Метастронгільоз

Метастронгільоз (англ. Metastrongylosis) гельмінтоз із групи нематодозів, який перебігає переважно з ознаками бронхіту, бронхопневмонії.

Метастронгільоз
Спеціальність інфекційні хвороби і гельмінтолог
Симптоми кашель, анорексія, схуднення і хронічний бронхіт
Причини Metastrongylus elongatusd, Metastrongylus pudendodectusd і Metastrongylus salmid
Метод діагностики оптичний мікроскоп
Препарати пірантел, мебендазол і альбендазол
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 B83.8

Актуальність

Гельмінт рідко уражає людей.

Етіологія

Морфологія

Метастронгільоз спричинюють нематоди Metastrongylus elongatus, M. salmi, M. pudendotecsus з родини Metastrongilidae. Це тонкі, середньої величини нематоди. Самці завдовжки 12–26 мм, самки — 20–51 мм. Характерні морфологічні ознаки цих нематод — довгі ниткоподібни спікули у самців (особливо у M. еlongates) і кутикулярний надвульварний клапан.

Цикл розвитку

Метастронгіліди — біогельмінти. Вони розвиваються за участю заключних хазяїв (свиней) та проміжних — дощових черв'яків. Самки відкладають яйця в просвіт бронхів свиней, вони виділяються з мокротинням в глотку, заковтуються, а далі потрапляють в шлунково-кишковий тракт і разом з випорожненнями виділяються у довкілля. Іноді в калі чи землі з яєць можуть утворюватись личинки, які виживають в калі або вологому ґрунті протягом тривалого періоду часу. Яйця або личинки разом із землею потрапляють у стравохід дощових (земляних) черв'яків. Після поглинання дощовими черв'яками личинки здатні розвиватися до третьої інфекційної стадії приблизно за 10 днів. Потім вони залишаються неактивними в організмі дощового черв'яка аж до 18 місяців. Тисячі личинок можуть накопичуватися в одному дощовому черві, ймовірно, без шкоди для нього. Свині заражаються при проковтуванні дощових черв'яків, що містять інвазовані личинки, які проникають через слизову кишечника, мігрують через лімфатичну та венозну кров і досягають легенів. Там вони локалізуються, виростають до зрілості й починають виділяти яйця приблизно через 25 днів після зараження. Свині стають активними джерелами інвазії приблизно через місяць. Свого часу метастронгілід помилково вважали важливими у передачі вірусу грипу свиням.

Епідеміологічні особливості

Джерелом інфекції в основному є свині, велика та мала рогата худоба. Тяжкі форми хвороби трапляються переважно у молодих свиней старше шести тижнів. Старі особини, що перенесли інвазію раніше, можуть тривалий час залишатися зараженими, забруднюючи фекаліями, що містять яйця, довкілля. Зараження поширене в районах, де свиней вирощують на відкритому повітрі з доступом до ґрунту. Хвороба виникає від вживання м'ясних страв, які були приготовлені в домашніх умовах з використанням потроху.

Патогенез

В основі його як у людей, так й у тварин — сенсибілізація гельмінтами та механічне пошкодження тканин. Виникають бронхіти, трахеїти, пневмонії, ателектаз, емфізема легень легень. Яйця гельмінтів при форсованому диханні потрапляють у бронхіоли, обумовлюючи їх травматизацію, а, іноді, й перфорацію. Зрілі гельмінти нерідко стають причиною закупорки бронхів. При міграції личинки пошкоджують стінку кишечника, лімфатичні вузли, судини та легеневу тканину. Патогенна мікрофлора проникає через тканини, ушкоджені личинками. Личинки нематод, що знаходяться в крові, продукти їхнього обміну та розмноження (особливо при повторному зараженні) спричинюють алергічні реакції.

Клінічні прояви

Ознаки захворювання людини на перших стадіях зараження практично ніяк не виявляються. Хворий може скаржитися на кашель, відсутність апетиту, поступове зменшення ваги. Хронічні бронхіти та бронхопневмонія — один із характерних симптомів метастронгільозу.

Діагностика

Діагноз встановлюється виявленням у калі та мокротинні яєць гельмінтів, іноді в мокротинні виявляються й самі гельмінти.

Лікування

Слід використовувати мебендазол, альбендазол, пірантел. Мебендазол призначають 2 дні поспіль по 0,1 г 2 рази на день через 1 годину після прийому їжі. Альбендазол застосовують по 0,4 г на добу одноразово чи в 2 прийоми після вживання їжі. При інтенсивній інвазії призначається 2-3 дні поспіль. Пірантел призначають по 0,01 г/кг маси тіла під час або після вживання їжі одноразово чи поділивши дозу на 3 прийоми, при інтенсивній інвазії — 2-3 дні поспіль.

Профілактика

Комплекс заходів включає знезараження довкілля, профілактичну дегельмінтизацію свиней та рогатої худоби. Тварин слід не пускати на ті місця, де є дощові черв'яки. Свині, що мешкають у приміщеннях, на метастронгільоз не хворіють. Застосовуються антигельмінтні препарати у свиноматок до опоросу, а потім переміщують їх на чисті від дощових черв'яків пасовища.

Джерела

  • Інфекційні хвороби: енциклопедичний довідник / за ред. Крамарьова С. О., Голубовської О. А. — К.: ТОВ «Гармонія», 2-е видання доповнене та перероблене. 2019. — 712 с. ISBN 978-966-2165-52-4 (Крамарьов С. О., Голубовська О. А., Шкурба А. В. та ін.) / С. 401—402.
  • Lungworm infection (Metastrongylosis). Iowa State University. Процитовано 25 листопада 2018. (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.