Мечеть Мухтарова (Владикавказ)

Мечеть Мухтарова (або просто Владикавказька мечеть; ос. Мухтаровы мæзджыт) — сунітська мечеть у Владикавказі, на лівому березі річки Терек, один із символів міста. Пам'ятка архітектури федерального значення. Споруджена в 19001908 рр.

Мечеть Мухтарова

43°01′33″ пн. ш. 44°40′33″ сх. д.

 Росія, Владикавказ
Тип споруди мечеть
Розташування  Росія, Владикавказ
Архітектор Йозеф Плошко
Засновник Муртуза Мухтаров
Початок будівництва 1908
Будівельна система цегла
Належність іслам
Стан об'єкт культурної спадщини РФ федерального значенняd
Оригінальна назва ос. Мухтаровы мæзджыт
Мечеть Мухтарова (Владикавказ) (Росія)
 Мечеть Мухтарова у Вікісховищі

Будівництво

Дозвіл на будівництво мечеті видано в 1900 році, міська управа виділила для цього будівництва ділянку землі на лівому березі Терека. Газета «Приазовський край» повідомляла, що будівництво мечеті обійшлося в 80 тис. рублів, з них понад 50 тис. вніс азербайджанський мільйонер-нафтопромисловець, видний на Кавказі меценат Муртуз Мухтаров. Проєкт був замовлений його улюбленому архітектору Й.К. Плошко. Відкриття мечеті відбулося 14 жовтня 1908 року.

Перші імами

Першим муллою мечеті був ханафіт Садик Радімкулов, з казанських татар. У грудні 1908 року на посаді мулли Владикавказької сунітської мечеті був затверджений шафіт Юсуф Муркіленський, що викликало невдоволення татарської громади.

Мечеть у роки СРСР

Вид на мечеть з парку на березі Терека

У 1934 році міська рада прийняла рішення знищити сунітську мечеть. Командир 25-ї татарської роти 84-го кавалерійського полку Я.І. Беткенев віддав наказ своїм підлеглим зі зброєю в руках стати на охорону мечеті[1]. Постановою Ради Міністрів РРФСР від 30.08.1960 № 1327 (дод. 1) будівля мечеті взята під державну охорону. У мечеті розташовувалася філія Музею краєзнавства.

Мечеть у сучасній Росії

У 1996 році мечеть була передана Духовному управлінню мусульман Північної Осетії[2]. В січні 1996 року біля стіни мечеті здетонував вибуховий пристрій. Капітальні стіни і башта опинилися в глибоких тріщинах, в стіні утворилася велика пробоїна (1,5 м на 2 м.)[3].

Неоднозначну реакцію городян викликало будівництво 12-поверхового будинку за Сунітської мечеттю, в результаті якого знищено впізнаваний вигляд мечеті на тлі панорами Головного Кавказького хребта[4][5].

Посилання

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.