Музей родини Косачів
Музей родини Косачів – музей у Новограді-Волинському. Заснований у 1999 р. за ініціативою творчої інтелігенції міста.
Одинадцять років прожила сім’я Косачів у місті Новограді-Волинському, шість з яких родина перебувала у будинку Завадських на вулиці Завадських (1873-1879 роки).
Музей родини Косачів – єдиний в світі, присвячений славетній, неординарній сім’ї, в якій народилася всесвітньовідома геніальна українська поетеса Леся Українка (Лариса Петрівна Косач). Народилася вона в родині Петра Антоновича Косача, голови з’їзду мирових посередників та Ольги Петрівни Драгоманової-Косач, письменниці, публіцистки, перекладачки, громадської діячки, літературного критика, та першої жінки члена-кореспондента Української Академії Наук з 1924 року, більш знаної як Олена Пчілка. Це найвідоміший її псевдонім, хоча в неї їх було 44. Також відомі: Анело, Бубуся Олена, О. Б.-а, Віщий Олег, Гнибіда, Княжна Кочубеївна, Колодяжинскька О. Псевдонім «Олена Пчілка» Ольга Петрівна Драгоманова-Косач отримала саме в місті Новоград-Волинський, за спогадами молодшої дочки Ізидори Косач:
Олена Пчілка – псевдонім, що мама придбала собі, як була ще зовсім молода. Тоді молоде подружжя (наші батьки) жили в Звягелі на Волині, там часто Ольгу звуть Олена, а що мама дуже захопилась збиранням етнографічного матеріалу (вишивки, тканини), то батько наш казав, що вона «як тая пчілка працює». Та й все життя мама любила пчіл – ці комахи подобалися їй, як символ невсипущої праці для загалу. |
Переїхавши разом з чоловіком в 1868 році до м. Новограда-Волинського, Ольга Петрівна Драгоманова-Косач (Олена Пчілка), почала захоплюватися вивченням народного побуту, записувала пісні, збирала зразки вишивок. Як наслідок її довголітньої праці над дослідженням та збором вишивок в 1876 році з’явилася перша в Україні наукова праця присвячена орнаментиці: «Український народний орнамент: вишивки, тканини, писанки». Тобто, саме в Новограді-Волинському «народилася» ця праця. За своє дослідження Олена Пчілка здобула гран-прі на І Всесвітній виставці у Парижі. Вона вважала, що українська вишивка унікальна та неповторна, тому писала з цього приводу: «Потреба в таких зразках, чисто народніх українських – велика, бо й зразки вишивок, так само як твори народного слова, можуть псуватися, калічитись… Бажано, щоб наші вишиванки зоставалися при своїй давній, властивій їм красі». Також, і свою перекладацьку діяльність вона розпочала саме в місті Новоград-Волинський.
1999 рік – рік Олени Пчілки, громадськість відзначила 150-річницю від дня народження видатної українки. 31 липня 1999 року під час міжнародного свята літератури і мистецтв «Лесині джерела» відбулося урочисте відкриття музею родини Косачів. На урочистостях була присутня Наталія Світозарівна Драгоманова-Бартаї – внучка М. П. Драгоманова, племінниця Лесі Українки. Музей родини Косачів збудовано на місці будинку Завадських, в якому родина прожила шість з одинадцяти років, що родина Косачів прожила у місті Новограді-Волинському.
Ольга Петрівна Драгоманова-Косач згадувала:
... перейшли жити в 1873-му, восени, на улицю Завадських, найнявши цілу садибу таки в пані Завадської, польки... Це була найкраща з трьох наших домівок звягельських, де ми, Косачі, проживали: мали-бо ми в Завадських дуже великий, хоч і одноповерховий, будинок, а до того – розкішний садок. теж дуже великий. Давня правдива панська оселя...
В домі Завадських у 1877 році 26 мая вродилася друга наша дочка, Ольга. З усього часу, прожитого в Звягелю, пробули ми в Завадських найдовше. |
Справді тут народилася Ольга Косач-Кривинюк, перший біограф Лесі Українки, зберігачка архіву цієї видатної родини. З шести дітей, що народилося в цієї родини, троє народилися саме в місті Новоград-Волинський: Михайло Косач, Лариса Косач та Ольга Косач.
Експозиція музею, розташована у 7 залах, розповідає про батьків Лесі Українки: громадську, літературну та видавничу діяльність Ольги Петрівни Драгоманової-Косач (Олени Пчілки), висвітлює професійну і громадську діяльність Петра Антоновича Косача, життєвий шлях всіх їх дітей та дає уявлення про стосунки родини із відомими діячами культури – Миколою Лисенком, Михайлом Драгомановим, Михайлом Старицьким. У двох залах музею родини Косачів працюють тимчасові виставки робіт прикладного та образотворчого мистецтва, авторами яких є професійні та самодіяльні митці міста, району, інших регіонів країни. В літературно-музичній залі музею проводяться мистецькі заходи: концерти класичної та народної музики, презентації друкованих видань, зустрічі з поетами, письменниками, художниками, краєзнавцями.
На фасаді музею розміщено меморіальну дошку із скульптурно-барельєфним зображенням: Петро та Ольга Косачі та їх троє дітей – Михайло, Лариса (Леся Українка), Ольга, які народилися у Новограді-Волинському. Скульптор О. Коркушко та архітектор А. Черниченко.
З часу відкриття і до 2002 року на посаді директора музею працювала Мечислава Олегівна Овчарук. З 2003 року установою керував Сергій Валентинович Куценко. З 2017 року на посаді директора музею працює Валерія Валеріївна Онопрійчук.
