Музей Тейлора

Музей Тейлора (нід. Teylers Museum) — науково-природничий і музейний заклад в місті Гарлем, створений з метою просвітництва. Найстаріший серед публічних музеїв країни.

Музей Тейлора
нід. Teylers Museum
52°22′50″ пн. ш. 4°38′25″ сх. д.
Тип музей[1]
Назва на честь Pieter Teyler van der Hulstd
Статус спадщини Rijksmonumentd[2]
Склад Oval Roomd, Lorentz Labd, Teylers Fossil Room Id, Teylers Fossil Room IId, Eerste Schilderijenzaald, Tweede Schilderijenzaald і Luminescene Roomd
Країна  Нідерланди[1]
Розташування Нідерланди, Гарлем
Адреса 2011CH Spaarned
Засновник Pieter Teyler van der Hulstd
Засновано 1784
Відкрито 1784
Відвідувачі 100.000 га рік
Директор Мар'ян Схарлоо, 2010 р.
Сайт teylersmuseum.nl
Музей Тейлора (Нідерланди)

 Музей Тейлора у Вікісховищі

Заснування

Пітер Тейлор ван дер Гюлст.
Науки та Мистецтва, які увінчує лавровими вінками крилата алегорія Слави.
Овальна зала у 1831 р.

Музей названо на честь промисловця Пітера Тейлора ван дер Гюлста (1702–1778), що збагатів на виробництві коштовного текстилю і шовку. Особа доби Просвітництва, Пітер Тейлор збирав різноманітні колекції, що почасти скидались на Кабінет курйозів 17 століття, але на новому етапі.

У будинку Тейлора збирались три гуртки-товариства:

  • для обговорення богословських питань
  • для обговорення новин наук
  • малювальна школа.

Засідання проходили раз на тиждень, кожне товариство мало п'ять керівників (щось на кшталт звичних в Голландії регентів), будь-що громадян Гарлема. Пітер Тейлор і богословський гурток належали до релігійної течії меннонітів. По смерти Тейлора (у 1778-му) малювальна школа була переведена в нове приміщення заради вивільнення площі під музейні колекції, так званий Натуральний кабінет та бібліотеку. Виконуючи волю померлого, був створений комітет по створенню музейного закладу з метою пропаганди наукових і мистецьких знань на базі колекцій Тейлора. Було вибудоване перше приміщення позаду будинку Тейлора. У 1784 році було завершене створення Овальної зали, де розгорнуті експозиції наукових приладів, палеонтологічних знахідок, малюнків відомих художників минулого, невеличка збірка картин провінційних майстрів. Залу створив архітектор Вервант Линдерт (1752–1801). Рік 1784 став роком заснування найдавнішого публічного музею в Нідерландах.

В добу історизму у 1878 році за проектом віденського архітектора Христіана Ульриха створено помпезний парадний фасад музею в стилістиці класицизму. Аттик над трикутним фронтоном прикрасили пафосними скульптурами Науки та Мистецтва, які увінчує лавровими вінками крилата алегорія Слави.

Гарлемський архітектор Ван дер Стур розробив проект нових залів в 20 столітті. 1996 року музейний заклад дістав нове крило. Нове будівництво закінчили в 2002 році, і музей Тейлора має дванадцять музейних залів.

Колекції

Нумізматичні скарби 16 століття

Серед музейних колекцій 

Музейні збірки зберігають характер приватного зібрання та Натурального кабінету 19 століття, незважаючи на зміни і додатки.

Навчальні штудії-малюнки Мікеланджело

Штудія рук до зображення Найвищого Бога та Адама в Сикстинській каплиці

Малюнки старих майстрів

Експозиція історичних наукових приладів

Живопис провінційних майстрів музею Тейлора

Картинна галерея

Див. також

Посилання

Примітки

  1. archINFORM — 1994.
  2. Dutch register of monuments
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.