Митниця (Черкаси)

Митниця — мікрорайон та місцевість у Черкасах, що розташований на узбережжі Кременчуцького водосховища. Адміністративно відноситься до Придніпровського району міста.

Митниця
Черкаси
Загальна інформація
49°26′12″ пн. ш. 32°05′04″ сх. д.
Країна Україна
Водойма Кременчуцьке водосховище
Населення 28400
Телефонний код 0472
Головні вулиці Гагаріна, Героїв Дніпра, Козацька, Припортова, Сержанта Смірнова, Сержанта Жужоми
Заклади освіти
та культури
Гімназія № 31, Спеціалізована школа № 33, НВК № 34
Парки Подих Дніпра, Парк імені Сержанта Смірнова, Козацький парк, Дніпровський парк
Транспорт
Зовнішні посилання:
У проєкті OpenStreetMap
Карта
Митниця
Митниця (Україна)

Опис

Мікрорайон знаходиться у східній частині міста. Розташований на штучно намитих ґрунтах. Обмежений із заходу та південного заходу вулицею Гагаріна, з півночі вулицею Сержанта Жужоми та парком Європейський, зі сходу та північного сходу Кременчуцьким водосховищем Дніпра, з півдня та південного сходу вулицею Припортовою. Природною "лінією розмежування" Митниці та решти Черкас є високий берег колишньої заплави Дніпра. Іноді як частину Митниці враховують також урочище Чорний Яр, що глибоко врізається в цю берегову лінію.

Згідно плану забудови мікрорайону були зведені наступні житлові масиви:

  • Митниця-1, що знаходиться поруч із річковим вокзалом. Серед місцевих мешканців також побутує назва Річпорт. Обмежена кільцем вулиць Сержанта Смірнова, Героїв Дніпра, Козацької та Припортової. Іноді ще також називається Стара Митниця, бо цей масив почав зводитись раніше (у 1983-му році збудована перша багатоповерхівка за адресою Припортова, 46). Окрім житлових будинків зі знакових споруд тут також розташовані черкаський річковий вокзал, гімназія № 31 та спеціалізована школа № 33, дитсадочки №40 "Козачок" (наразі недіючий) та № 90 "Весняночка", бізнес-центр "Митниця", ТРЦ "Дніпро Плаза", магазин "Центр Меблів", фітнес-центр "Sport Life", колишнє кафе "Марина", магазин "Сіті Маркет" (колишня та народна назва "Сонячний"), церква ПЦУ, будуються храми вірменської церкви та УГКЦ. Паркова інфраструктура представлена скверами Подих Дніпра, імені Сержанта Смірнова, Козацький та Дніпровський. На незабудованій частині намитої території мікрорайону утворилось урочище Пустир.
  • Митниця-2, що простягається уздовж вулиць Гагаріна та Героїв Дніпра, також масив обмежують вулиці Сержанта Жужоми та Сержанта Смірнова. Також може називатись Нова Митниця, бо основна його частина почала зводитись в кінці 1980-х і продовжувалась до кінця 1990-х років. Знакові об'єкти: НВК №34, дитсадочки № 34 "Дніпряночка" та № 91 "Кобзарик", ТРЦ "Гранд Маркет", магазин "Абсолют", автозаправка "Авіас", церква УПЦ МП. Із рекреаціних зон є облаштовані пляжі "Живчик" та "Митницький", парк Європейський.

В планах забудови були також перспективні масиви Митниця-3 та Митниця-4, що мали б розташовуватись на намитих на водосховищі островах, але економічні труднощі СРСР та його розпад завадили цим планам здійснитись. Нагадуванням про амбітний проєкт служить безіменний острів, що мав би бути продовженням вулиці Козацької до її з'єднання з вулицею Жужоми. Зараз там розташовується нелегальний нудистський пляж.

Історія

З прадавніх часів на території мікрорайону розташовувались різні поселення, довкола яких і сформувалося місто Черкаси. Саме тут, на перетині торгових шляхів, було митне подвір'я, де брали плату (мито) за право торгувати на прилеглих землях. Згодом Митницею почали називати саму місцевість та річечку, що тут протікала. Перші документальні згадки урочища можна прослідкувати на картах міста датованих 1893 та 1908 років. Його заселяли в основному робітники різних підприємств, ремісники та рибалки. Через весняні повені на Дніпрі саме Митниця зазнавала найбільших підтоплень. Після створення водосховища місцевість був затоплено, але пізніше через збільшення населення міста було прийнято рішення про намив нового мікрорайону на місці колишнього урочища та розробку проекту його забудови. З початку 1980-х років почався намив піску на цій території. Мікрорайон тимчасово перетворився на таку собі "пустелю", на котрій після відстою піщаного ґрунту почали зводитись багатоповерхівки сучасного мікрорайону.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.