Михайло Гамалія

Гамалія (Висоцький) Михайло (Мисько) (роки народження та смерті невідомі) — козацький військовий та державний діяч, черкаський полковник.

Михайло Гамалія
черкаський полковник
1661  1662 - ?
Попередник Андрій Одинець
Наступник Денис Мурашко
Народився невідомо
Помер невідомо
Рід Гамалії
Батько Василь Гамалія або Герасим Висоцький
У шлюбі з Ганна
Діти Андрій
Григорій
Брати Яків Гамалія?
Професія військовий, державний діяч
Звання полковник
Релігія православ'я

Походження

За однією версією, походив із козацької сім'ї Василя Гамалії, який був вписаний до Реєстру Війська Запорозького 1649 року в складі Шубцевої сотні Черкаського полку[1], доводився старшим братом паволоцького полковника Михайла Гамалії[2]. За іншою версією, був сином православного шляхтича Герасима Висоцького гербу «Дрия» з Летичівського повіту[3]. Можливо також, що вони були братами по матері. На користь першої версії свідчить друге прізвище або прізвисько Якова Гамалії— Васютинський, котре, ймовірно, було дане йому по батьку Василю (Васюті). В той же час Михайло Гамалія відомий без додаткового прізвища.

Наприкінці XVIII століття Гамалії розповідали, що вони походять від давнього шляхетського роду Висоцьких, які жили в Подільському воєводстві в Летичівському повіті. Перший з відомих, який жив там на своїх шляхетських маєтностях, називався Михайло Висоцький, а брат його — Яків Висоцький. Документальні дані показують, що уже брати Михайло і Яків називалися Гамаліями. В. Модзалевський зазначає, що шляхетство обох братів Висоцьких Гамаліїв було видумане в кінці XVIII століття, коли козацькій старшині було дозволено записуватися до родовідних книг[4].

Життєпис

Перша згадка про Михайла Гамалію відноситьсядо 1649 року, коли його названо членом товариства Черкаського полку. Ймовірно брав участь у походах гетмьана Богдана Хмельницького.

1660 року виступив проти гетьмана Юрія Хмельницького та укладеного Слободищеного договору. Ймовірно на цейчас був полковим суддею черкаським. Підтримав дії наказного гетьмана Якима Сомка. У 1661 році призначений черкаським полковником (за іншою версією старшим над військами в Черкасах). 1662 році на Козелецький раді підтримавобрання Сомко гетьманом, а самого Михайла Гамалію було обрано генеральним суддею.

Стосовно подальшою діяльності Михайла Гамалії існують різні відомості: за одними він 1662 або 1663 року зазнав поразкий потарпив у полон до прибічників Юрія Хмельницького, а невдовзі гамалію було розстріляно. За іншими — у 1667—1669 роках знову був черкаським полковником. Втім цим полковником можливо був його небіж Михайло Яковоич Гамалія.

Примітки

  1. Реєстр Війська Запорозького 1649 року / Підгот. до друку О. В. Тодійчук (голов. упоряд.) та ін.; Редкол.: Ф. П. Шевченко (відп. ред.) та ін.— К.: Наукова думка, 1995.— ISBN 5-12-002042-9.— с. 67.
  2. Заруба В. М. Козацька старшина Гетьманської України (1648—1782): персональний склад та родинні зв'язки.— Дніпропетровськ: ЛІРА, 2011.— с. 98.
  3. Кривошея В. Козацька старшина Гетьманщини. Енциклопедія.— К.: «Стилос», 2010.— ISBN 978-966-8009-99-0.— с. 275.
  4. Модзалевскій В. Л. Малороссійскій родословникъ. Т. 1. А-Д.— К., 1908.— с. 238—239.

Джерела

  • Крикун М. Між війною і радою. Козацтво Правобережної України в другій половині XVII— на початку XVIII століття: статті і матеріяли.— К.: «Критика», 2006.— 762 с.— ISBN 966-7679-92-6.
  • Кривошея В. В., Кривошея І. І., Кривошея О. В. Неурядова старшина Гетьманщини. — К.: Стилос, 2009. — 432 с
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.