Мирна декларація між Ефіопією та Еритреєю

Мирна декларація між Ефіопією та Еритреєю — угода, у результаті якої дві держави оголосили про закінчення воєнного протистояння й укладення миру між цими двома країнами. Переговори відбулися 8 липня 2018 року у столиці Еритреї Асмері, а відповідна угода підписана 16 вересня у Джидді. Договір поклав край війні між Ефіопією і Еритреєю, що почалася 20 років тому. Хоча бойові дії між Ефіопією і Еритреєю завершилися в 2000 році, через територіальні розбіжності держави залишалися в стані військового конфлікту.

Мирна декларація між Ефіопією та Еритреєю
Держава  Еритрея
Місце розташування Asmara President's Officed
Час/дата початку 8 липня 2018
Час/дата закінчення 9 липня 2018
Учасник(и) Ісайяс Афеверкі і Абій Ахмед Алі

У ній взяли участь прем'єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед і президент Еритреї Ісаяс Афеверкі. Раніше лідери Ефіопії і Еритреї домовилися про відновлення дипломатичних відносин між країнами. Міністр інформації Еритреї заявив, що підписання декларації означає закінчення стану війни між двома країнами, і країни домовилися про співпрацю в сфері політики, економіки, культури та безпеки.

Історія конфлікту

Ефіопо-еритрейський конфлікт розпочався у 1998 році і загострювався впродовж 2 років.

Період травня-червня 2000 року вважається завершальним, адже еритрейці були витіснені зі спірних територій ефіопськими військами. Справу було передано до міжнародного арбітражу і території розподілено порівну. Ефіопія визнана військовим переможцем, при цьому у міжнародному суді виграла Еритрея.

Ситуація у прикордонній зоні загострювалась у 2007 році, але, не зважаючи на прогнози експертів, обійшлось без конфлікту.

З 2008 року на еритрейській території базуються озброєні формування ефіопських антиурядових повстанців Ginbot 7, на чолі яких стоїть Берхану Нега.[1]

Підписання угоди

На церемонії підписання мирної угоди в Джидді король Саудівської Аравії Салман ібн Абдуль Азіз Аль Сауд вручив прем'єру Ефіопії і президенту Еритреї ордена короля Абдель-Азіза. На церемонії були присутні наслідний принц Мухаммед ібн Салман Аль Сауд і генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерріш. Міністр закордонних справ Саудівської Аравії Адель аль-Джубейр назвав угоду «історичною віхою» для народів двох африканських країн, яка буде «сприяти зміцненню безпеки і стабільності в регіоні».

Після підписання декларації про мир країни відновлюють торговельні й дипломатичні зв'язки. Аддіс-Абеба і Асмара відновлюють телефонне та авіасполучення, а Ефіопія, яка не має виходу до моря, отримує право користуватися портами Еритреї.

Примітки

  1. Hammer, Joshua (31 серпня 2016). Once a Bucknell Professor, Now the Commander of an Ethiopian Rebel Army (Published 2016). The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 2 березня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.