Міньцзян

Міньцзян, або річка Мінь (кит.: ; піньїнь: Mínjiāng) — річка завдовжки 735 км у центральній частині провінції Сичуань у Китаї. Є найповноводнішою притокою річки Янцзи, в яку впадає біля міста Їбінь. У Китаї традиційно приймалася за основне русло верхньої Янцзи до того, як детально було досліджено її витоки.[1]

Міньцзян
28°46′14″ пн. ш. 104°37′56″ сх. д.
Витік
Гирло Янцзи
• координати 28°46′14″ пн. ш. 104°37′56″ сх. д.
Басейн Басейн Янцзиd
Країни:  КНР
Регіон Сичуань
Довжина 735 км
Площа басейну: 134 000 км²
Притоки: Дадухе, Jin Riverd, Caopo Riverd і Danan Riverd
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 1800472
 Медіафайли у Вікісховищі
Карта басейну Міньцзян

Географія

Міньцзян тече загалом у південному напрямку. Починається в північно-центральній частині Сичуаню, де її басейн обмежений горами Ціонлай на заході та горами Мінь на сході. Річка проходить через гори Лонминь і входить у рівнини Сичуанської западини поблизу Дуцзяньяна. У цьому районі розташована давня зрошувальна система та сучасна дамба Зіпінпу. Гігантська статуя Будди у Лешань вбудована у кам'яні береги річки Міньцзян.

Назви

Деякі західні автори XIX століття використовували назву Блакитна річка як «розмовну назву» Міньцзяну, за колишньою місцевою китайською назвою Ціншуй (清水, літ. «Чиста вода»),[2] і переконанням, що Міньцзян складає основну течію Янцзи, яка сама була відома європейцям як «Блакитна річка».[3]

Дика природа

Дослідження біолога Ден Цісян показало, що сьогодні можна знайти лише 16 із 40 видів риб, зафіксованих у 1950-х роках. Сичуанського тайменя, який знаходиться під охороною, не спостерігали ні на одній ділянці річки в повіті Веньчуань протягом цілого десятиліття.[4]

Історія

Система управління водними ресурсами, розташована вздовж річки Міньцзян, є найстарішою збереженою до наших днів. Побудована інженером-гідротехніком Лі Бін, вона допомогла значно розширити потужність держави Цинь і викликала бум населення на рівнині Ченду. Її було побудовано приблизно 2300 років тому. Першим західним академіком, який досліджував її історію, був Джозеф Нідем. Система стала відомою як Іригаційна система Дуцзян'янь.

Греблі

Міньцзян розробляється в значній мірі, головним чином для гідроелектростанцій. Станом на березень 2014 року загалом було 27 гребель, які збудовані, будуються або плануються.[5][6]

Примітки

  1. Fan Chengda. James M. Hargett (trans.) Riding the River Home: A Complete and Annotated Translation of Fan Chengda's (1126—1193) Travel Diary Record of a Boat Trip to Wu, p. 77. Chinese Univ. of Hong Kong (Hong Kong), 2008. Accessed 15 August 2013.
  2. Davenport, Arthur (1877). Report upon the trading capabilities of the country traversed by the Yunnan Mission. Harrison and Sons. с. 10–11.
  3. E.g., Moll, Herman. «The Empire of China and island of Japan, agreeable to modern history.» Bowles & Bowles (London), 1736. Accessed 13 August 2013.
  4. Dong, Luan. INTERACTIVE: Mapping China’s "Dam Rush". Wilson Center. Процитовано 15 червня 2014.
  5. The Last Report on China's Rivers. China's Rivers Report. March 2014. Процитовано 15 червня 2014.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.