Мікрохвильовий слуховий ефект

Мікрохвильовий слуховий ефект або ефект Фрея — ефект, що полягає в сприйнятті мікрохвильового випромінювання органами слуху. Мікрохвильове випромінювання сприймається безпосередньо органами слуху всередині черепа людини без використання додаткових радіовимірювальних приладів.

Опис

Про слухове сприйняття мікрохвильового випромінювання відомо з часів Другої світової війни, коли його стали помічати поблизу радарів. У роки холодної війни це явище було описане американським нейрофізіологом Аланом Фреєм (англ. Allan H. Frey) — його робота була опублікована в 1962 році в журналі «Journal of Applied Physiology»[1]. Як виявилося, при впливі імпульсного або модульованого мікрохвильового випромінювання відбувається його поглинання тканинами внутрішнього вуха, що супроводжується їх термічним розширенням. В ході цього процесу виникають ударні хвилі, які сприймаються людиною як звук.

При відповідному виборі модулюючого сигналу існує можливість передавати людині інформацію у вигляді окремих слів, фраз і інших звуків. Гучність сприйманого звуку можна змінювати. Залежно від параметрів мікрохвильового випромінювання створюваний в голові звук може дратувати, викликати нудоту і навіть виводити з ладу, оскільки можливе пошкодження головного мозку внаслідок теплових впливів випромінювання. Поряд з цим, акустична травма відсутня, тому що барабанна перетинка в процесі участі ніяк не бере.

Застосування

Мікрохвильовий слуховий ефект має потенційне застосування в слухових апаратах, для бездротової передачі інформації, а також при створенні нелетальної зброї. Дослідження і можливість застосування обмежені потенційною шкідливістю мікрохвильового випромінювання.

У 2008 році американська компанія Sierra Nevada на базі мікрохвильового слухового ефекту розробила систему під назвою MEDUSA (від англ. Mob Excess Deterrent Using Silent Audio — засіб стримування ексцесів натовпу із застосуванням нечутного звуку), яка дозволяє генерувати в голові «цілі» гучний «крик», дестабілізуючий її психологічний стан.

Див. також

Примітки

  1. Journal of Applied Physiology, Vol. 17, pages 689—692, 1962
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.