У побуті метальні машині часто іменуються катапультами, що створює певну плутанину в поняттях, тому що ця назва спочатку стосувалася конкретного типу давньогрецьких стрілометів[1].

Перші метальні машини являли собою великогабаритні станкові варіації різних видів ручної метальної зброї: луків, пращ, пізніше арбалетів. Зазвичай метальні машини використовувалися як стаціонарна облогова, фортечна чи корабельна артилерія. Перенацілювання і зміна кута піднесення траєкторії снарядів забезпечувалося шляхом повороту всього механізму за допомогою важелів, підбиття клинів, використання станини з вертлюгом або особливих поворотних механізмів. Деякі види метальних машин були побудовані також в полегшених мобільних модифікаціях, оснащених лафетом, полозами або колісним шасі. Такі машини служили для підтримки піхоти на полі бою. Метальні машині могли також використовуватися для допоміжних цілей: військово-інженерних (ліквідації водних і лісових перешкод), сигнальних або абордажних (закидання гарпуна чи гарпакса з прив'язаним тросом з метою підтягти атаковане судно).

У даний час метальні машині застосовуються в основному в мирних цілях, наприклад, для тренування спортсменів у тенісі та в стендової стрільби.

Класифікація

Метальні машини

Тенсіонні

Використовують енергію пружної деформації дощок, пластин, пружин, прутів і складених з них композицій.

  • Одноплечові:
    • Тенсіонний спрінгалд (Рутта, іноді неправильно — бріколь, скорпіон)
  • Двохплечові:
    • Аркбаліста (станковий арбалет, токсобаліста, грец. оксібелес, кит. лянь-ну-че,)
    • Ейнарм
    • Шаабль (онагр, що приводиться в дію масивним луком, закріпленим на рамі відбійника)

Торсіонні

Використовують енергію скручених волокон сухожиль, мотузок, волосся тварин і людини.

Метальні машини торсіонного і тенсіонного типів часто об'єднують під загальною назвою невробалістичні.

Гравітаційні (баробалістичні)

Використовували енергію противаги, в ролі якого іноді виступає вага або м'язове зусилля людини, спрямоване вниз.

* Требушет (Фрондібола) і його різновиди: ручний (тяговий), з противагою і комбінований.

Каменомет

(Грец. літобол, пізньолат. петрарія, фр. пер'єр)

Використовували як кам'яні, так і металеві ядра, горщики і бочки із запальною сумішшю, іноді і більш екзотичні боєприпаси, наприклад відрубані людські голові, бджолині вулики, трупи хворих тварин, шматки гниючого м'яса і т. ін.

Стріломети

Метали стріли, списи, дротики, болти, карро, гарпуни, оковані колоди та інші видовжені снаряди.

Комбіновані

Бліди.

Настильної (прицільної, простого націлювання) стрільби

Евтітон (у перекладі з давньогрецької що стріляє горизонтально)

Навісної стрільби (по балістичній траєкторії)

Палінтон (у перекладі з давньогрецької [машина] для навісної стрільби). Тип, представлений виключно каменометами.

Польові

Мобільні метальні машини, що використовуються на полі бою, слабо підготовлені у фортифікаційну плані. Як правило, забезпечувалися колісним шасі або полозами, або мали такі невеликі вагу і компактні розміри, що могли легко транспортуватися нечисленною обслугою.

Облогові

Важкі, стаціонарні механізми, як правило, великої потужності і дальності стрільби, були застосовувані для руйнування фортечних споруд, ураження живої сили захисників, закидання різних шкідливих боєприпасів, в окремих випадках навіть викритих ворожих шпигунів, на територію противника.

Протиоблогові (фортечні)

Вели вогонь по облоговим машинам, укріпленим позиціям і скупченнях живої сили супротивника з вогневих точок всередині фортечних споруд. До цього ж типу можна умовно віднести берегові і корабельні гармати.

Примітки


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.