Міжнародна класифікація хвороб

Міжнаро́дна статисти́чна класифіка́ція хворо́б та пробле́м, пов'я́заних зі здоро́в'ям (англ. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) — документ, який використовується як провідна статистична та класифікаційна основа в системі Охорони здоров'я. Періодично переглядається під керівництвом ВООЗ. МКХ є нормативним документом, що забезпечує єдність методичних підходів та міжнародну верифікацію матеріалів.

Мета, завдання та застосування МКХ

Всесвітня організація охорони здоров'я

Метою МКХ є створення умов для систематизованої реєстрації, аналізу, інтерпретації та порівняння даних про смертність та захворюваність, отриманих в різних країнах або регіонах та в різний час. МКХ використовується для перетворення словесного формулювання діагнозів хвороб та інших проблем, пов'язаних зі здоров'ям, у коди, які забезпечують зручність збереження, збору та аналізу даних.

МКХ стала міжнародною стандартною діагностичною класифікацією для всіх загальних епідеміологічних цілей та багатьох цілей, пов'язаних з управлінням системою охорони здоров'я. Ці цілі включають аналіз загальної ситуації зі здоров'ям груп населення, а також підрахунок частоти і поширеності хвороб та інших проблем, пов'язаних зі здоров'ям, в їхньому взаємозв'язку з різними факторами.

Авторське право

На публікації ВООЗ поширюється положення Протоколу № 2 Всесвітньої конвенції про авторське право. Заяву про дозвіл на передрук або переклад публікацій ВООЗ частково або повністю слід направляти у відділ публікацій ВООЗ, Женева, Швейцарія.

Для МКХ одинадцятого перегляду зроблено виключення — вона розповсюджується за умовами ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 IGO[1]  редакцією для міжурядових організацій, які володіють власною міжнародною правосуб’єктністю та діяльність яких регулюється міжнародним правом, а також для інших суб’єктів[2].

Перегляди МКХ

Періодичні перегляди МКХ, розпочинаючи з Шостого (1948 рік), координувалися ВООЗ. По мірі розширення застосування класифікації в її користувачів з'явилося бажання брати участь у процесі її перегляду. Десятий перегляд — результат величезної міжнародної праці, співробітництва та компромісів.

МКХ-10

До літа 2018 року діяла Міжнародна класифікація хвороб десятого перегляду (МКХ-10, ICD-10). МКХ-10 (ICD-10) — є поки що загальноприйнятою класифікацією для кодування медичних захворювань. Розроблена ВООЗ. Введена в дію у 1993 році[3]. Складається з 21-го розділу, кожен з яких містить підрозділи з кодами хвороб і станів.

МКХ-11

18 червня 2018 року ВООЗ представила Міжнародну класифікацію хвороб 11-го перегляду (МКХ-11, ICD-11)[4]. МКХ-11 набирає чинності з 1 січня 2022 року[5].

Примітки

  1. ICD-11 Terms of Use and License Agreement. International Classification of Diseases 11th Revision. ВООЗ. 03 вересня 2021. Архів оригіналу за 10 Sep 2021. Процитовано 6 жовтня 2021.
  2. Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 IGO. Creative Commons. Процитовано 6 жовтня 2021.
  3. На 2018 рік заплановано ввести в дію Одинадцятий перегляд МКХ.
  4. WHO releases new International Classification of Diseases (ICD 11). World Health Organization (амер.). Процитовано 19 червня 2018.
  5. AIRPAC. ВООЗ випустила новий Міжнародний класифікатор хвороб (МКХ-11). gmpcenter.org.ua (ua). Процитовано 28 травня 2021.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.