Мікседема

Мікседема — синдром, що виникає при гострому гіпотиреозі внаслідок тривалої недостатності гормонів щитоподібної залози. Внаслідок порушення білкового обміну розвивається набряк тканин організму.[2] Термін вперше вжив британський вчений-медик Вільям Міллер Орд для опису слизового набряку шкіри та підшкірної клітковини, який виявив під час розтину двох хворих. Слово мікседема походить від μύξα, що взято з давньогрецької для передачі «слизу» або «слизуватої речовини», і ὁοίδημα для «набряк».

Мікседема
Набряк кистей та нижніх кінцівок при мікседемі
Набряк кистей та нижніх кінцівок при мікседемі
Спеціальність ендокринологія
Причини Гіпотиреоз
Препарати Левотироксин[1], thyroglobulind[1] і Трийодтиронін[1]
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 E03.9
OMIM 255900
DiseasesDB 6558
MedlinePlus 000353
eMedicine med/1581
MeSH D009230
 Myxedema у Вікісховищі

Одним із проявів мікседеми, що виникає в нижній кінцівці, є претібіальна мікседема, характерна ознака хвороби Грейвса, аутоімунної форми гіпертиреозу. Мікседема також може виникнути при тиреоїдиті Хашимото та інших тривалих формах гіпотиреозу.

Мікседема може виникнути в гомілці (претибіальна мікседема) і позаду очей (екзофтальм).

Патогенез

Мікседема описує специфічну форму шкірного та шкірного набряку внаслідок посиленого відкладення компонентів сполучної тканини. Сполучні волокна розділені підвищеною кількістю білка і мукополісахаридів. До них можна віднести глікозаміноглікани, такі як гіалуронова кислота, хондроїтин сульфат та інші мукополісахариди.

У міжклітинних просторах збільшується вміст муцину і альбумінів. Онкотичний тиск тканинної рідини підвищується, внаслідок чого рідина затримується в тканинах, викликаючи набряки. Основний обмін при мікседемі падає на 30-40%.

Мікседема є причиною потовщення язика та слизових оболонок гортані та глотки, що призводить до невиразної мови та хрипоти, що часто спостерігається при гіпотиреозі.

Симптоми

При мікседемі спостерігається виражений набряк шкіри, а також симптомокомплекс гіпотиреозу:

  • Млявість
  • Сонливість
  • Зниження пам'яті і працездатності
  • Загальна загальмованість
  • Запори
  • Випадіння волосся
  • Уповільнення пульсу (брадикардія)
  • менше 60 уд/хв

Моніторинг

Первинне лікування зумовлюється введенням адекватних доз гормону щитовидної залози L-тироксину внутрішньовенно, або введенням ліотироніну через назогастральний зонд. Важливо виявити та лікувати стан, що спричиняє кому. Мікседемна кома зустрічається рідко, але часто призводить до летального результату. Найчастіше зустрічається у літніх жінок і може бути помилково прийнято за одне з хронічних виснажливих захворювань, характерних для цієї вікової групи. Хоча точна причина мікседеми досі не ясна, численні дослідження продемонстрували важливість йоду.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.