Фонди музею складають понад 500 одиниць музейних предметів, серед яких основною гордістю є колекція прижиттєвих видань Олени Пчілки, М. Драгоманова, Лесі Українки, Михайла Обачного, М. Старицького (книги другої половини XIX ст. – початку XX ст.), серед яких:
· Антонович В. Драгоманов М. Исторические песни малорусского народа. – Т. 1,2. – Київ: друкарня Фриза, 1874.
· М. Драгоманов. Про українських козаків татар і турків. – Львів: товариство ім. Т.Г. Шевченка,1876;
· Гоголь Микола Васильович Вечорниці / переклад Михайла Обачного і Лесі Українки. - Львів, 1885;
· Леся Українка. Одно слово. – Київ: «Час», 1908;
· Леся Українка. Твори (книга перша). – Київ: «Дзвін», 1911;
· Олена Пчілка. Оповідання з автобіографією. – Харків: Харполіграф, 1930.
Зібрання музею постійно поповнюються.
При Музеї родини Косачів з 2004 року працює: об’єднання творчої інтелігенції міста ім. Ю. Ковальського, яке у своїх лавах об’єднує поетів, письменників, композиторів міста Новограда-Волинського. Керує роботою об’єднання місцева поетеса, громадська діячка Валентина Антонівна Ксендзук. Координує та спрямовує роботу об’єднання заслужений працівник культури України Микола Іванович Мартинюк.
Члени об’єднання провели низку різнопланових заходів:
· Презентація книг місцевих авторів;
· Вечори пам’яті і вшанування;
· Вечори зустрічі «У колі друзів»;
· Зустрічі поетів, письменників міста з учнями шкіл та студентами навчальних закладів.
Працівниками музею налагодженні та підтримуються зв’язки з художниками, майстрами, творчими об'єднаннями. В різні роки у музеї відбулись виставки: члена Національної Спілки художників України О. А. Лісового (м. Київ), члена Національної Спілки художників України В. М. Якимової (м. Бахчисарай), члена Спілки художників Росії В. Н. Ніколюка (м. Київ), творчих робіт переможців та учасників конкурсу книжкових знаків «Леся Українка та родина Косачів в екслібрисі» Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки, майстра народної творчості В. О. Пашківської (м. Новоград-Волинський), майстра народної творчості І. І. Баранського (м. Новоград-Волинський), майстра народної творчості І. О. Пінкусевич (м. Новоград-Волинський), майстра народної творчості А. М. Весельського (с. Броницька Гута), майстра народної творчості О. Г. Осейчук (м. Березне, Рівненська обл.), майстра художньої вишивки Спілки майстрів народного мистецтва України та художниці М. О. Ясиневич, членів «Пулинського земляцтва» (смт. Червоноармійськ). Виставки місцевих різблярів: Ю. В. Шкабари та С. М. Павловського. Місцевих майстринь: І. І. Голені та Н. В. Ковнацької. Місцевих художників: Я. М. Будника, О. С. Гобелко, В. С. Лиманця, В. В. Климчука, В. Ю. Кучера, В. В. Фурамана та В. І. Фурмана, Ю. П. Бондаренко та О. В. Бондаренко, Н. В. Крутякової, Д. С. Гирняка, Л. Л. Свідерської, Т. В. Рожок. Фотохудожників: Г. П. Глазової. Художників інших міст та сіл України: Т. А. Шемеліної (м. Київ), В. О. Матюшко (с. Курчицька Гута), Г. В. Колесник (смт. Городниця), Р. М. Діхтярчука (смт. Ємільчино), Є. В. Попова (м. Одеса) та В. Кравчука (с. Баранівка).
Відкриття цього будинку – це величезна культурна подія в житті Новограда-Волинського, яка надала передумови для створення культурно-просвітницького центру, який сприяє задоволенню духовних та культурних потреб мешканців та гостей міста.
Мета створення музею – це знайомство з духовною атмосферою родини Косачів-Драгоманових, її світоглядом, відношенням до батьківщини, до її природи, мови та звичаїв. Різнобічна діяльність музею родини Косачів спрямована на задоволення естетичних та духовних смаків відвідувачів – мешканців та гостей міста Новограда-Волинського.
В музеї проводяться різні тематичні екскурсії: - Оглядова екскурсія «Родина Косачів. Звягельський період»; - «Олена Пчілка і Петро Антонович – батьки і громадські діячі»; - Інтерактивна екскурсія для старшого дошкільного та молодшого шкільного віку «Звягельське дитинство Лесі Українки»; - Квест-екскурсія для учнів середніх і старших шкіл та студентів; - Для старших класів і студентів «Олена Пчілка – мати і громадська діячка»; - «Михайло Косач – яскраве коротке життя»; - «Ольга Косач-Кривинюк» - сестра і хронограф Лесі Українки»; - «Я йду Шевченковими слідами». Також у музеї можна долучитися до мистецької акції «Рушник Олени Пчілки». Протягом року у другу та останню середу кожного місяця з 14.00 до 16.00 год. в музеї буде проходити майстер-клас з вишивання рушника за узорами, зібраними Оленою Пчілкою.
Адреса музею: Житомирська обл., м. Новоград-Волинський, вул. Косачів. 5-А.
Графік роботи музею родини Косачів:
З 08:00 – 17:15 год. вівторок – п'ятниця, з 8:00 до 16:00 – субота.
Неділя та понеділок – вихідні дні.
Замовлення приймаються за тел: 04141 (2-02-12)
Сторінка музею родини Косачів у Facebook: https://www.facebook.com/museumkosach/
Див. також
Джерела
- Український тиждень" // Номер 15 (76) за 17.04.2009.
- http://novograd.osp-ua.info/?ch=8&fl=kosachi