Мохуватка клубчаста

Мохува́тка клубча́ста (Plumatella fungosa) — вид мохуваток з родини Плюмателід.

?
Мохуватка клубчаста

Схема будови мохуватки клубчастої.
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Eumetazoa
Тип: Мохуватки (Bryozoa)
Клас: Покритороті (Phylactolaemata)
Ряд: Плюматели (Plumatellida)
Родина: Плюмателіди (Plumatellidae)
Рід: Plumatella
Вид: Мохуватка клубчаста
Plumatella fungosa
(Pallas, 1768)[1]
Синоніми
див. розд. Таксономія
Посилання
Вікісховище: Plumatella fungosa
Віківиди: Plumatella fungosa
EOL: 601018
ITIS: 156696
NCBI: 350065

Таксономія

Вид описаний у праці Pallas, P. S. 1768. Descriptio Tvbvlariae fvngosae prope wolodimervm mense ivlio 1768 observatae. — Novi Commentarii Academiae Scientiarum Imperialis Petropolitanae 12: 565–572, Tab. XIV [= 14].[2]

Синоніми[3]:

  • Tubularia fungosa Pallas, 1768[1]
  • Alcyonella flabellum Van Beneden 1848
  • Alcyonella fluviatile Bruguière, 1789
  • Alcyonella fungosa (Pallas, 1768)
  • Plumatella polymorpha var. fungosa (Pallas, 1768)
  • Plumatella repens var. fungosa (Pallas, 1768)

Поширення та чисельність

Ареал охоплює Європу, Західний Сибір, Далекий Схід, Близький Схід, Північну Америку.

В Україні зустрічаються окремі колонії та поодинокі статобласти в пробах планктону в річці Самара та Дніпровському каскаді (басейн Дніпра), у дельті Дунаю та басейні Сіверського Дінця.

Морфологічні ознаки

Мохуватки клубчасті утворюють колонії у вигляді губчастих бурих грудок. Деякі частини колонії прозорі. Окремі зооїди щільно приєднані один до одного і зовні виглядають, як стільники. Довжина особини — 1-4 мм. Розміри колонії — до 1 метра в довжину й до 20 см у діаметрі. Вага колонії — до 1 кг.

Тіло окремої особини поділяється на два відділи — передній (поліпід) і задній (цистид). Поліпід несе до 70 щупалець, які утворюють корону (лофофор) у формі підкови. Цістід вкритий потовщеною кутикулою, утвореною зовнішнім епітелієм тіла, і має вигляд чашечки. Поліпід при подразненні втягується всередину цистиду.

Всередині колонії утворюються статобласти — внутрішні бруньки. Статобласт широкоовальний, видовжений, по обидва боки має кільце з повітрям. На одного зооїда в колонії приходиться кілька статобластів. Статобласти мохуватки клубчастої та мохуватки повзучої схожі між собою.

Особливості біології

Мохуватка клубчаста — прісноводний сидячий вид. Місцем перебування є ставки. Часто трапляється разом зі ставковою бодягою. Колонії зустрічаються на глибині до 5 метрів як на природних, так і штучних субстратах — обростають палі, очерет, водогінні труби та інші підводні предмети.

Харчується мохуватка за допомогою щупалець, які створюють рух води в напрямку до рота тварини. При цьому з води фільтруються різні мікроорганізми та рештки органічних речовин (детрит). Мохуватка клубчаста — біофільтратор, відіграє велику роль у самоочищенні водойм. Вид найбільш поширений у альфа- та бета-мезосапробній зоні водойм.

Розмноження мохуватки клубчастої може відбуватися безстатевим способом — брунькуванням. При сприятливих умовах особина відокремлюється від колонії й брунькуванням започатковує нову колонію. Також мохуватки можуть розмножуватись статобластами. Восени при настанні несприятливих умов батьківський організм відмирає, і статобласти випадають з його тіла. Завдяки повітряним камерам статобласти плавають у воді, переносячи холод і висихання. Навесні в статобласті розвивається зародок, що перетворюється на мохуватку.

Статеве розмноження відбувається впродовж короткого сезону. Мохуватки гермафродити. Після запліднення в батьківських особинах формуються личинки, які являють собою мікроскопічні овальні тіла без будь-яких виростів. Після відокремлення від батьківської особини личинка кілька годин плаває, ніж осяде на субстрат. В окремій личинці закладені зразу дві первинні особини. При закріпленні на субстраті обидві особини починають розвиватись, утворюючи характерні дволопатеві колонії.

У великій кількості мохуватки клубчасті можуть з'являтись у першій половині літа.

Заходи охорони

Причинами зміни чисельності виду є погіршення стану біотопів унаслідок господарської та гідротехнічної діяльності, евтрофікації водойм.

Вид занесений до Червоної книги Харківської області зі статусом «вразливий».

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.