Музей валунів

Музей валунів — парк-музей каменів у мікрорайоні Уруччя, (Мінськ, Білорусь).

Музей валунів
53°55′55″ пн. ш. 27°41′29″ сх. д.
Тип музей просто неба
Країна  Білорусь[1]
Розташування  Білорусь, Мінськ
Адреса вул. Шугаєва / Акад. Купревича
Засновано 1985 p.
Музей валунів (Білорусь)

 Музей валунів у Вікісховищі

Історія

Ідею створення парку-музею було підтримано наприкінці 1970 — початку 1980-х років в ЦК КПБ (очолював П. М. Машеров)[2]. У 1985 році стараннями вчених-ентузіастів з Інституту геохімії і геофізики Національної академії наук Білорусі в Мінську був створений музей валунів[3]. У 1989 році музей валунів в Мінську оголошено пам'яткою природи республіканського значення. Разом з тим, офіційний статус музею Музею валунів досі не присвоєно.

Розташування

Розташований на східній околиці Мінська (між Академмістечком і мікрорайоном «Уруччя-2» в заплаві колишньої річки, куди багато валунів було занесено льодовиком)[4], вул. Шугаєва / Акад. Купревича. Біля музею знаходяться НДІ Академії наук Білорусі.

Це одночасно і паркова зона міста — місце відпочинку мінчан — головним чином дітей.

Опис

Всю карту Республіки Білорусь відтворено в масштабі: 1 м дорівнює реальним 2 км, а 1 м у висоту дорівнює реальним 100 м. Кордон країни виконано у вигляді низьких підстрижених кущиків. Обласні міста були відзначені 3 блакитними ялинами (залишилися тільки 2 ялинки на місці міста Бреста). Річки показано стежками, посипаними дрібними камінчиками. Весь ландшафт — точна зменшена копія ландшафту Республіки Білорусь. На території музею близько 2,5 тисячі каменів і валунів. Особливо цікаво, що ті валуни, які використовуються для позначення якоїсь височини, було привезено саме з тієї місцевості. Також на карті музею позначено 2 водойми (оз. Нароч і Заславське водосховище) у вигляді бетонних корит.

Тут знаходяться «Хрест Стефана Баторія», під яким, за переказами, обідав король Великого князівства Литовського під час походу на схід, камінь «Дзед» («Дід»), привезений з стародавнього язичницького капища, яке існувало в центрі Мінська до початку XX століття, прикордонні валуни, валуни у вигляді жорен та багато інших.

Цікаві факти

На території Європи подібний музей є ще тількои в Литві, при цьому він у декілька разів менший від мінського[3].

Див. також

Фототека

Транспорт

Від ст. метро «Уручьє»

  • Автобус: № 31
  • Тролейбус: № 62

Від ст. метро «Борисівський тракт»

  • Автобус: № 27
  • Тролейбуси: № 41, № 61

Від ст. метро «Восток»

  • Тролейбус: № 41
  • Автобус: № 27

Ресурси Інтернету

Виноски

  1. GeoNames — 2005.
  2. / novosti / 4542 Па дзіця да Свіслацкага «Дзьодо». Архів оригіналу за 8 квітня 2015. Процитовано 14 липня 2019.
  3. .htm Музей валунів[недоступне посилання з липня 2019]
  4. Музей валунів
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.