Монастирський комплекс у Лежайську

Монастирський комплекс бернардинів у Лежайську (пол. Zespół Kościoła i Klasztoru Bernardynów w Leżajsku) — римо-католицький монастирський комплекс бернардинів у Лежайську в Підкарпатському воєводстві, що датується першою половиною XVII століття. Складається з барокової паломницької базиліки Благовіщення Пресвятої Богородиці, яка відноситься до монастиря бернардинів і має звання малої базиліки, церковного кладовища, оборонних стін з вежами та брамами, в межах яких є два подвір'я, та монастирського фільварку. У храмі є надзвичайно цінний орган лежайського бароко. У 2005 році монастирський комплекс отців бернардинів був оголошений історичною пам'яткою.[1]

Монастирський комплекс у Лежайську
пол. Zespół Kościoła i Klasztoru Bernardynów
w Leżajsku
Костел і монастир в Лежайську. 2007
50°16′14″ пн. ш. 22°24′31″ сх. д.
Тип споруди християнський храм
Сучасний статус мала базиліка
від 1928, Пій XI
Розташування  Польща, Лежайськ, Підкарпатське воєводство
Інженер Антоніо Пеллачіні муляр
Засновник король Сигізмунд III Ваза
Початок будівництва 1618—1628 костел
Кінець будівництва 1637 монастир
Стиль бароко
Належність римокатолицька церква
Стан активний
Адреса Plac Mariacki 8, Leżajsk
Епонім Благовіщення Пресвятої Богородиці
Вебсайт lezajsk.bernardyni.pl
Монастирський комплекс у Лежайську (Польща)
 Монастирський комплекс у Лежайську у Вікісховищі

Історія

базиліка

У 1608 році на запрошення перемишльського єпископа до Лежайська прибули бернардини. Сьогоднішній мурований костел був побудований у 1618—1628 роках завдяки попередній пожертві короля Сигізмунда III Вази за підтримки Лукаша Опалінського. Його творцем вважається Антоніо Пеллачіні, відомий як Італ — люблінський муляр італійського походження, який приїхав сюди з Любліна до 1624 року.

Довжина храму — 60 метрів, ширина — 26 метрів, висота вежі — 28 метрів. Внизу знаходиться склеп із 22 трунами, до якого можна зайти лише частково. Монастирське кладовище було закладене на півночі в 1910 році.

У 1657 році храм частково згорів під час вторгнення угорської армії Георгія II Ракоці, в 1670 році деякі оригінальні декоративні прикраси склепіння були знищені. У другій половині XVIII століття на їх місці були створені фрески львівських майстрів. У 1752 році відбулася канонічна коронація образу Св. Марії. До цієї події ченці здійснили багато інвестицій. У 1891—1896 роках храм був ретельно відреставрований.

Під час воєнних подій 1915—1917 років Лежайський жіночий монастир був фортецею австрійської армії, яку обстрілювали російські війська. Наслідки руйнувань були ліквідовані лише в 1932 році.

Орга́ни

У 1928 році папа Пій XI своїм указом від 10 липня того ж року надав храмові ранг Малої базиліки. Від початку свого існування і до сьогодні він був важливим центром релігійного життя, до якого тягнуться паломники з різних куточків Польщі та світу.[2]

органи

У базиліці Благовіщення Пресвятої Діви Марії встановлений орган XVII століття, що є однією з найцінніших пам'яток цього типу не лише в Польщі, а й у Європі. Його першим творцем був Станіслав Студзинський з Переворська, який працював над ним у 1680—1982 роках. Подальші вдосконалення були здійснені Яном Гловинським з Кракова в 1686—1693 роках, Олександром Жебровським у 1903—1905 роках та Роберт Полсі з Познані в 1965—1968 роках. Останні реставраційні роботи виконала французька компанія Manufacture Provençale d'Orgues та Адам Воланський у 2000—2003 роках. [3] [4] [5]

монастир і стіни

Фрески в базиліці
Благовіщення Пресвятої Богородиці

Будівля монастиря, ймовірно, була завершена в 1637 році. Через постійну небезпеку вторгнення ворогів у середині XVII століття, комплекс будівель бернардинів — як і инші великі будівлі на території Червоної Русі — був оточений укріпленнями, створеними у два етапи.

Як припускають, куртини оборонної стіни на захід та південь від храму встановлені у другій чверті XVII століття. Можливо, що сучасна стіна в 1726 році була перебудована — додано третій поверх. Зі сходу подвір'я відокремлене від монастирських садів внутрішніми стінами. У XVIII столітті на кутах західної куртини були забудовані дві триповерхові вежі.

Чудотворний образ Богоматері Втіхи з 1634 року був коронований у 1752 році. Для збагачення інтер'єру храму до цієї події бернардинці та заможні засновники — Грабінські та Потоцькі наймали художників та ремісників із провідного на той час мистецького центру, яким був тоді Львів.[1]

Базиліка і мур монастиря

Культурна роль монастирського комплексу у Лежайську набула сьогодні додаткового значення — тут є монастирський музей, пов'язаний з діяльністю ордена бернардинів, і щороку тут відбуваються міжнародні фестивалі органної музики.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.