Мінна Кант

Мінна Кант (19 березня 1844, Тампере 12 травня 1897, Куопіо) — фінська письменниця і соціальна активістка. Як письменниця, Кант була одним із піонерів фінського реалізму.[4] Вона писала п’єси, романи та оповідання. Вона була першим великим драматургом та прозаїком на фінській мові після Алексіса Ківі та першою жінкою у газеті на фінській мові. Вона відстоювала права жінок і фемінізм, і в своїх працях і трактатах стосувалася соціальних питань.[5]

Мінна Кант
Minna Canth
Мінна Кант
Ім'я при народженні швед. Ulrika Wilhelmina Johnsson
Народилася 19 березня 1844(1844-03-19)[1][2][…]
Тампере, Велике князівство Фінляндське, Російська імперія[3]
Померла 12 травня 1897(1897-05-12)[1][2][…] (53 роки)
Куопіо, Російська імперія[3]
·гострий інфаркт міокарда
Поховання Куопіо
Країна Фінляндія
Місце проживання Тампере
Куопіо
Ювяскюля
Куопіо
Діяльність письменниця, журналістка, драматург, бізнесвумен, редакторка
Alma mater Q11873575? і Jyväskylä Teacher Seminaryd (1865)
Мова творів фінська[1]
Роки активності з 1878
Жанр оповідання
У шлюбі з Johan Ferdinand Canthd
Автограф
Сайт: kuopio.fi/minnacanth

 Мінна Кант у Вікісховищі

Кант стала першою жінкою, день народження якої отримав у 2003 році статус державного свята, що відзначається підняттям прапорів по всій країні.[6]

Вона почала писати коли керувала крамницею тканин, живучи як вдова, яка піднімає сімох дітей. Тематика її робіт — права жінок, особливо в контексті переважаючої культури, яку вона вважала протилежним до дозволу вираження і реалізації жіночих прагнень. У свій час у своїх п’єсах і романах Кант підкреслювала насильство над жінками, більша частина якого навіть не була незаконною в 19 столітті. «Покарання» дружини вважалося нормальним і навіть необхідним. Її робота Сім'я Пастора — найвідоміша. У ті часи, вона вона була суперечливою фігурою, тому що її ідеї не відповідали потребам часу, та через стійке відстоювання своєї точки зору.

Найважливіші роботи

Найвідомішими роботами Мінни Кант можна вважати Työmiehen vaimo (Дружина Працівника) від 1885 та Anna Liisa (Анна Лііса) 1895 року.

У Дружині Працівника, головна героїня Джоана одружена з Рісто, алкоголіком, який даремно витрачає гроші своєї дружини. Вона не може запобігти йому — її гроші законно належать йому, а не Джоані. Прем'єра роботи викликала скандал, але декількома місяцями пізніше, парламент прийняв новий закон про відділення майна.

Анна Лііса — трагедія про п'ятнадцятирічну дівчину, яка завагітніла до одруження. Але їй вдалось приховати свою вагітність, а коли дитина народилась — вона вбиває її, через паніку. Мати її хлопця Мікоса допомагає їй — вони поховали дитину в лісі, але через декілька років, коли Анна Лііса хоче одружитися зі своїм женихом Джоханесом, її шантажують старий хлопець, та його мати. Вони погрожують їй, що можуть розкрити її секрет, якщо вона не захоче одружитися з Мікоссом, але Анна Лііса відмовляється. У кінцевій частині, вона вирішила зізнатися у скоєному. Її посадили у в'язницю, але після цього їй стає легше.

Примітки

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. Encyclopædia Britannica
  3. Кант Минна // Большая советская энциклопедия: [в 30 т.] / под ред. А. М. Прохорова — 3-е изд. — Москва: Советская энциклопедия, 1969.
  4. Vuorikari, Outi: Minnan elämäkerta lyhyesti Minnan Salonki. Kuopion kaupunginkirjasto – Pohjois-Savon maakuntakirjasto.
  5. Финская писательница Минна Кант могла, и она это сделала. Это Финляндия (ru-RU). 13 березня 2017. Процитовано 27 березня 2021.
  6. В Финляндии отмечается День Минны Кант – День равноправия. Yle Uutiset (рос.). Процитовано 27 березня 2021.

Джерела

  • Toward equality: proceedings of the American and Finnish Workshop on Minna Canth, June 19 — 20, 1985, Kupio / Hrsg.: Sinkkonen, Sirkka. Kuopio: Yliop., 1986. ISBN 951-780-823-2 (англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.