Мечеть Муртуза Мухтарова (Амірджани)

Мечеть Муртуза Мухтарова (азерб. Murtuza Muxtarov məscidi — мечеть з двома мінаретами, розташована в селищі Амірджан Сураханського району міста Баку в Азербайджані .

Мечеть Муртуза Мухтарова
40°25′19″ пн. ш. 49°59′07″ сх. д.
Тип споруди мечеть
Розташування  Азербайджан, Баку
Амірджан
Архітектор Зівер бек Ахмедбеков
Початок будівництва 1901
Стиль Готика
Оригінальна назва азерб. Murtuza Muxtarov məscidi
Мечеть Муртуза Мухтарова (Амірджани) (Азербайджан)
 Мечеть Муртуза Мухтарова у Вікісховищі

Історія мечеті

Будівництво мечеті було розпочато в 1901 році жителями села Амірджан. Однак, у зв'язку з матеріальними труднощами, будівництво було призупинено. Населення звернулося за допомогою до мільйонера та нафтового магната, уродженця села Муртуза Мухтарова[1]. Мухтарова зацікавило будівництво мечеті і він запросив кілька архітекторів для підготовки проектів. Всі витрати будівництва мечеті Мухтаров взяв на себе. Нарешті, в 1908 році, мечеть була побудована за проектом архітектора Зівер-бека Ахмедбекова[2].

У день відкриття мечеті в 1908 році ахунд села Амірджан Абу Тураба, піднявшись на мінбар мечеті, прочитав хутбу (проповідь)[2] .

У роки радянської влади мечеть стала використовуватися як ткацький цех. З 1985 по 1988 роки тут функціонував виставковий салон народного художника Азербайджану Саттара Бахлулзаде. У 1989 році мечеть була віддана в розпорядження прихожан[2].

Опис

У мечеті є два мінарети висотою 47 метрів кожен. У кожному мінареті 140 ступенів. На другому поверсі мечеті колись існувала спеціальна кімната для жінок. У мечеті молився і сам Муртуза Мухтаров[2]. Могила Мухтарова і сьогодні розташована у дворі мечеті.

Цій мечеті Мухтаров подарував Коран, який він виготовив на замовлення в Стамбулі ще під час будівництва мечеті. Тексти в цьому Корані списані золотом, а сам Коран важить 25 кг. Сьогодні ця книга зберігається в мечеті як реліквія[2].

У мечеті є два входи, один купол і 16 вікон. Двері і вікна оброблені шебекі. Коло над міхрабом символізує Аллаха, 4 склепіння — пророків, 4 колони — священні книги, а тонкі лінії під ними — 12 імамів. З правого і лівого боку мечеті написані привітання пророкам арабською мовою[2].

Примітки

  1. Мир-Бабаев М. Ф. Краткая хронология истории азербайджанского нефтяного дела. — Б.: Сабах, 2004. — С. 41. — 199 с.(рос.)
  2. 108 yaşlı Əmircan məscidi (азерб.) // Mədəniyyət: газета. — 2009. — 17 oktyabr.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.