Метіда

Метіда ( грец. Μῆτις, «мудрість», «вміння» або «ремесло»), в давньогрецькій релігії, була міфічною титаном-жінкою і належала до молодшого покоління титанів.

Зображення богині під престолом Зевса, можливо, Метіди.

У V столітті до нашої ери Метіда стала матір'ю мудрості та глибокої думки, але її ім'я спочатку означало "магічну хитрість" і його прирівнювали до сили хитрості Прометея. Стоїчні коментатори стверджували, що Метіда є втіленням

"розсудливості ", "мудрості" або "мудрої поради", в такій формі її відображали в епоху Відродження.

Грецьке слово metis виражало рису характеру, що поєднувала мудрість і хитрість. Вона вважалася надзвичайно захоплюючою. Втіленням саме такої риси був герой Одіссей . В класичну епоху афіняни вважали metis як одну з помітних характеристик афінського характеру.

Сім'я

Метіда була Океанідою, дочкою Океана та його сестри Тетії. Крім цього вона була першою дружиною Зевса, а також його двоюрідною сестрою. [1] Сам Зевс у гомерівських віршах має назву Mêtieta («мудрий порадник»).

Міфологія

Метіда була і загрозою для Зевса, і водночас великою допомогою: [2]

Зевс одружився з Метідою, але одразу побоювався наслідків цього шлюбу. Пророкувалося, що Метіда народить всесильних дітей: дочку Афіну та сина, сильнішого за Зевса, який згодом повалить свого батька. [3]

Щоб уникнути цих наслідків, Зевс обманув Метіду, перетворивши її на муху і проковтнув її. [4] Проте, це вже було пізно, так як Метіда вже зачала дитину. Кувавши шолом для своєї дочки, Метіда завдала великого болю Зевсу. Відрубавши сокирою голову Зевсу, Гефест посприяв народженню Афіни. Вона вистрибнула з голови батька, була повністю озброєна і броньована.

Подібність між проковтуванням Зевса Метіди та Кроносом, який також ковтає своїх дітей, відзначило кілька вчених. Це також викликало суперечки щодо міфів про репродукцію та відсутність потреби у жінках як засобу репродукції.

Почесті

  • Острів Метіда, що знаходиться в Антарктиді, названий на честь божества.
  • 9 Метіда - це один із астероїдів головного поясу, названий на честь божества.

Список літератури

  1. Norman O. Brown, "The Birth of Athena" Transactions and Proceedings of the American Philological Association 83 (1952), pp. 130–143.
  2. Brown 1952:133
  3. Hesiod's Theogony, 886–900 Available at wikisource
  4. Lang, Andrew (1901). Myth, Ritual and Religion 2. Longmans, Green. с. 194, 262–263. OCLC 13809803. Процитовано 10 квітня 2018.

Подальше читання

  • Девід Лімінг, "Метіда". В Оксфордському супутнику до світової міфології . Oxford University Press, 2004. Йоркський університет. 24 жовтня 2011 р.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.