Мумія (фільм, 1932)

«Мумія» (англ. The Mummy, 1932) американський художній фільм Карла Фройнда, один з ряду знаменитих фільмів жахів студії Universal початку 1930-х років.

Мумія
The Mummy
Жанр Фільм жахів, кінофантастика
Режисер Карл Фройнд[1][2][…]
Продюсер Карл Леммле
Сценарист Джон Л. Балдерстонd
У головних
ролях
Борис Карлофф[2][3][…], David Mannersd[2][3][…], Edward Van Sloand[3][4][5], Нобл Джонсон[2][3][…], Leonard Mudied[3][5], Зіта Йоганн[2][3][…], Arthur Byrond[2][3][…], Bramwell Fletcherd[2][3][…], Wild Bill Elliottd[6], Henry Victord[6] і Eddie Kaned[6]
Оператор Чарльз Дж. Стумар
Монтаж Мілтон Керрат
Кінокомпанія Universal Pictures
Дистриб'ютор Universal Pictures, Netflix і FandangoNow
Тривалість 73 хв.
Мова англійська
Країна США
Рік 1932
Кошторис $196 000
IMDb ID 0023245
Наступний Рука мумії
 Мумія у Вікісховищі

Сюжет

У 1921 році археологічна експедиція Британського Музею під керівництвом сера Джозефа Вемпла (Артур Байрон) виявляє в Єгипті саркофаг з мумією жерця Імхотепа і закритий ящик, на якому написано попередження про прокльони тому, хто відкриє його. Каїрський лікар і містик доктор Мюллер (Едвард ван Слоун) умовляє Вемпла не йти проти давньої магії. Ральф (Бремвелл Флетчер), молодий асистент Вемпла, розкриває ящик і встигає переписати перші фрази давнього папірусу Тота, яким, за легендами, Ісіда оживила Озіріса. Прочитання навіть частини тексту виявляється досить, щоб Імхотеп ожив, викрав папірус і втік. Проклін збувається — побачивши ожилу мумію, Ральф божеволіє.

У 1932 році інша експедиція Британського Музею, учасником якої є Френк, син Джозефа Вемпла (Девід Меннерс), одержує від місцевого багатого історика-аматора Ардет-Бея (Борис Карлофф) вказівку на місце, де може бути знайдена гробниця принцеси Анксенамун. Гробниця дійсно знайдена, вона запечатана магічною печаткою Семи Шакалів і не розграбована. Археологи з тріумфом передають знайдені скарби і мумію принцеси в Каїрський Музей, де відкривається спеціальна експозиція.

Після закриття музею біля вітрини з тілом Анксенамун залишається Ардет-Бей (насправді він — ожилий Імхотеп), що розвертає папірус Тота і починає «кликати душу» принцеси. На цей заклик відгукується Гелен Гровенор (Зіта Йоханн), дочка губернатора Судану і єгиптянки з древнього роду. Вона входить у транс і, залишивши великосвітський бал, їде на таксі до Каїрського Музею. У цей час охоронець музею виявляє Ардет-Бея біля мумії, намагається викликати підмогу, але вмирає, устигнувши лише вирвати в Ардет-Бея папірус. Піднято тривогу; Ардет-Бей зникає, а папірус Тота попадає в руки до Джозефа Вемпла.

Гелен під дією закляття приїжджає до музею, однак двері замкнені, і Гелен відразу на ґанку непритомніє. Френк, його батько і доктор Мюллер відвозять її в будинок до Вемплів. Залишаючись непритомною, Гелен вимовляє кілька фраз давньоєгипетською, називаючи імена Імхотепа й Анксенамун. Джозеф Уемпл і доктор Мюллер встановлюють, що вона одержима древнім закляттям, зв'язують це зі знахідкою папірусу і здогадуються, що саме відбулося з мумією Імхотепа десять років тому.

Борис Карлофф у ролі Імхотепа

Гелен повертається свідомість і вони з Френком миттєво закохуються один в одного. Однак незабаром у будинку з'являється Ардет-Бей, що бачить в Гелен нове втілення Анксенамун і намагається заволодіти її свідомістю. Його спробу припиняють Джозеф Вемпл і доктор Мюллер. Ардет-Бей змушений піти. Доктор Мюллер дає Френку, за життя якого він особливо турбується, давній талісман Ісіди, що оберігає від злого чаклунства. Гелен, знесилена боротьбою з чарами Ардет-Бея, змушена залишитися в будинку Вемплів.

Професор Вемпл намагається спалити папірус Тота, але заклинання Ардет-Бея убиває його. Папірус Тота знову виявляється в Ардет-Бея, що прикликає до себе Гелен і показує їй у магічному дзеркалі історію про Імхотепа й Анксенамун. Гелен повертається додому — Ардет-бею потрібен час, щоб підготувати обряд переносу душі Анксенамун у тіло Гелен. Незабаром він знову починає прикликати дівчину до себе — цього разу для того, щоб зробити обряд. Френк спочатку намагається утримати Гелен, але доктор Мюллер умовляє його відпустити її, щоб довідатися, де знаходиться Имхотеп і застати його зненацька.

