Мигдалики

Мигда́лики (лат. tonsillae) — орган в ротоглотці, сформований лімфаденоїдною (лімфоїдною) тканиною у слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів людини й ряду хребетних тварин[2]. Українська назва є калькою грец. αμυγδάλη («мигдаль»): за схожість формою на мигдалевий горіх. Розмовна назва піднебінних мигдаликів «гланди» походить від лат. glandula («залоза»).

Мигдалики
На схемі показані піднебінні мигдалики — гланди
Сагітальна проекція ротової порожнини, носоглотки і гортані
Деталі
Ідентифікатори
Латина Tonsillae
TA98 A05.2.01.011
FMA 9609[1]
Анатомічна термінологія

В одній зі своїх робіт[3], що була видана у 1884 році, німецький гістолог та анатом Вільгельм Вальдеєр (1836—1921) звернув увагу на те, що мигдалики розташовані у вигляді кільця. На честь науковця воно було назване лімфаденоїдне глоткове кільце Пирогова-Вальдеєра[4].

Структура

Мигдалики розташовані у місцях переходу носової та ротової порожнини в глотку. Порядок розташування такий: найвище — глотковий мигдалик, нижче його по боках склепіння глотки — трубні, ще нижче — піднебінні, і внизу язиковий.

У глотці розрізняють 6 мигдаликів:

  • парні
    • піднебінні, tonsillae palatinae (за прийнятою нумерацією — перший та другий; t. palatina dextra і t. palatina sinistra)
    • трубні, tonsillae tubariae (за прийнятою нумерацією — п'ятий та шостий; t. tubaria dextra і t. tubaria sinistra)
  • непарні
    • глотковий, tonsilla pharyngealis (третій)
    • язиковий, tonsilla lingualis (четвертий).
Тип Епітелій Капсула Крипта Розташування
Глотковийпсевдошаровий багаторядний епітелій (дихальний епітелій)Частково інкапсульованийБез крипти, з маленькими складкамиСклепіння глотки
Трубніпсевдошаровий багаторядний епітелій (дихальний епітелій)Склепіння глотки, між м'яким піднебінням і отворами євстахієвих труб
Піднебінніпсевдошаровий лускатий епітелійЧастково інкапсульованіДовга, розгалужена[5]По боках ротоглотки (зіві) між піднібінно-язиковою і піднебінно-глотковою дугами
Язиковийпсевдошаровий лускатий епітелійЧастково інкапсульованийДовга, розгалужена[5]За термінальною борозною язика

Окрім того, виділяють гортанні мигдалики (tonsillae laryngeales), що іноді спостерігаються на стінках гортані, являючи собою скупчення лімфоїдної тканини в грушоподібних синусах біля входу в гортань, у вестибулярних голосових зв'язках і гортанних шлуночках.

Розвиток

  • Піднебінні мигдалики починають формуватись на третьому місяці ембріогенезу з другої пари зябрових кишень.
  • Глотковий мигдалик розвивається на четвертому місяці ембріогенезу.
  • Язиковий мигдалик розвивається на п'ятому місяці ембріогенезу.

Максимального розвитку мигдалики досягають у дитячому віці. У період статевого дозрівання спостерігається процес вікової інволюції мигдаликів[6].

Клінічне значення

Примітки

  1. Foundational Model of Anatomy
  2. Словник іншомовних слів Мельничука
  3. Ueber den lymphatischen Apparat des Pharynx. Deutsche medizinische Wochenschrift (Про лімфатичний апарат глотки. Німецький медичний тижневик), Berlin, 1884
  4. http://www.whonamedit.com/synd.cfm/2061.html
  5. The Lymphatic System. act.downstate.edu. Процитовано 29 січня 2017.
  6. Луцик, О.Д. (2006). Гістологія людини (Українськю). с. 329.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.