Миколаївський яхт-клуб

Миколаївський яхт-клуб — яхт-клуб, відкритий в Миколаєві в 1889 році; найстаріший яхт-клуб в Україні[1].

Миколаївський яхт-клуб
Листівка «Николаевъ. Яхтъ-Клубъ», 1912 р.

Будівля яхт-клубу

Будівля розташована в північно-західній частині міста на річці Південний Буг. Спроектована в стилі італійського Ренесансу архітектором і член яхт-клуба Леопольдом Роде. Будівельним матеріалом для адмінбудівлі стали місцевий граніт та цегла. Тоді ж були встановлені гармати, які збереглися і до нинішніх часів [2].

Історія

Ініціатором створення яхт-клубу був капітан 1-го рангу Євген Голиков. Перше установче зібрання відбулося 12 серпня 1887 року в Морському зборах, в «молдаванському домі» на набережній Інгулу. Членами клубу виявили бажання стати понад 50 осіб. На цих зборах обговорювався проект Статуту майбутнього яхт-клубу, були обрані члени правління, визначені розміри членських внесків та порядок вступу в члени яхт-клубу.

На Других зборах шанувальників водного спорту, 22 вересня 1887 року в Спаську (передмісті Миколаєва, зараз — «Сухий Фонтан»), Євгена Голикова обрали секретарем комітету.

22 серпня 1888 Морське міністерство затвердило Статут миколаївського яхт-клубу і виділило місце на річці Інгул. 7 травня 1889 яхт-клуб святкував своє офіційне відкриття.

У 1891 році яхта «Клавдія» водотоннажністю 27 тонн, побудована за замовленням її власника Ф. Максимова в Фінляндії, встановила рекорд, самостійно прийшовши з Гельсингфорса в Миколаїв.

У липні 1894 року деякі члени яхт-клубу брали участь у рятувальних роботах біля мису Тарханкут, на місці загибелі пароплава «Володимир».

У 1900 році в яхт-клубі було 7 громадських, 20 приватних вітрильних та 8 приватних гребних судів.

17 травня 1904 відбувся урочистий прийом нового приміщення яхт-клубу. У його честь відбулася гонка яхт Миколаївського, Чорноморського і Катеринославського клубів.

З травня 1905 року Миколаївський яхт-клуб перебував під покровительством великого князя Олександра Михайловича. Його почесними членами в різні роки були: великий князь Костянтин Костянтинович, потім віце-адмірали Олексій Пещуров, Микола Копитов, Сергій Тиртов, Микола Скридлов, контр-адмірал Оскар Енквіст, капітан 1-го рангу Євген Голіков, статський радник С. Ф. Афанасьєв.

З початком Першої світової війни на екстрених зборах було виключено з клубу 19 австрійських та німецьких підданих. У 1917–1920 роках яхт-клуб переживав кризу.

У 1920 році почалося відновлення яхт-клубу. У будівлі яхт-клубу розмістилася морська база Всеобучу, де проводились практичні заняття.

У 1926 році яхт-клубом в Миколаєві було проведено чемпіонат по вітрильного спорту.

З ініціативи ректора Миколаївського кораблебудівного інституту Арнольда Кресса, студентами інституту в 1938 році була побудована крейсерська яхта «Арктика», яхти «Блискавка» і «Веселка».

Четверо миколаївців, вихованці яхт-клубу Бубнов, Грицай, Горбаченко та Цибін стали першими майстрами спорту СРСР.

Під час Німецько-радянської війни багато яхт було знищено, а частина їх була вивезена до Румунії та Німеччини. Після звільнення міста та прийняття рішення про відновлення всіх спортивних споруд стали надходити нові яхти з Ленінградської спортивної верфі та миколаївських суднобудівних заводів.

У 1947–1949 роках в Миколаєві було проведено першість країни з вітрильного спорту.

З 1960-х по початок 1980-х років яхт-клуб стрімко розвивався.

З 1994 року яхт-клуб проводить щорічну екологічну регату «Кубок Кінбурнської коси»[3].

Посилання

  1. Николаевский Яхт-клуб - путь становления
  2. Історія найстарішого в Україні яхт-клубу - mykolaiv-future.com.ua (укр.). Процитовано 25 жовтня 2021.
  3. Екологічна регата ім. Сергія Шаповалова. Архів оригіналу за 15 липня 2013. Процитовано 27 липня 2012.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.