Заклинання Імхотепа ледь не убиває Френка, але той устигає захиститися амулетом і всього лиш непритомніє. Гелен одна іде до Ардет-Бея; той будить у ній душу Анксенамун, веде в музей і переконує добровільно прийняти ритуальну смерть на вівтарі, щоб він міг за допомогою папірусу Тота і повернути її до життя в безсмертному тілі — зробити ожилою мумією, такою ж, як і він сам. Для того, щоб «звільнити душу» Анксенамун, він спалює мумію своєї коханої. Гелен не хоче вмирати, однак зворотного шляху в Імхотепа вже немає. Для того, щоб повернути Анксенамун, він повинний убити Гелен, і він готовий зробити це будь-що.

У цей момент у Музей уриваються Френк Уемпл і доктор Мюллер. Імхотеп намагається здолати їх, однак амулет оберігає англійців від його заклять. Гелен-Анксенамун зветрається до давньої магії Єгипту і звертає на Імхотепа гнів Ранніх Богів. Статуя Ісіди піднімає жезл. Проклятий папірус палає на вівтарі. Імхотеп умирає.

У ролях

  • Борис Карлофф Імхотеп / Ардет-Бей
  • Зіта Йоганн  Гелен Гросвенор / принцеса Анксенамун
  • Девід Меннерс  Френк Вемпл
  • Артур Байрон  сер Джозеф Вемпл
  • Едвард Ван Слоун  доктор Мюллер
  • Бремвелл Флетчер  Ральф Нортон
  • Нобл Джонсон  нубієць
  • Джеймс Крейн  фараон

Цікаві факти

  • П'єса Ніни Вілкокс Патнем і Річарда Шаєра, за якою передбачалося поставити фільм, називалася «Каліостро» («Cagliostro»). Згодом вона була переписана «під Єгипет» Джоном Балдерстоном з метою поексплуатувати цікавість публіки до знахідки знаменитої гробниці Тутанхамона.
  • Ім'я «Імхотеп» було узято Джоном Балдерстоном з ієрогліфічного напису — це ім'я одного з давньоєгипетських архітекторів.
  • Фільм став режисерським дебютом Карла Фройнда, оператора, що працював з камерою на зйомках в тому числі і таких німецьких фільмів, як «Голем» і «Метрополіс», а після переїзду до США «На західному фронті без змін» і «Дракула».
  • Грим для ролі Імхотепа розробляв Джек Пірс. Ретельне накладення гриму для зйомок великих планів займало в нього і Бориса Карлоффа до восьми годин у день.
  • Епізод спогадів Імхотепа про події давнини навмисно знятий у манері німого кіно — без реплік, з характерною виразною жестикуляцією і мімікою персонажів і навіть із дещо зміненою швидкістю зйомки.
  • У початковому варіанті фільму був великий епізод, що показував почергові реінкарнації Анксенамун у різних епохах історії. Цей матеріал був цілком вилучений із прокатної версії фільму за вимогою цензури і вважається втраченим. Єдиним залишком цього епізоду є згадка в титрах Генрі Віктора, що так і не з'явився на екрані у ролі «саксонського воїна».
  • Деякі ситуації і мізансцени фільму майже точно імітують ситуації і мізансцени фільму «Дракула» — першого надпопулярного звукового фільму жахів студії Universal.
  • Прем'єра фільму відбулася 22 грудня 1932 року.
  • Ім'я «Імхотеп» стало настільки відомим серед кіноманів у зв'язку з темою Стародавнього Єгипту, що це викликало його пародійні згадки в кінокомедії «Астерікс і Обелікс: Місія Клеопатра» (Asterix & Obelix: Mission Cleopatre, 2002) — воно використовується там як «давньоєгипетський вигук» і як назва коктейлю.

Продовження і рімейки

Примара мумії, 1944.
  • У 1940-х роках було знято кілька прямих і непрямих продовжень і рімейків цього фільму:
    • «Рука мумії» (The Mummy's Hand, 1940)
    • «Гробниця мумії» (The Mummy's Tomb, 1942)
    • «Примара мумії» (The Mummy's Ghost, 1944)
    • «Прокляття мумії» (The Mummy's Curse, 1944)
  • Поставлений Теренсом Фішером британський рімейк «Мумія» (The Mummy, 1959) (на наших теренах виходив також з назвою «Проклін фараонів») за сюжетом є набагато ближчим до сиквелу «Рука мумії», аніж до оригінального фільму.
  • Надпопулярний блокбастер Стівена Соммерса «Мумія» (The Mummy, 1999) доволі чітко дотримується сюжетної ідеї вихідного фільму, хоча події та інтонації відійшли від нього дуже далеко.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.